Na jihu napadlo kolem 15cm sněhu

Hodnocení článku

Jak bylo očekáváno na jihu napadlo kolem 15cm sněhu. Nový sníh napadl v jižních Čechách a na Vysočině, dále na severní a částečně střední Moravě a ve středních Čechách. Částečně také na severu a východě Čech, kde byly srážky ale o něco slabší. Sněžení se vyskytovalo na jihu od středečního rána, na ostatním území pak od poledních hodin. Sněžilo většinou trvale celé odpoledne a večer, během noci byly srážky občasné. Srážky vynechaly západ a severozápad Čech. Sníh samozřejmě přinesl ztížení dopravy a některé další komplikace spojené s pádem stromů nebo větví. S tím jsou spojeny komplikace nejen s průjezdností silnic či železničních tratí, ale i poškození drátů vysokého napětí. Takže došlo typicky k výpadkům dodávek elektřiny. Sníh byl v nižších polohách mokrý, padal za teploty kolem bodu mrazu.

Srážkové úhrny a nový sníh

V ČR napadlo s výjimkou západu a severozápadu Čech a jihu Moravy většinou od 3 do 12cm sněhu, místy pak 10 až 17cm sněhu a to na jihu Čech a na Vysočině (obr. 1). Na jihu napadlo kolem 15cm sněhu a to i mimo hory.

Nejvyšší úhrny srážek do 7.1.2021 7 SEČ:

15.5mm Pohorská Ves

14.9mm Brtnice

14.8mm Nový Rychnov

14.6mm Staré Hutě

14.4mm Humpolec

14.1mm Gajer-Janov

Na jihu napadlo kolem 15cm sněhu. Výška nového sněhu na stanicích.

Obr. 1 Výška nového sněhu k 7.1.2021 7 SEČ, zdroj: chmi.cz

Další informace na stránce Aktuální srážky.

Celkem v ČR leží mimo hory 1 až 15cm sněhu (vyjma oblastí bez sněhu) a místy až 20cm a to právě na jihu Čech a Vysočině. Na horách je sněhová pokrývka vyšší, tam leží většinou 15 až 35cm sněhu, nižší pokrývka je zaznamenána v Krušných horách a Beskydech. Jde o hodnoty ze stanic, tedy mimo sjezdovky. Tam pak hraje poměrně zásadní roli i umělý sníh, který mezi meteorologické ukazatele samozřejmě nepočítáme.

Sněžení přinesl nízký tlak vzduchu nad střední Evropou v přílivu studeného vzduchu (obr. 2). Tlaková níže se dnes pomalu odsouvá k severovýchodu. Její střed leží nad Polskem a je s ní spojen okludovaný frontální systém. Hlavní srážky týdne se tedy odehrály právě ve středu a v noci na dnešek. Celkově byla první polovina tohoto týdne ve znamení velké oblačnosti a četných srážek. Zpočátku týdne v polohách pod 400-500m pršelo. V dalších dnech lze čekat mírný vliv výběžku tlakové výše nad západem Evropy, přibližně nad centrálním Atlantikem. Částečně ale bude určovat počasí u nás právě okludovaný systém spojený s cyklonou, odsouvající se na severovýchod Evropy.

Na jihu napadlo kolem 15cm sněhu. Synoptická situace 7.1.2021 7 SEČ.

Obr. 2 Analýza synoptické situace k 7.1.2021 7 SEČ a tlaková níže nad Polskem, zdroj: chmi.cz

Na horách bude sněžit i nadále, v nížinách vznikne náledí

Na horách je třeba čekat trvalejší sněžení i v dalších dnech, úhrny tam budou tedy vyšší. Mimo hory půjde o místní přeháňky nebo občasné sněžení, zejména v pátek. I zde může nějaký centimetr sněhu nasněžit. Na horách to bude místy každý den 5 až 15cm nového sněhu. Zejména v Krkonoších, Jizerských horách a na Šumavě. V nižších polohách je třeba čekat vlivem namočení povrchů a částečně roztátého sněhu vznik četného náledí nebo zmrazků. Potřebná bude tedy při jakémkoli pohybu velká opatrnost. Četné náledí bude vznikat dnes večer.

V dalších dnech bude také významněji mrznout, zejména při zmenšené oblačnosti při výskytu sněhové pokrývky. I mimo hory může o víkendu a na počátku dalšího týdne klesnout teplota k -10°C či slabě pod tuto hodnotu. Nejnovější modely slibují silnější mráz na neděli, kdy se bude oblačnost poprvé na delší dobu více protrhávat.

Reference a doporučené informace

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Online, 2021. Dostupné na http://hydro.chmi.cz.

ČTK. Zprávy. Silnice jsou kvůli sněhu sjízdné jen s opatrností. Online, 2021. Dostupné na Silnice jsou kvůli sněhu sjízdné jen s opatrností (ceskenoviny.cz).

ČTK. Zprávy. Po sněhu zkomplikuje život v Česku náledí, varují meteorologové. Online, 2021. Dostupné na Po sněhu zkomplikuje život v Česku náledí, varují meteorologové | ČeskéNoviny.cz (ceskenoviny.cz).

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality