Historie počasíSpadlé srážky

Na jihu napadlo kolem 15cm sněhu

Hodnocení článku

Jak bylo očekáváno na jihu napadlo kolem 15cm sněhu. Nový sníh napadl v jižních Čechách a na Vysočině, dále na severní a částečně střední Moravě a ve středních Čechách. Částečně také na severu a východě Čech, kde byly srážky ale o něco slabší. Sněžení se vyskytovalo na jihu od středečního rána, na ostatním území pak od poledních hodin. Sněžilo většinou trvale celé odpoledne a večer, během noci byly srážky občasné. Srážky vynechaly západ a severozápad Čech. Sníh samozřejmě přinesl ztížení dopravy a některé další komplikace spojené s pádem stromů nebo větví. S tím jsou spojeny komplikace nejen s průjezdností silnic či železničních tratí, ale i poškození drátů vysokého napětí. Takže došlo typicky k výpadkům dodávek elektřiny. Sníh byl v nižších polohách mokrý, padal za teploty kolem bodu mrazu.

Srážkové úhrny a nový sníh

V ČR napadlo s výjimkou západu a severozápadu Čech a jihu Moravy většinou od 3 do 12cm sněhu, místy pak 10 až 17cm sněhu a to na jihu Čech a na Vysočině (obr. 1). Na jihu napadlo kolem 15cm sněhu a to i mimo hory.

Nejvyšší úhrny srážek do 7.1.2021 7 SEČ:

15.5mm Pohorská Ves

14.9mm Brtnice

14.8mm Nový Rychnov

14.6mm Staré Hutě

14.4mm Humpolec

14.1mm Gajer-Janov

Na jihu napadlo kolem 15cm sněhu. Výška nového sněhu na stanicích.

Obr. 1 Výška nového sněhu k 7.1.2021 7 SEČ, zdroj: chmi.cz

Další informace na stránce Aktuální srážky.

Celkem v ČR leží mimo hory 1 až 15cm sněhu (vyjma oblastí bez sněhu) a místy až 20cm a to právě na jihu Čech a Vysočině. Na horách je sněhová pokrývka vyšší, tam leží většinou 15 až 35cm sněhu, nižší pokrývka je zaznamenána v Krušných horách a Beskydech. Jde o hodnoty ze stanic, tedy mimo sjezdovky. Tam pak hraje poměrně zásadní roli i umělý sníh, který mezi meteorologické ukazatele samozřejmě nepočítáme.

Sněžení přinesl nízký tlak vzduchu nad střední Evropou v přílivu studeného vzduchu (obr. 2). Tlaková níže se dnes pomalu odsouvá k severovýchodu. Její střed leží nad Polskem a je s ní spojen okludovaný frontální systém. Hlavní srážky týdne se tedy odehrály právě ve středu a v noci na dnešek. Celkově byla první polovina tohoto týdne ve znamení velké oblačnosti a četných srážek. Zpočátku týdne v polohách pod 400-500m pršelo. V dalších dnech lze čekat mírný vliv výběžku tlakové výše nad západem Evropy, přibližně nad centrálním Atlantikem. Částečně ale bude určovat počasí u nás právě okludovaný systém spojený s cyklonou, odsouvající se na severovýchod Evropy.

Na jihu napadlo kolem 15cm sněhu. Synoptická situace 7.1.2021 7 SEČ.

Obr. 2 Analýza synoptické situace k 7.1.2021 7 SEČ a tlaková níže nad Polskem, zdroj: chmi.cz

Na horách bude sněžit i nadále, v nížinách vznikne náledí

Na horách je třeba čekat trvalejší sněžení i v dalších dnech, úhrny tam budou tedy vyšší. Mimo hory půjde o místní přeháňky nebo občasné sněžení, zejména v pátek. I zde může nějaký centimetr sněhu nasněžit. Na horách to bude místy každý den 5 až 15cm nového sněhu. Zejména v Krkonoších, Jizerských horách a na Šumavě. V nižších polohách je třeba čekat vlivem namočení povrchů a částečně roztátého sněhu vznik četného náledí nebo zmrazků. Potřebná bude tedy při jakémkoli pohybu velká opatrnost. Četné náledí bude vznikat dnes večer.

V dalších dnech bude také významněji mrznout, zejména při zmenšené oblačnosti při výskytu sněhové pokrývky. I mimo hory může o víkendu a na počátku dalšího týdne klesnout teplota k -10°C či slabě pod tuto hodnotu. Nejnovější modely slibují silnější mráz na neděli, kdy se bude oblačnost poprvé na delší dobu více protrhávat.

Reference a doporučené informace

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Online, 2021. Dostupné na http://hydro.chmi.cz.

ČTK. Zprávy. Silnice jsou kvůli sněhu sjízdné jen s opatrností. Online, 2021. Dostupné na Silnice jsou kvůli sněhu sjízdné jen s opatrností (ceskenoviny.cz).

ČTK. Zprávy. Po sněhu zkomplikuje život v Česku náledí, varují meteorologové. Online, 2021. Dostupné na Po sněhu zkomplikuje život v Česku náledí, varují meteorologové | ČeskéNoviny.cz (ceskenoviny.cz).