Předpověď teplotyPrognózy počasí

Na Moravě může být ke dvaceti stupňům

Hodnocení článku

Zítra může být na Moravě místy až kolem 18°C. Teplý vzduch totiž pronikne v prvních dnech týdne především do východní části republiky. Teplota se tam dnes dostane na hodnoty kolem 15°C. V Čechách bude kromě východních chladněji, místy teplotu ovlivňují mlhy a nízká oblačnost. Vzniká zde totiž teplotní inverze, v níž teplý vzduch do nižších nadmořských výšek neproniká. Zítra se čeká na východě místy velmi teplé počasí. Jižní Morava a zejména severní výběžek Moravy, jak je při těchto situacích obvyklé, budou nejteplejší. Teplotní rozdíl přetrvá v důsledku teplého proudění i v nočních hodinách. Zejména noc na středu přinese zásadní teplotní rozdíl. Na východě a samotném jihovýchodě Moravě místy teplota neklesne pod 10°C. Zatímco na protějším jihozápadě se přiblíží místy k 0°C. Teplejší jihovýchod a východ republiky bude i ve středu, podle některých modelů by tam mohlo být podobně teplo jako zítra.

Na Moravě může být dva dny po sobě ke dvaceti stupňům

Teplota vzduchu bude v těchto oblastech nadnormální i o více než 12°C. V Čechách se čeká o něco chladnější počasí. Teplotu do 15°C mohou očekávat východní Čechy v nižších výškách. Ale jihozápad až severozápad Čech bude mít teplotu nižší, podobnou jako v minulých dnech s maximy kolem 10 až 11°C. Velmi teplé počasí tedy pokračuje a takto končí klimatologická zima 2023/2024, jejíž oficiální konec nastane ve čtvrtek. To se oteplí i na ostatním území a maxima teploty se čekají do 14-15°C. Celkově dojde ke srovnání teplotního rozdílu mezi západem a východem země. Zatím to vypadá, že významněji teplotně nadprůměrným počasím začne i březen a s ním klimatologické jaro. Teplota by měla až na 15°C stoupat i o víkendu, byť tam u modelů panuje určitá nejistota.

Pakliže na internetu narazíte nebo někde jinde budete číst či slyšet informace o tom, že se na Evropu chystá tzv. “Bestie z východu” a jaksi ji sevře mráz, skutečně ne. Ochlazení se očekává na západě Evropy (Británie), v centrální Evropě možnost zásadního ochlazení numerické modely na několik dnů vylučují. Klimatické výhledy hovoří o spíše teplotně nadprůměrném počasí i v dalších týdnech. Neočekává se tedy vlastně ani ochlazení, natož pak tak zásadní, že by přineslo sněžení například do nížin.

Na Moravě může být ke dvaceti stupňům. Maxima teploty na 27.2.2024.

Obr. 1 Předpověď maxima teploty na úterý 27.2.2024 podle regionálního modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Jak teplo bude během týdne?

Út 27.2.: 10 až 14°C, na JZ/Z do 10°C, na JV/V naopak až 18°C

St 28.2..: 9 až 14°C, na JV/V 17°C

Čt 29.2.: 11 až 15°C, na JZ/Z 8°C

Pá 1.3.: 9 až 13°C, na JV 16°C

So 2.3.: 10 až 15°C