Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 9. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 9. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Přelomový týden mezi únorem a březnem, zároveň tedy mezi klimatologickou zimou a jarem bude sušší a stále čekáme teplé počasí. Zimní ráz počasí se téměř nevyskytne ani v horských oblastech, kde se již tak špatné sněhové podmínky opět zhorší. Počasí bude mít tedy typický před jarní až postupně jarní charakter.

Proměnlivo i v polovině března. Oblačné a mírně teplejší počasí. Duha na jarní přeháňce.

Týden: 26.2. až 3.3.2024

Předpověď

V týdnu se nečeká vyloženě slunečné počasí. Vysoký tlak vzduchu a stabilita zapříčiní postupně vznik mlh a nízké oblačnosti. Pod vlivem vysokého tlaku počasí ale nebude příliš dlouho, takže se objeví i oblačnost související s tlakovými nížemi. Tato oblačnost však většinou nepřinese nijak významné srážky. Oteplení se čeká spíše ve druhé polovině týdne. První polovina týdne bude o něco teplejší pouze na východě naší republiky. Srážky spadnou také hlavně ve druhé půlce týdne, první polovina by měla být beze srážek nebo jen s ojedinělými slabými srážkami a to často z nízké oblačnosti.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 2°C a na západě zpočátku 0°C, na východě a postupně i jinde kolem 6-7°C.
  • Nejvyšší teplota: 5 až 11°C, na východě a ve druhé polovině týdne i jinde 10 až 15°C.
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 5mm, na S/SV až 15mm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace

Počasí v centru Evropy ovlivňuje brázda nízkého tlaku vzduchu. Do ní zasáhne během týdne přechodně výběžek tlakové výše. Ve zbytku týdne se očekává počasí u nás pod vlivem nízkého tlaku vzduchu s postupem prvních nevýznamných systémů front ze západní až severozápadní Evropy. Tam budou ležet významné cyklony postupující přes sever Evropy k východu. V západní až jihozápadní části Atlantiku se bude převážně udržovat vysoký tlak vzduchu.

Závěr: Počasí na 9. týden 2024

TIP: Sledujte Předpověď teploty dle různých modelů na nejbližší hodiny a dny. Předpovědní mapy numerických modelů, variantní předpovědi i další meteorologické údaje najdete na webu wetterzentrale.de.

Sušší počasí po mnoha týdnech s nadprůměrnými a místy i významně nadprůměrnými srážkami určitě hydrologické situaci neuškodí. Naopak částečně pomůže od místy skutečně podmáčené půdě vlivem rozlivů vodních toků a značně zvýšených podzemních vod. Zimní počasí se však ani na horách stále nečeká, proto typická lyžařská sezóna většinou opravdu skončila. Teplotu vzduchu zejména v první polovině týdne ovlivní místní inverze, kdy čekáme současně vznik lokálních mlh.