Letní teplota a místy bouřky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalším červnovém týdnu nás čeká převážně letní teplota a místy bouřky. Počasí by mělo být průměrné, ohledně srážek však v rámci ČR jako poměrně malého území rozdílné. Bouřková činnost se vyskytne lokálně a ke spadu významnějších srážek dojde tedy také lokálně. Budou místa, kde spadne srážek celkově i více než činí průměr. A na druhé straně najdeme místa, kde tomu bude naopak a srážek tam spadne spíše méně než by v tomto období mělo.

Týden 6. až 12.6.2022

Předpověď

Letní počasí nás čeká i nadále, teplota zatím nevystoupí na vyšší hodnoty. Některé výstupy numerických modelů ukazují na příští víkend větší oteplení a dosažení tropických 30°C. To ale zatím nelze potvrdit, jde totiž v posledních dnech spíše o ojedinělé výstupy. Spíše se modely shodují na teplotě nad 25°C a to do 30°C. Nejtepleji bude v týdnu pravděpodobně v pondělí a poté o víkendu. Během týdne očekávejme přechodně ochlazení, kdy maxima teploty letní hodnot 25°C ani nedosáhnou. Hodně oblačnosti a četnější srážky nutno čekat před polovinou týdne. Poté oblaků opět ubude a na konci týdne se začnou místy vyskytovat v rámci denní konvekce přeháňky a bouřky.

Kde se bouřky objeví a jak budou kde intenzivní samozřejmě nelze v této stručné předpovědi stanovit. Toto bude úkolem velmi krátkodobých a krátkodobých prognóz během týdne.

TIP: Sledujte pravidelně naše stránky Předpověď konvekcePředpověď srážek.

Minima teploty vzduchu očekávejme spíše kolem 14-15°C, zejména na konci týdne. V chladnějších obdobích a při vyjasnění pak pod 15°C. Pod hodnotu 10°C už by teplot klesat v ne horských oblastech spíše neměla. Výjimkou může být podle současného předpokladu pátek, pokud se potvrdí současně očekávané celonoční vyjasnění či malá oblačnost.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 17 až 12°C, při malé oblačnosti 14 až 9°C.
  • Nejvyšší teplota: 22 až 29°C, uprostřed týdne 20 až 25°C.
  • Průměrná teplota: 16 až 19°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 10 až 25mm, místy kolem 50mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

Přes naše území přejde zvlněná studená fronta, která ovlivní počasí u nás v první polovině týdne a ukončí příliv teplého vzduchu na naše území. V polovině týdne se utvoří nad centrem Evropy nevýrazná tlaková výše. Po polovině týdne a zejména v jeho závěru začne na území ČR pronikat teplý, postupně také v nízkém tlaku vlhký vzduch.

I nadále očekáváme lokálně rozdílné srážkové úhrny podobně jako v předchozích týdnech. Tyto rozdíly působí časté konvekční srážky v tomto období typické. V určitých obdobích a to na začátku a na konci týdne se objeví lokálně i významnější bouřky provedené mimo jiné přívalovými srážkami.

Mapy numerických modelů najdete například na stránce Wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality