Prognózy počasíTýdenní výhledy

Letní teplota a místy bouřky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalším červnovém týdnu nás čeká převážně letní teplota a místy bouřky. Počasí by mělo být průměrné, ohledně srážek však v rámci ČR jako poměrně malého území rozdílné. Bouřková činnost se vyskytne lokálně a ke spadu významnějších srážek dojde tedy také lokálně. Budou místa, kde spadne srážek celkově i více než činí průměr. A na druhé straně najdeme místa, kde tomu bude naopak a srážek tam spadne spíše méně než by v tomto období mělo.

Týden 6. až 12.6.2022

Předpověď

Letní teplota a místy bouřky. Vzdálená bouřka, bouřková oblačnost, oblak Cumulonimbus.

Letní počasí nás čeká i nadále, teplota zatím nevystoupí na vyšší hodnoty. Některé výstupy numerických modelů ukazují na příští víkend větší oteplení a dosažení tropických 30°C. To ale zatím nelze potvrdit, jde totiž v posledních dnech spíše o ojedinělé výstupy. Spíše se modely shodují na teplotě nad 25°C a to do 30°C. Nejtepleji bude v týdnu pravděpodobně v pondělí a poté o víkendu. Během týdne očekávejme přechodně ochlazení, kdy maxima teploty letní hodnot 25°C ani nedosáhnou. Hodně oblačnosti a četnější srážky nutno čekat před polovinou týdne. Poté oblaků opět ubude a na konci týdne se začnou místy vyskytovat v rámci denní konvekce přeháňky a bouřky.

Kde se bouřky objeví a jak budou kde intenzivní samozřejmě nelze v této stručné předpovědi stanovit. Toto bude úkolem velmi krátkodobých a krátkodobých prognóz během týdne.

TIP: Sledujte pravidelně naše stránky Předpověď konvekcePředpověď srážek.

Minima teploty vzduchu očekávejme spíše kolem 14-15°C, zejména na konci týdne. V chladnějších obdobích a při vyjasnění pak pod 15°C. Pod hodnotu 10°C už by teplot klesat v ne horských oblastech spíše neměla. Výjimkou může být podle současného předpokladu pátek, pokud se potvrdí současně očekávané celonoční vyjasnění či malá oblačnost.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 17 až 12°C, při malé oblačnosti 14 až 9°C.
  • Nejvyšší teplota: 22 až 29°C, uprostřed týdne 20 až 25°C.
  • Průměrná teplota: 16 až 19°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 10 až 25mm, místy kolem 50mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Letní teplota a místy bouřky

Přes naše území přejde zvlněná studená fronta, která ovlivní počasí u nás v první polovině týdne a ukončí příliv teplého vzduchu na naše území. V polovině týdne se utvoří nad centrem Evropy nevýrazná tlaková výše. Po polovině týdne a zejména v jeho závěru začne na území ČR pronikat teplý, postupně také v nízkém tlaku vlhký vzduch.

I nadále očekáváme lokálně rozdílné srážkové úhrny podobně jako v předchozích týdnech. Tyto rozdíly působí časté konvekční srážky v tomto období typické. V určitých obdobích a to na začátku a na konci týdne se objeví lokálně i významnější bouřky provedené mimo jiné přívalovými srážkami.

Mapy numerických modelů najdete například na stránce Wetter3.de.