Předpověď oblačnostiPředpověď teplotyPrognózy počasí

Na víkend čekejme slunečno

Hodnocení článku

Zatímco v pracovní části týdne se setkáváme každý den se srážkami, na víkend čekejme slunečno a letní teplotu. Srážky jsou zajisté potřeba, zejména v současném ročním období. Avšak většinu z Vás asi potěší, že na víkend srážky ustanou. A na obloze zejména zpočátku a na konci dne převládne malá oblačno nebo polojasno. Odpoledne musíme počítat s kupovitou oblačností a tedy oblačným počasím. Avšak tato oblačnost přinese srážky jen ojediněle. Teplota vystoupí v posledních dnech týdne na hodnoty kolem letních 25°C. Příliš horko, jak ukazovaly krátce některé prognózy, se neočekává. Výstupy některých modelů z minulého týdne slibovaly na víkend teplotu od 25 do 31°C.

Na víkend čekejme slunečno a léto

Letní teplota a průměrná teplota pro současné období. Takové počasí nás čeká ovšem nejen v tomto týdnu, ale i ve zbytku června. Tak hovoří dlouhodobá předpověď počasí. Červen by měl být i dle klimatických prognóz průměrný, o tom informoval už náš článek V červnu 2022 bude počasí průměrné. Více oblačnosti se srážkami zejména na studených srážkách vystřídá polojasno až malá oblačnosti bez srážek. V obdobích se srážkami po přechodu fronty se ochladí, naopak ve slunném období očekáváme mírně teplejší počasí. Střídavost počasí je pro naše podmínky typická a to nejen v měsících na počátku jara, zejména v dubnu. O tom pojednává obsáhleji článek Počasí se u nás střídá a střídat bude, v létě i v zimě.

Srážky ustanou už v pátek, kdy se objeví přes den spíše ojediněle přeháňky. S typickým letním chodem oblaků během dne musíme počítat každý den. Od pozdního večera, přes noc a ráno se častěji ukáže i jasná obloha. Přes den se změní na oblačnou nebo i skoro zataženou, případně s přeháňkou či postupně bouřkou. O víkendu se srážky téměř neobjeví. Počasí čekáme velmi příjemné, vhodné bude pro přírodní koupání i pro výlety do přírody. V případě koupání tedy, pokud nepatříte mezi skutečně náročné na teplotu vody. I když ta se pohybuje ve většině vodních nádrží od 19 do 21°C, někde je i slabě nad 22°C. Jde o nádrže v nejteplejších oblastech naší země jako je nížina severozápadních Čech nebo jižní Morava.

Na víkend čekejme slunečno. Odchylky teploty vzduchu na 11.6.2022.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu na 11.6.2022 v Evropě, zdroj: meteociel.fr

Nejvyšší teplota vzduchu

V dalších dnech se maxima teploty vzduchu postupně opět po krátkém ochlazení vrátí na hodnoty kolem letních 25°C. Zejména při slunečním svitu půjde v aktuálním období o poměrně horké počasí. Zatím se ovšem teplota vzduchu na tropické hodnoty nedostane. Pro odpůrce vysoké teploty jde o dobrou zprávu, že horké vlny nezačínají nijak brzy. Zajisté nás nějaké během léta čekají, ale nedoporučujeme příliš věřit současným rádoby “předpovědím”, že nás čeká horké či dokonce horké a suché léto. Nejde ani tak o předpovědi, neboť to není možné takto konstatovat na období 3 měsíců dopředu, ale jde o “věštby”.

Nejvyšší očekávaná teplota vzduchu v dalších dnech:

  • Čt 9.6.: 19 až 23°C
  • Pá 10.6.: 20 až 24°C
  • So 11.6.: 23 až 27°C
  • Ne 12.6.: 24 až 28°C

V pondělí se vlivem přechodu další studené fronty od západu provedené bouřkovou činností opět mírně ochladí. Citelně ovšem nikoli a opět se znovu obnoví příliv teplého vzduchu. Tyto letní studené fronty nepřinášejí většinou nijak dlouhá ochlazení, vzduch bezesporu studenější než ten před nimi se ovšem velmi rychle otepluje. Záleží na vývoji situaci, ale pokud nepronikne za frontu na naše území studený vzduch intenzivněji, nemá tento příliv delší trvání.