Nasněží i v nížinách?

Hodnocení článku

Přichází avizované ochlazení. Dnes přešla přes naše území studená fronta, která se projevila během dopoledne výskytem přeháněk. Od severozápadu se začíná ochlazovat, avšak srážky ustávají. Teploty se sníží a i v nížinách bude mít počasí zimní charakter. V dalších dnech by, jak již ukazuje i pravidelný výhled, měly dosahovat maximální teploty jen slabě nad nulu. Zítra bude ještě až 5°C, v dalších dnech spíše 3°C. I ve výšce se bude nacházet mrazivý vzduch a s tím souvisí i změn skupenství srážek. Srážky budou v případě jejich výskytu v dalších dnech sněhové, případně smíšené i v nížinách. Otázka, která asi zajímá mnoho z vás, zní: Nasněží i v nížinách?

Nasněží i v nížinách, ale pouze krátce

V sobotu a v neděli se nad naším územím nebudou vyskytovat téměř žádné srážky. Objeví se jen ojediněle a to na horách. Po většinu víkendu bude i málo oblačnosti, což se projeví významnějším ochlazováním během nocí. Bude to změna vůči nocím předchozím, kdy byla teplota velmi podobná jako přes den. To je typická inverzní situace v nížinách za trvalého výskytu nízké oblačnosti. Příčinou bude přecházející tlaková výše přes centrální Evropu.

Za ní bude následovat vliv okludujícího frontálního systému, který přinese občasné srážky. Tyto budou hlavně v noci na pondělí a v pondělí ráno sněhové i v nížinách a sníh se bude vlivem záporných teplot udržovat na zemském povrchu. Sněžit bude i v pondělí přes den, jen v nížinách budou srážky přecházet i ve smíšené, napadaný sníh bude vlivem zvyšujících se teplot nad bod mrazu odtávat a současně začnou srážky slábnout a ustávat.

V dalších dnech budou srážky opět jen velmi ojedinělé. Přibývat jich bude až v závěru týdne. Přicházejí ovšem typické zimní projevy počasí a pokud to nebude zrovna sněhová pokrývka, určitě budou vznikat nyní častěji náledí či zmrazky. Po několika dnech klidného počasí bez mrazu a srážek je třeba s tím počítat a připravit se.

Očekávané srážky a hranici výskytu sněžení můžete sledovat na stránce wetter3.de, aktuální srážky a jejich skupenství na stránce niederschlarsradar.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1104 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality