Evropa a SvětHistorie počasíSilný vítr

Na západě Evropy foukalo rychlostí 170km/h

Hodnocení článku

Hluboká tlaková níže ovlivnila počasí na západě a severozápadě Evropy po Vánocích. Částečně pociťujeme vliv cyklony i u nás a zejména pak v západní části centrální Evropy. Na našem území foukalo zejména na severovýchodě a východě. Na Sněžce byl změřen náraz větru 145km/h, což je 40m/s. Nicméně na západě Evropy foukalo rychlostí 170km/h. V Anglii je cyklona nazvána “Bella” a podle Německého institutu “Hermine”. Na jihu britských ostrovů a severu Francie byla situace nejhorší. Obyvatelé se potýkají s četnými výpadky dodávek elektrické energie. Ta nefunguje mnoha domácnostem i u nás.

Popadané stromy jako nejčastější důsledek větru

V ČR byly zaznamenány popadané stromy a to i na majetek jako jsou zejména automobily a budovy. Jak bylo očekáváno, nejsilnější poryvy větru se odehrály na horách. Vedle Sněžky významně foukalo na dalších horách na severovýchodě a východě  to v Jeseníkách a Beskydech či na Vysočině. Na horách napadlo do 15cm sněhu. Vydatné sněžení se chystá na další okluzní frontě zejména na hory na sever a východě země. Napadnout by tam mělo do úterního večera až 30cm nového sněhu, zejména v Krkonoších a Jeseníkách.

Nejvíce škod způsobil vítr u nás na Vysočině, na jihu Moravy a na Pardubicku či Chrudimsku a v okolních oblastech. Události spojené se silným větrem byly zaznamenány ale i jinde na S/SV/V země, například v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. Více informací o zásazích hasičů najdete v odkazu na konci článku.

Vítr u nás nebyl tak silný jako v případě jiných významných situací s vlivem cyklon. Připomeňme například tyto situace poslední doby: Níže Yulia (2020)Níže Sabine (2020)Níže Vaia (2018)Níže Herwart (2017).

Na západě Evropy foukalo rychlostí 170km/h. Popadané stromy po větru.

Na západě Evropy foukalo rychlostí 170km/h

Střed hluboké cyklony přecházel v neděli přes Británii a severní Francii. Tam byl vítr ještě bouřlivější. V oblasti foukalo maximálně rychlostí 170km/h. V oblastech se vyskytly vedle silného větru také významné srážky, které způsobily povodně. Výpadky elektřiny postihly asi 21 000 domácností. Nejsilnější vítr byl zaznamenán na ostrově Isle of Wight na jihu Anglie. Uvedený nejvyšší náraz větru změřený v této lokalitě odpovídá hurikánu stupně 2. Důsledky popadaných stromů a dalšího materiálu působily též komplikace v dopravě a to silniční i železniční. Na severu Walesu foukal vítr v nárazech rychlostí do 129km/h.

Velmi podobná situace byla v několika krajích na východě našeho území. Jen šlo o mírnější poryvy větru a tedy i důsledky tohoto větru. Přesto i u nás se vyskytly problémy v energetice a dopravě. Silný vítr se v dohledné době nevrátí, určitě ne ve větší míře. Větrnější počasí bude ještě zítra a poté pravděpodobně při změně počasí na konci týdne.

Reference

POŽÁRY.CZ. Hasiče zaměstnal silný vítr, stromy padaly i na hasičské automobily. Online, 2020. Dostupné na Hasiče zaměstnal silný vítr, stromy padaly i na hasičské automobily | POŽÁRY.cz – ohnisko žhavých zpráv | hasiči aktuálně (pozary.cz).

ČTK. Zprávy. Po silném nočním větru zůstává v ČR bez proudu 18 000 domácností. Online, 2020. dostupné na Po silném nočním větru zůstává v ČR bez proudu 18.000 domácností (ceskenoviny.cz).

ČTK. Zprávy. Francii a Británii zasáhla silná bouře, přerušila dopravu i proud. Online, 2020. Dostupné na Francii a Británii zasáhla silná bouře, přerušila dopravu i proud (ceskenoviny.cz).

Data: ČHMÚ