Předpověď srážekPrognózy počasí

O víkendu až 20°C

Hodnocení článku

O víkendu teplota dosáhne opět až 20°C, dnes na některých místech tuto hodnotu i přesahuje. Po několika studených dnech, kdy ráno i v nížinách slabě mrzlo, dochází k obratu cirkulace. Na území ČR začíná po čase pronikat teplý vzduch od východu až jihovýchodu. Dnes toto proudění zesiluje a v důsledku toho lze s ohledem na rozložení tlaku očekávat ve východní části republiky silné poryvy větru. Včetně nárazů, které dosáhnou rychlosti až 25m/s, na horách kolem 30m/s. Nejsilněji bude foukat vítr dnes večer a v první polovině noci na zítřek. O víkendu můžeme čekat občas sluneční svit, občas oblačno a objeví se i srážky. Teplota vzduchu v maximech vystoupí nad 15°C a ojediněle dosáhne 20°C, hlavně na jihu a jihovýchodě ČR. V noci očekávejme také vyšší teplotu a to hlavně v noci na zítřek na východě a jihu území. Právě tam přetrvá silnější proudění a neuplatní se ochlazování.

O víkendu až 20°C. Maxima teploty vzduchu na 21.10.2023.

Obr. 1 Maxima teploty vzduchu na sobotu 21.10.2023 podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Pro zajímavost uvádíme na obrázku 2 předpověď modelu GFS podle výstupu z úterý 17.10.2023 00 UTC, podle kterého mělo být v Čechách kolem 0°C v odpoledních maximech. Modely se nemohly rozhodnout mezi významně studenou a teplou variantou vývoje.

O víkendu až 20°C. Maxima teploty vzduchu na 21.10.2023 podle modelu GFS.

Obr. 2 Maxima teploty vzduchu na 21.10.2023 podle modelu GFS ze 17.10.2023, zdroj: wetterzentrale.de

O víkendu až 20°C a podobně i v první půlce příštího týdne

Teplejší počasí neskončí o víkendu. Pro zajímavost můžeme uvést, že některé modelové prognózy z první poloviny tohoto týdne viděly víkendové počasí úplně jinak. Počasí u nás ovlivní systém front spojený s cyklonou. nicméně podle původních odhadů měly na území ČR vypadnout vydatnější srážky. Tyto by byly trvalejší a zároveň mělo dojít k vpádu studeného vzduchu od severu. Teplota vzduchu tak měla být v Čechách až zimní a po celý den zůstat při dešti, od středních výše při sněžení velmi nízko. Na jihovýchodě mělo být až zmíněných 20°C. Tento velký rozdíl a významný vpád studeného vzduchu se neodehraje. Teplejší počasí čekejme na celém území ČR a srážky se objeví pouze místy a to zejména v noci na neděli a zpočátku nedělního dne.

Teplé počasí vydrží ještě v prvních dvou dnech dalšího týdne. Maxima dosáhnou nejčastěji 18°C, místy a to opět hlavně na jihu a jihovýchodě až 20°C. Počasí očekáváme i s četnějším slunečním svitem, avšak ráno je třeba počítat místy se vznikem mlh. Změna počasí nastane až v polovině dalšího týdne, zatím opět nedáme za tuto předpověď “ruku úplně do ohně”. Samozřejmě tam nejistotu modely vykazují. Zejména nutno upřesnit, kde vypadnou hlavní srážky. Modely slibují v různých výstupech různé rozložení srážek. Určitě ale po krátké pauze srážek přibude a dojde k ochlazení na teplotu obvyklejší pro dny ke konci října.