Ochladí se o více než 10°C

Hodnocení článku

V úterý můžeme čekat skutečně na začátek října nadprůměrné teplo, poté přijde ale onen zlom v počasí. Skončí babí léto. Ochladí se o více než 10°C a celkově se počasí během několika hodin změní. Téměř letní počasí zažijeme tedy krátce během úterý. Rána jsou i v přílivu teplého vzduchu chladnější, to platí i o zítřejším s možností mrazu v horských údolích za celonočního vyjasnění. Dny jsou ale teplejší a zítřek nutno čekat velmi teplý díky vrcholícímu přílivu teplého vzduchu před přechodem studené fronty. Tato se začne při přechodu přes naše území vlnit, ovlivní naše počasí po celou středu a přinese citelné ochlazení. Ve středu a na jihu či východě ČR ještě ve čtvrtek při celodenní velké oblačnosti. A při četnějších srážkách čekejte skutečně chladno.

V úterý téměř 25°C, ve středu i kolem 12°C

Ochladí se o více než 10°C. Odchylky teploty vzduchu od normálu na 5.10.2021.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty od normálu ve střední Evropě 5.10.2021, zdroj: pivotalweather.com

Ochladí se o více než 10°C. Odchylky teploty vzduchu od normálu na 6.10.2021.

Obr. 2 Očekávané odchylky teploty od normálu ve střední Evropě 5.10.2021, zdroj: pivotalweather.com

Ochlazení je citelné zejména vlivem nadprůměrně teplého počasí před jeho příchodem. Obecně byl konec září i začátek října nadprůměrně teplý. Na obrázku 1 vidíme očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu právě pro zítřejší den. Na západě vidíme, že se ochladí dříve. Tam přijde fronta již brzy odpoledne a oblačnost zabrání ohřívání vzduchu. Na východě území je třeba čekat velmi teplo po celý den s odchylkami teploty i kolem 9-10°C nad normálem. Ve středu se po ochlazení dostaneme na normální hodnoty teploty pro tuto dobu či případně místy slabě podnormální. A kolem normálu se teplota udrží i v dalších dnech.

Takže ochlazení je citelné, ale nejedná se o žádný extrémní průběh. Jako význačné můžeme označit nadprůměrně teplé počasí. Po ochlazení se vrátíme doslova „nohama na zem“. K průměru denní teploty, který má nyní být. A noci je třeba čekat samozřejmě už studené, během týdne při zmenšení oblačnosti i velmi studené. A opět dojde v takovém případě i na přízemní mráz, včetně nížin.

Na konci týdne přízemní mráz

Očekávaný vývoj teploty vzduchu v ranních minimech v dalších dnech:

Út 5.10.: 12 až 8°C

St 6.10.: 13 až 9°C, na Z 7°C

Čt 7.10.: 8 až 3°C na Z mrazíky, na V kolem 8°C

Pá 8.10.: 9 až 4°C

So 9.10.: 6 až 2°C, mrazíky

Ne 10.10.: 5 až 1°C, četné mrazíky

Podle současné prognózy to vypadá, že se kromě přízemního mrazu zejména na západě během pracovní části týdne zatím vlivem oblačnosti přízemní mráz nevyskytne. To se ovšem změní o víkendu, kdy podle předpovědi půjde teplota i výrazně pod 5°C, při zemi lze čekat četnější mráz. Samozřejmě závisí vždy na výskytu mlh či případně nízké oblačnosti. Jinak je možné čekat počasí s malou oblačnost. Přes den musíme počítat s tím, že teplota nepůjde výše než na hodnoty kolem 15°C. To je pro toto období běžná teplota. S tou se setkáme v říjnu podle měsíčního výhledu často.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality