Předpověď teplotyPrognózy počasí

Ochladí se o více než 10°C

Hodnocení článku

V úterý můžeme čekat skutečně na začátek října nadprůměrné teplo, poté přijde ale onen zlom v počasí. Skončí babí léto. Ochladí se o více než 10°C a celkově se počasí během několika hodin změní. Téměř letní počasí zažijeme tedy krátce během úterý. Rána jsou i v přílivu teplého vzduchu chladnější, to platí i o zítřejším s možností mrazu v horských údolích za celonočního vyjasnění. Dny jsou ale teplejší a zítřek nutno čekat velmi teplý díky vrcholícímu přílivu teplého vzduchu před přechodem studené fronty. Tato se začne při přechodu přes naše území vlnit, ovlivní naše počasí po celou středu a přinese citelné ochlazení. Ve středu a na jihu či východě ČR ještě ve čtvrtek při celodenní velké oblačnosti. A při četnějších srážkách čekejte skutečně chladno.

V úterý téměř 25°C, ve středu i kolem 12°C – ochladí se o více než 10°C

Ochladí se o více než 10°C. Odchylky teploty vzduchu od normálu na 5.10.2021.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty od normálu ve střední Evropě 5.10.2021, zdroj: pivotalweather.com

Ochladí se o více než 10°C. Odchylky teploty vzduchu od normálu na 6.10.2021.

Obr. 2 Očekávané odchylky teploty od normálu ve střední Evropě 5.10.2021, zdroj: pivotalweather.com

Ochlazení je citelné zejména vlivem nadprůměrně teplého počasí před jeho příchodem. Obecně byl konec září i začátek října nadprůměrně teplý. Na obrázku 1 vidíme očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu právě pro zítřejší den. Na západě vidíme, že se ochladí dříve. Tam přijde fronta již brzy odpoledne a oblačnost zabrání ohřívání vzduchu. Na východě území je třeba čekat velmi teplo po celý den s odchylkami teploty i kolem 9-10°C nad normálem. Ve středu se po ochlazení dostaneme na normální hodnoty teploty pro tuto dobu či případně místy slabě podnormální. A kolem normálu se teplota udrží i v dalších dnech.

Takže ochlazení je citelné, ale nejedná se o žádný extrémní průběh. Jako význačné můžeme označit nadprůměrně teplé počasí. Po ochlazení se vrátíme doslova “nohama na zem”. K průměru denní teploty, který má nyní být. A noci je třeba čekat samozřejmě už studené, během týdne při zmenšení oblačnosti i velmi studené. A opět dojde v takovém případě i na přízemní mráz, včetně nížin.

Na konci týdne přízemní mráz, ochladí se o více než 10°C

Očekávaný vývoj teploty vzduchu v ranních minimech v dalších dnech:

Út 5.10.: 12 až 8°C

St 6.10.: 13 až 9°C, na Z 7°C

Čt 7.10.: 8 až 3°C na Z mrazíky, na V kolem 8°C

Pá 8.10.: 9 až 4°C

So 9.10.: 6 až 2°C, mrazíky

Ne 10.10.: 5 až 1°C, četné mrazíky

Podle současné prognózy to vypadá, že se kromě přízemního mrazu zejména na západě během pracovní části týdne zatím vlivem oblačnosti přízemní mráz nevyskytne. To se ovšem změní o víkendu, kdy podle předpovědi půjde teplota i výrazně pod 5°C, při zemi lze čekat četnější mráz. Samozřejmě závisí vždy na výskytu mlh či případně nízké oblačnosti. Jinak je možné čekat počasí s malou oblačnost. Přes den musíme počítat s tím, že teplota nepůjde výše než na hodnoty kolem 15°C. To je pro toto období běžná teplota. S tou se setkáme v říjnu podle měsíčního výhledu často.