Prognózy počasíTýdenní výhledy

Babí léto do úterý

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden, babí léto čekejme do úterý. Definitivní konec teplého počasí je možné čekat v první polovině týdne. Babí léto do úterý, poté se oproti dosavadní teplotě citelněji ochladí. Zároveň přibude oblačnosti a po delší době je možné čekat četnější a častější srážky. Ve znamení chladného a vlhkého počasí můžeme čekat i zbytek týdne.

Týden 4. až 10.10.2021

Předpověď

Cyklona Nadia v číslech. Tryskové proudění. Babí léto do úterý. Větrné počasí na počátku podzimu.

Zcela slunečné počasí už víkendem skončí a babí léto nás čeká do úterý. Počátek týdne přinese již přibývání první oblačnosti, hlavní oblačnost a srážky můžeme čekat v polovině týdne. To spadnou též hlavní srážky týdne. Noční a ranní teplota se nebude odlišovat příliš od té denní maximální. Tím se tento ráz počasí oproti počasí babího léta vyznačuje. Společně s velkou oblačností a chladným počasí nutno čekat rychlejší vítr. Zdůrazňujeme, že teplota vzduchu posledních dnů neodpovídá aktuálnímu období a je nadnormální. Očekávaná teplota odpovídá právě začátku října. Tímto teplejší počasí letos definitivně skončí. Na konci týdne můžeme čekat opět méně srážek a více slunečního svitu, teplota v denních maximech tedy nebude tak nízká. Ale místy je třeba čekat výskyt mlh či nízké oblačnosti, což značně teplotu vzduchu během dne ovlivní.

V týdnu zaznamená teplota značné změny. Podrobněji je očekávaný vývoj jejích hodnot uveden níže v přehledu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 14 až 8°C, postupně 11 až 6°C a při zmenšené oblačnosti na konci týdne 3°C a místy mrazíky
  • Nejvyšší teplota: 18 až 23°C a místy 25°C, od středy 10 až 16°C, o víkendu při slunečním svitu 18°C
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 518mm, místy 25mm, odchylka období: průměrné až podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Babí léto do úterý

Tlaková výše, která je dosti mohutná, se odsunula do severovýchodní Evropy. Ztratí vliv na počasí u nás. Na území ČR v první polovině týdne vyvrcholí příliv teplého vzduchu od jihu. Tento příliv definitivně ukončí přechod studené fronty v noci na středu. V dalších dnech lze čekat příliv chladného a vlhčího vzduchu v západním proudění. Na konci týdne se opět více prosadí vliv vysokého tlaku vzduchu. Babí léto skončí ale v úterý.

Sledujte nás Výhled na týden pro aktuální informace o vývoji prognózy na každý den. Předpovědní modelové mapy najdete například na stránce wxcharts.com.