Prognózy počasíTýdenní výhledy

Babí léto do úterý

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Definitivní konec teplého počasí je možné čekat v první polovině týdne. Babí léto do úterý, poté se oproti dosavadní teplotě citelněji ochladí. Zároveň přibude oblačnosti a po delší době je možné čekat četnější a častější srážky. Ve znamení chladného a vlhkého počasí můžeme čekat i zbytek týdne.

Týden 4. až 10.10.2021

Předpověď

Zcela slunečné počasí už víkendem skončí. Počátek týdne přinese již přibývání první oblačnosti, hlavní oblačnost a srážky můžeme čekat v polovině týdne. To spadnou též hlavní srážky týdne. Noční a ranní teplota se nebude odlišovat příliš od té denní maximální. Tím se tento ráz počasí oproti počasí babího léta vyznačuje. Společně s velkou oblačností a chladným počasí nutno čekat rychlejší vítr. Zdůrazňujeme, že teplota vzduchu posledních dnů neodpovídá aktuálnímu období a je nadnormální. Očekávaná teplota odpovídá právě začátku října. Tímto teplejší počasí letos definitivně skončí. Na konci týdne můžeme čekat opět méně srážek a více slunečního svitu, teplota v denních maximech tedy nebude tak nízká. Ale místy je třeba čekat výskyt mlh či nízké oblačnosti, což značně teplotu vzduchu během dne ovlivní.

V týdnu zaznamená teplota značné změny. Podrobněji je očekávaný vývoj jejích hodnot uveden níže v přehledu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 14 až 8°C, postupně 11 až 6°C a při zmenšené oblačnosti na konci týdne 3°C a místy mrazíky
  • Nejvyšší teplota: 18 až 23°C a místy 25°C, od středy 10 až 16°C, o víkendu při slunečním svitu 18°C
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 518mm, místy 25mm, odchylka období: průměrné až podprůměrné

Synoptická situace a závěr

Tlaková výše, která je dosti mohutná, se odsunula do severovýchodní Evropy. Ztratí vliv na počasí u nás. Na území ČR v první polovině týdne vyvrcholí příliv teplého vzduchu od jihu. Tento příliv definitivně ukončí přechod studené fronty v noci na středu. V dalších dnech lze čekat příliv chladného a vlhčího vzduchu v západním proudění. Na konci týdne se opět více prosadí vliv vysokého tlaku vzduchu.

Sledujte nás Výhled na týden pro aktuální informace o vývoji prognózy na každý den. Předpovědní modelové mapy najdete například na stránce wxcharts.com.