Prognózy počasíTýdenní výhledy

Ochlazení po polovině týdne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás ochlazení po polovině týdne, což považujeme v tuto dobu již za rozumné. Přes ČR přejde v polovině týdne po dlouhé době anticyklonálního vlivu studená fronta. Za tou se oproti současné teplotě a teplotě očekávané zejména do úterý citelně ochladí. Na konci týdne při malé oblačnosti noční minima teploty klesnou k nule a objeví se přízemní mráz. Mnohde půjde o první přízemní mráz chladné části roku.

Ochlazení po polovině týdne. Rozpouštění podzimní mlhy.

Týden 31.10. až 6.11.2022

Předpověď

Místy mlh a nízká oblačnost, jinak slunečno či polojasno. Takové počasí čekáme na počátku týdne, kdy bude pokračovat tedy jeho dosavadní vývoj. V polovině týdne dojde ke změně cirkulace a počasí. Druhá polovina týdne přinese oblačno a místy přeháňky nebo déšť, zejména na uvedené studené frontě. Ke konci týdne opět oblaků ubude, ráno se objeví místy mlhy. Ochlazení zintenzivní právě na víkend, kdy očekáváme odpoledne podstatně nižší teplotu než o víkendu minulém. Srážek spadne v týdnu ale opět málo, půjde o jednotky milimetrů. Srážky se omezí na přechod fronty, jinak se objeví ojediněle.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 13 až 7°C, po polovině týdne 10 až 5°C a při vyjasnění 2°C s mrazíky
  • Nejvyšší teplota: 14 až 20°C, po polovině týdne 6 až 13°C.
  • Průměrná teplota: 10 až 13°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 1 až 15mm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Ochlazení po polovině týdne

Vysoký tlak vzduchu se odsune do jihovýchodní až východní Evropy a ztratí vliv na počasí u nás. Příliv teplého vzduchu začne slábnout a bude ukončen přechodem studené fronty v polovině týdne. Za frontou očekáváme chladné západní až severozápadní proudění. Ke konci týdne se obnoví vliv tlakové výše a počasí začne mít opětovně inverzní ráz, předpokládáme postupně vzhledem k období příliv teplého vzduchu především do vyšších nadmořských výšek.

TIP: Sledujte naší Předpověď na den se základním náhledem v záhlaví stránky s denní aktualizací. Mapy numerických modelů najdete například na stránce wetterzentrale.de.