Extrémy teplotyHistorie počasí

Kolem Prahy bylo 28°C, léto nekončí

Hodnocení článku

Ve čtvrtek teplota dosáhla z tohoto zářijového pozdně letního období nejvyšší hodnoty, u Prahy bylo 28°C. Léto zatím navíc rozhodně nekončí. Velmi teplé počasí bylo zaznamenáno za celodenního slunečního svitu i v jiných oblastech naší republiky. Velmi teplý vzduch proniká do jihozápadní Evropy, teplé počasí hlásí též Francie i Německo. A ani další dny nepřinesou zásadní změnu. Příští týden slibují numerické modely návrat velmi teplého počasí k nám. Až horké počasí čeká jihozápad Evropy. Na jihozápadě Francie teplota přesáhne i 32°C.

TIP: Sledujte naší stránku Aktuální teplota pro informace o právě naměřených hodnotách teploty i o jejich extrémech za poslední den.

Kolem Prahy bylo 28°C a to ve čtvrtek

Nejvyšší teplotu změřila stanice v Průhonicích nedaleko Prahy podobně jako další stanice v blízkosti hlavního města. Velmi teplé počasí zaznamenalo i Plzeňsko. Příliv teplého vzduchu od jihovýchodu byl základem pro vysokou teplotu vzduchu. Celodenní sluneční svit růst teploty podpořil. Též teplo, jen nepatrně menší bylo též ve středním Polabí, na jižní Moravě a také v severních výběžcích Moravy a ve Slezsku.

Kolem Prahy bylo 28°C. Průběh počasí v Průhonicích.

Obr. 1 Kolem Prahy bylo 28°C. Průběh počasí a teploty v Průhonicích, zdroj: chmi.cz

Kolem Prahy bylo 28°C. Nejvyšší teplota 9.9.2021:

28.5°C Průhonice (obr. 1)

28.2°C Praha-Komořany

28.1°C Dobřichovice a Neumětely

27.9°C Plzeň-Bolevec

Náhradní léto za konec srpna

Počasí nám vynahrazuje často hodně oblačné a chladné počasí, které bylo v závěru klimatologického léta a tedy školních prázdnin. Léto pokračuje a jiné to nebude po mírném ochlazení ani v dalším týdnu. Nepatrná změna počasí ovlivní počasí o víkendu. Místy přeháňky a bouřky, celkově více oblačnosti způsobí ochlazení. Ale nijak zásadní, teplota vystoupí stále na letní hodnoty nebo jim velmi blízké. A příští týden se obnoví mál oblačné počasí s přílivem teplého až postupně velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Naměřit můžeme opět teplotu vysoko nad letními 25°C, většinou do 28-29°C. Ale vyloučit nelze v některém dni dosažení ojediněle i tropické hodnoty 30°C. Zatím nechme průběh počasí od příští středy ale s otazníkem, jde pouze o vyhlídku počasí. Konkrétní hodnoty teploty modely zatím zcela přesně neodhadnou. Už vůbec neodhadnou trvání tohoto velmi teplého počasí.

Kolem Prahy bylo 28°C, léto nekončí. Očekávaná maxima teploty na 14.9.2021.

Obr. 2 Předpověď maxima teploty vzduchu na úterý 14.9.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Ve Francii může na jihozápadě teplota na počátku týdne přesáhnout i 32°C, ojediněle 34°C. Poté tam přejde studená fronta, která se přiblíží během týdne od západu do střední Evropy. Předběžně lze říci, že naše území ovlivní až během čtvrtka a hlavně v závěru pracovní části týdne. Podle současných modelových výpočtů, které se mohou mírně změnit.

TIP: Jak se vyvíjí předpověď? Sledujte náš třikrát týdně aktualizovaný Výhled na týden.

Na závěr ještě zmiňme, že zažíváme ve střední Evropě nyní pozdní léto. Nejde o babí léto jako takové, časové hledisko totiž není splněno. Počasí odpovídá i babímu létu, ale toto se vyskytuje až na konci září a na začátku října. Více o tom pojednává nás článek Co je to babí léto?