Kolem Prahy bylo 28°C, léto nekončí

Hodnocení článku

Ve čtvrtek teplota dosáhla z tohoto zářijového pozdně letního období nejvyšší hodnoty, u Prahy bylo 28°C. Léto zatím navíc rozhodně nekončí. Velmi teplé počasí bylo zaznamenáno za celodenního slunečního svitu i v jiných oblastech naší republiky. Velmi teplý vzduch proniká do jihozápadní Evropy, teplé počasí hlásí též Francie i Německo. A ani další dny nepřinesou zásadní změnu. Příští týden slibují numerické modely návrat velmi teplého počasí k nám. Až horké počasí čeká jihozápad Evropy. Na jihozápadě Francie teplota přesáhne i 32°C.

TIP: Sledujte naší stránku Aktuální teplota pro informace o právě naměřených hodnotách teploty i o jejich extrémech za poslední den.

Nejtepleji bylo ve čtvrtek v Praze a okolí

Nejvyšší teplotu změřila stanice v Průhonicích nedaleko Prahy podobně jako další stanice v blízkosti hlavního města. Velmi teplé počasí zaznamenalo i Plzeňsko. Příliv teplého vzduchu od jihovýchodu byl základem pro vysokou teplotu vzduchu. Celodenní sluneční svit růst teploty podpořil. Též teplo, jen nepatrně menší bylo též ve středním Polabí, na jižní Moravě a také v severních výběžcích Moravy a ve Slezsku.

Kolem Prahy bylo 28°C. Průběh počasí v Průhonicích.

Obr. 1 Průběh počasí v Průhonicích, zdroj: chmi.cz

Nejvyšší teplota 9.9.2021:

28.5°C Průhonice (obr. 1)

28.2°C Praha-Komořany

28.1°C Dobřichovice a Neumětely

27.9°C Plzeň-Bolevec

Náhradní léto za konec srpna

Počasí nám vynahrazuje často hodně oblačné a chladné počasí, které bylo v závěru klimatologického léta a tedy školních prázdnin. Léto pokračuje a jiné to nebude po mírném ochlazení ani v dalším týdnu. Nepatrná změna počasí ovlivní počasí o víkendu. Místy přeháňky a bouřky, celkově více oblačnosti způsobí ochlazení. Ale nijak zásadní, teplota vystoupí stále na letní hodnoty nebo jim velmi blízké. A příští týden se obnoví mál oblačné počasí s přílivem teplého až postupně velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Naměřit můžeme opět teplotu vysoko nad letními 25°C, většinou do 28-29°C. Ale vyloučit nelze v některém dni dosažení ojediněle i tropické hodnoty 30°C. Zatím nechme průběh počasí od příští středy ale s otazníkem, jde pouze o vyhlídku počasí. Konkrétní hodnoty teploty modely zatím zcela přesně neodhadnou. Už vůbec neodhadnou trvání tohoto velmi teplého počasí.

Kolem Prahy bylo 28°C, léto nekončí. Očekávaná maxima teploty na 14.9.2021.

Obr. 2 Předpověď maxima teploty vzduchu na úterý 14.9.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Ve Francii může na jihozápadě teplota na počátku týdne přesáhnout i 32°C, ojediněle 34°C. Poté tam přejde studená fronta, která se přiblíží během týdne od západu do střední Evropy. Předběžně lze říci, že naše území ovlivní až během čtvrtka a hlavně v závěru pracovní části týdne. Podle současných modelových výpočtů, které se mohou mírně změnit.

TIP: Jak se vyvíjí předpověď? Sledujte náš třikrát týdně aktualizovaný Výhled na týden.

Na závěr ještě zmiňme, že zažíváme ve střední Evropě nyní pozdní léto. Nejde o babí léto jako takové, časové hledisko totiž není splněno. Počasí odpovídá i babímu létu, ale toto se vyskytuje až na konci září a na začátku října. Více o tom pojednává nás článek Co je to babí léto?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality