Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Od středy sněžení i v nížinách

Hodnocení článku

Teplota vzduchu vystupovala i na rekordně vysoké hodnoty zejména od přelomu roků. Minulý týden přinesl již o něco nižší teplotu, ale na jeho konci tato opět přesáhla 10°C v maximech. Přesněji bylo na jihu Čech lehce přes 12°C a to před studenou frontou, která přes naše území přešla po poledni. Tato teplota určitě není pro leden typická. Tento týden očekáváme pokračující ochlazovací trend a to docela výrazný až do zimní teploty. Často se začneme setkávat se zápornými hodnotami teploty vzduchu a vrátíme se doslova “nohana na zem”. Srážky, kterých můžeme čekat stále spíše více a jejich výskyt tedy častý, se od poloviny týdne začnou měnit na sněhové i v nížinách. Sněžení čekáme i v nejníže položených oblastech naší země, avšak vzhledem k teplotě v maximech slabě nad nulou v těchto nejníže položených oblastech sníh nenapadne, určitě ne na delší dobu.

OD středy sněžení i v nížinách. Nový sníh za 3 dny 15. - 18.1.2023.

Obr. 1 Nový sníh do 18.1.2023, zdroj: snow-forecast.com

Kromě nížin napadne sníh ve středu, na konci týdne se opět ochladí a od středy se objeví sněžení i v nížinách

Středa přinese nejvíce srážek z celého týdne. Počasí u nás ovlivní tlaková níže a s ní spojený systém front. Nutno konstatovat, že srážky se objeví místy trvalé a převážně již půjde o sněžení. Proto lze předpokládat opět tedy zhoršení podmínky sjízdnosti komunikací a je třeba dávat při jízdě, ale i při chůzi pozor. Očekávají se samozřejmě se sněžením a dalšími zimními projevy počasí typické komplikace a zpomalení provoz dopravy. Mezi další komplikace řadíme vzhledem k častým srážkám a teplotě kolem nuly, v noci postupně pouze pod nulou, náledí nebo zmrazky.

Na konci týdne čekejme pokračující ochlazování a teplota vzduchu už ani v nížinách příliš nad nulu nevystoupí, místy zůstane pod ní. V noci se čeká mráz as tím, že při vyjasnění a případně i na sněhové pokrývky bude tento silnější. Současné numerické modely počítají s -2 až -8°C, na sněhu pak společně s delším vyjasněním i -13°C. Do té doby nás čeká slabý noční mráz a denní teplota od středy slabě nad nulou. Do středy dosáhne ještě až 6°C.

Od středy sněžení i v nížinách. Hranice sněžení 18.1.2023 ráno.

Obr. 2 Hranice sněžení a nový sníh na 18.1.2023 7h, zdroj: wetter3.de

Nový sníh na obrázku 2 berte samozřejmě s velkou rezervou, jde o srážky předpovídané určitým výstupem modelu. Rozložení a vydatnost se samozřejmě významně mění. Hranice sněžení se očekává většinou od 200m, ráno tak může nasněžit i v nižších výškách.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v nejbližších dnech:

Út 17.1.: 2 až 6°C

St 18.1.: 0 až 4°C

Čt 19.1.: -1 až 3°C

Pá 20.1.: -2 až 2°C

So 21.1.: -2 až 2°C