Od středy sněžení i v nížinách

Hodnocení článku

Teplota vzduchu vystupovala i na rekordně vysoké hodnoty zejména od přelomu roků. Minulý týden přinesl již o něco nižší teplotu, ale na jeho konci tato opět přesáhla 10°C v maximech. Přesněji bylo na jihu Čech lehce přes 12°C a to před studenou frontou, která přes naše území přešla po poledni. Tato teplota určitě není pro leden typická. Tento týden očekáváme pokračující ochlazovací trend a to docela výrazný až do zimní teploty. Často se začneme setkávat se zápornými hodnotami teploty vzduchu a vrátíme se doslova “nohana na zem”. Srážky, kterých můžeme čekat stále spíše více a jejich výskyt tedy častý, se od poloviny týdne začnou měnit na sněhové i v nížinách. Sněžení čekáme i v nejníže položených oblastech naší země, avšak vzhledem k teplotě v maximech slabě nad nulou v těchto nejníže položených oblastech sníh nenapadne, určitě ne na delší dobu.

OD středy sněžení i v nížinách. Nový sníh za 3 dny 15. - 18.1.2023.

Obr. 1 Nový sníh do 18.1.2023, zdroj: snow-forecast.com

Kromě nížin napadne sníh ve středu, na konci týdne se opět ochladí

Středa přinese nejvíce srážek z celého týdne. Počasí u nás ovlivní tlaková níže a s ní spojený systém front. Nutno konstatovat, že srážky se objeví místy trvalé a převážně již půjde o sněžení. Proto lze předpokládat opět tedy zhoršení podmínky sjízdnosti komunikací a je třeba dávat při jízdě, ale i při chůzi pozor. Očekávají se samozřejmě se sněžením a dalšími zimními projevy počasí typické komplikace a zpomalení provoz dopravy. Mezi další komplikace řadíme vzhledem k častým srážkám a teplotě kolem nuly, v noci postupně pouze pod nulou, náledí nebo zmrazky.

Na konci týdne čekejme pokračující ochlazování a teplota vzduchu už ani v nížinách příliš nad nulu nevystoupí, místy zůstane pod ní. V noci se čeká mráz as tím, že při vyjasnění a případně i na sněhové pokrývky bude tento silnější. Současné numerické modely počítají s -2 až -8°C, na sněhu pak společně s delším vyjasněním i -13°C. Do té doby nás čeká slabý noční mráz a denní teplota od středy slabě nad nulou. Do středy dosáhne ještě až 6°C.

Od středy sněžení i v nížinách. Hranice sněžení 18.1.2023 ráno.

Obr. 2 Hranice sněžení a nový sníh na 18.1.2023 7h, zdroj: wetter3.de

Nový sníh na obrázku 2 berte samozřejmě s velkou rezervou, jde o srážky předpovídané určitým výstupem modelu. Rozložení a vydatnost se samozřejmě významně mění. Hranice sněžení se očekává většinou od 200m, ráno tak může nasněžit i v nižších výškách.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v nejbližších dnech:

Út 17.1.: 2 až 6°C

St 18.1.: 0 až 4°C

Čt 19.1.: -1 až 3°C

Pá 20.1.: -2 až 2°C

So 21.1.: -2 až 2°C

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality