Prognózy počasíTýdenní výhledy

Vrátí se zimní počasí jen krátce

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po polovině ledna můžeme čekat návrat zimy. Vrátí se zimní počasí, ale jen krátce, postupně i do nižších výšek. Předpovědní modely již několikátý den potvrzují, že skutečně po polovině měsíce dojde ke zlomu počasí a toto lze čekat pro současné období podstatně typičtější. Zásadní ochlazení nastane nyní na začátku nového týdne za studenou frontou. Stále čekáme západní až severozápadní proudění v převaze a četný postup cyklon a s nimi spojených systémů front. Půjde ovšem o podstatně studenější proudění, které bude mírně zesilovat během druhé poloviny týdne. I když v nižších nadmořských výškách celodenní mráz nenastane, tak teplota vzduchu se tam očekává v těsné blízkosti nuly. Charakter počasí tak můžeme nazvat určitě jako zimní. Od středních poloh po čase opět napadne sníh.

Vrátí se zimní počasí. I celodenní mráz. Zamrzlý rybník se sněhem.

Zimní počasí se vrátí jen krátce.

Týden 16. až 22.1.2023

Předpověď

Hodně oblaků se střídá s protrhanou oblačností, velmi krátce i na slunečno, což nás provede i počátkem týdne. Takové proměnlivé počasí máme a budeme mít i v nejbližších dnech, kdy se stále budou střídat postupující frontální vlny. nízký tlak vzduchu určí počasí u nás i ve zbytku týdne a očekávat nutno tedy převážně velkou oblačnost a poměrně časté srážky. Jen u srážek panuje větší nejistota v jejich rozložení v ČR a okolí. Zpočátku týdne očekáváme pokračování jejich dominance od vyšších poloh, kde spadly i vydatnější srážky. Ty rozkolísaly hladiny vodních toků v horských a podhorských oblastech. Se snížením teploty a výskytem mrazu od vyšších poloh toto odpadne. Naopak se začne na horách konečně akumulovat sníh. Od předvánoční oblevy nedošlo k žádnému většímu a delšímu ochlazení. Toto období lze považovat za zlomové, kdy se vrací pozvolna i obvyklé hodnoty teploty pro toto období poloviny ledna. Teplé počasí v silném západním proudění vydrželo dosti dlouho.

Konec týdne by měl být ve znamení četnějších srážek, kdy pravděpodobně více jich spadne na východě země. Tam může jít i o vydatné srážky, které čekáme ale již sněhové. A to postupně ve všech polohách, i v těch nejnižších s tím, že tam sníh spíše nenapadne nebo jen slabá vrstva velmi krátce. Ochlazení a studené počasí ovšem pravděpodobně nebude nijak trvalé, otázkou bude jak se proudění vyvine v dalším týdnu. To si upřesníme v pravidelných výhledech na týden a také dalších předpovědních článcích.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 2 až -3°C, po polovině týdne 0 až -5°C
  • Nejvyšší teplota: 1 až 7°C, po polovině týdne -2 až 3°C
  • Průměrná teplota: -2 až 2°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné
  • Celkové srážky: 825mm/cm, na J/JV/V a na horách místy 60mm/cm, odchylka období: průměrné až nadprůměrné

Synoptická situace

Za studenou frontou k nám pronikne chladný vzduch od severozápadu. V západním proudění postoupí okluzní fronta a další systémy front spojené s tlakovými nížemi. Ve druhé polovině týdne k nám zesílí příliv studeného a stále pod vlivem nízkého tlaku vzduchu vlhkého vzduchu.

Závěr: Zimní počasí je krátce

Počasí v dalším týdnu, tedy druhé poloviny ledna, očekáváme podstatně stabilnější co do teploty vzduchu a také typičtější z hlediska aktuálního období. Od vyšších poloh napadne sníh, místy vznikne i vyšší pokrývka. Níže půjde o přechodnou tvorbu sněhové pokrývky nižší vrstvy. I toto považujeme za pozitivnější vývoj než významně teplé počasí týdnů uplynulých. Srážek bude i nadále spíše více, zejména na jihu a východě země. V nížinách se během týdne čeká teplota vzduchu také maximálně kolem bodu mrazu a v noci vždy slabý mráz.

TIP: Sledujte mapy numerických modelů na stránce pivotalweather.com, od teploty vzduchu, přes akumulaci srážek za určitou dobu až po vítr či další prvky počasí.