PočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Od víkendu bude teplo, na jak dlouho?

Hodnocení článku

Po studené epizodě několika dnů, kdy i v nížinách ráno slabě mrzlo a odpoledne bylo maximálně 10-11°C i za doprovodu častých srážek, nás čeká opět příjemnější počasí. Srážek a oblačnosti na konci týdne ubude a teploty se významně zvýší, vrátí se zhruba na hodnoty které byly před příchodem tohoto ochlazení. Takové teploty, dosahující nebo i lehce přesahující 20°C v maximech byly v ČR naposledy na počátku minulého týdne, i když za doprovodu silného větru a poté též srážek. Bude teplo, na jak dlouho? Jak dlouho vydrží vyšší teplota?

V říjnu má být počasí teplotně normální, ale teploty vykazují výkyvy

To, že jako celek bude říjen teplotně v normě neznamená, že v určité části měsíce nemůže být pořádná zima a v další části pro změnu až nezvykle teplo. A přesně tak se zatím počasí a konkrétně tedy teploty u nás v říjnu chovají. Po teplém konci září nastalo s prvními dny října ochlazení, které nyní končí a opět bude na polovinu října až příliš teplo. Maximální teploty budou i překračovat 20°C, minima lze čekat nejčastěji okolo 10°C v závislosti na množství oblačnosti nebo dalších faktorech.

Očekávané odpolední maximální teploty:

So 12.10.: 18 až 22°C

Ne 13.10.: 19 až 23°C

Po 14.10.: 18 až 22°C

Út 15.10.: 17 až 21°C

St 16.10.: 12 až 17°C, na JV/V 17 až 22°C

Od víkendu bude teplo. Maxima na 13.10.2019.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu v neděli 13. října 2019 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Bude teplo, na jak dlouho?

Nejtepleji bude podle všeho v neděli (obr. 1), ale i v prvních dnech týdne budou teploty velmi podobně vysoké. Tyto doprovodí převážně slunečné až polojasné počasí. To se začne měnit před polovinou nového týdne. Velmi teplé počasí tak vydrží několik málo dnů. Poté se ochladí, ale pravděpodobně ne tak citelně jako na počátku měsíce. Toto počasí bude spojeno s přechodem další tlakové výše přes centrální Evropu, kdy k nám bude pronikat teplý vzduch od jihovýchodu.