Po dlouhé době vydatný déšť na návětří hor

Hodnocení článku

Alespoň horské oblasti zejména na S/SV území dostaly první pořádnou vláhu po dlouhotrvajícím suchu, které bylo vyostřeno zejména v posledních týdnech. Ty byly v ČR i zcela beze srážkové. Včera večer a v noci na dnešek spadlo nejvíce srážek na návětří Krkonoš, Jizerských hor a Orlických hor. Tam byly srážky značně zesíleny. Na ostatním území se vyskytl i intenzivnější déšť, ale tento neměl nijak dlouhého trvání. Opět na našem území najdeme místa se zanedbatelnými srážkami. Vyskytl se po dlouhé době vydatný déšť.

Synoptické příčiny

V silném severozápadním proudění postoupil nad naše území frontální systém spojený s tlakovou níží nad severovýchodem Evropy. Mezi tlakovou níží a tlakovou výší nad západní Evropou, přesně nad Atlantikem, zesílil během úterý nad ČR severozápadní vítr. Během úterního odpoledne ovlivnila počasí u nás teplá fronta systému spojeného s uvedenou tlakovou níží. Studená fronta ve druhé polovině noci na středu a ve středu ráno uzavřela krátký teplý sektor tlakové níže. Za studenou frontou k nám nyní proniká od severozápadu v postupně slábnoucím proudění studený a vlhký vzduch.

Na návětří Krkonoš spadlo přes 70mm srážek

Nejvíce srážek spadlo od včerejšího podvečera do dnešního brzkého rána. Na teplé frontě se objevily nevýznamné srážky v podobě deště nebo mrholení v úterý odpoledne. Tyto srážky byly významnější pouze na návětří S/SV hor. Jinde byly zcela zanedbatelné a opět to mohlo vypadat, že z předpovídaných srážek prakticky nic nebude. Studená fronta přinesla ovšem významnější projevy počasí, jak tomu zpravidla bývá. Před frontou a v oblasti fronty zesílil též severozápadní vítr s nárazy, o tom později. Důležité jsou srážky, které byly po dlouhé době na území ČR vydatnější. Při silném proudění byly ovšem významněji zesíleny jen na horách, maximálně v podhůří. Opět zůstávají místa, kde srážek příliš nespadlo.

Nejvyšší úhrny srážek: 75.1mm Medvědín, 72.7mm Labská Bouda, 65.7mm Labská, 54.1mm Souš, 54.0mm Dvoračky, 53.0mm Zakletý Vrch.

Za vyššího nasycení, které i v horských oblastech chybělo, by byla hydrologická odezva na tyto srážek poněkud jiná. Za současné situace došlo pouze k nasycení území a výskytu odtoku, což vedlo k mírnému zvýšení průtoků vodních toků pramenících v oblastech s vydatnými srážkami. Jedná se tedy o doplnění vysoce deficitních průtoků. Například horní Labe s průtokem 0.3-0.4m3/s-1 v profilu Špindlerův Mlýn (stav sucha) zvýšilo svůj průtok na současných 5.3m3/s-1. Průměrný roční průtok činí 2.43m3/s-1. Sucho zde bylo zmírněno. Na většině území nebylo ovšem sucho zmírněno vůbec. Jen došlo ke snížení míry rizika vzniku požárů, tedy k zažehnání povrchového sucha.

Nejvíce foukalo na hřebenech Krkonoš, kde se vyskytly ojediněle nárazy kolem 40m/s.

Další srážky na konci týdne

Suché období, zdá se, definitivně skončilo. Srážky se budou na našem území vyskytovat nyní pravidelněji a budou občas i vydatnější. Další srážkovou činnost můžeme čekat, nepočítaje nevýznamné a místní srážky například v přeháňkách, o víkendu. Během noci na neděli ovlivní počasí u nás oblast nízkého tlaku vzduchu. Místy se objeví trvalejší a vydatnější déšť. Další srážková vlna přijde pravděpodobně na počátku nového týdne. Nejvíce srážek by mělo dle současných modelových výpočtů spadnou opět na SV/V území a obecně v horských oblastech. Konkrétní srážkové úhrny bude nutné upřesňovat.

Zdroje informací

hydro.chmi.cz a pla.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality