Po dlouhé době vydatný déšť na návětří hor

()

Alespoň horské oblasti zejména na S/SV území dostaly první pořádnou vláhu po dlouhotrvajícím suchu, které bylo vyostřeno zejména v posledních týdnech. Ty byly v ČR i zcela beze srážkové. Včera večer a v noci na dnešek spadlo nejvíce srážek na návětří Krkonoš, Jizerských hor a Orlických hor. Tam byly srážky značně zesíleny. Na ostatním území se vyskytl i intenzivnější déšť, ale tento neměl nijak dlouhého trvání. Opět na našem území najdeme místa se zanedbatelnými srážkami. Vyskytl se po dlouhé době vydatný déšť.

Synoptické příčiny

V silném severozápadním proudění postoupil nad naše území frontální systém spojený s tlakovou níží nad severovýchodem Evropy. Mezi tlakovou níží a tlakovou výší nad západní Evropou, přesně nad Atlantikem, zesílil během úterý nad ČR severozápadní vítr. Během úterního odpoledne ovlivnila počasí u nás teplá fronta systému spojeného s uvedenou tlakovou níží. Studená fronta ve druhé polovině noci na středu a ve středu ráno uzavřela krátký teplý sektor tlakové níže. Za studenou frontou k nám nyní proniká od severozápadu v postupně slábnoucím proudění studený a vlhký vzduch.

Na návětří Krkonoš spadlo přes 70mm srážek

Nejvíce srážek spadlo od včerejšího podvečera do dnešního brzkého rána. Na teplé frontě se objevily nevýznamné srážky v podobě deště nebo mrholení v úterý odpoledne. Tyto srážky byly významnější pouze na návětří S/SV hor. Jinde byly zcela zanedbatelné a opět to mohlo vypadat, že z předpovídaných srážek prakticky nic nebude. Studená fronta přinesla ovšem významnější projevy počasí, jak tomu zpravidla bývá. Před frontou a v oblasti fronty zesílil též severozápadní vítr s nárazy, o tom později. Důležité jsou srážky, které byly po dlouhé době na území ČR vydatnější. Při silném proudění byly ovšem významněji zesíleny jen na horách, maximálně v podhůří. Opět zůstávají místa, kde srážek příliš nespadlo.

Nejvyšší úhrny srážek: 75.1mm Medvědín, 72.7mm Labská Bouda, 65.7mm Labská, 54.1mm Souš, 54.0mm Dvoračky, 53.0mm Zakletý Vrch.

Za vyššího nasycení, které i v horských oblastech chybělo, by byla hydrologická odezva na tyto srážek poněkud jiná. Za současné situace došlo pouze k nasycení území a výskytu odtoku, což vedlo k mírnému zvýšení průtoků vodních toků pramenících v oblastech s vydatnými srážkami. Jedná se tedy o doplnění vysoce deficitních průtoků. Například horní Labe s průtokem 0.3-0.4m3/s-1 v profilu Špindlerův Mlýn (stav sucha) zvýšilo svůj průtok na současných 5.3m3/s-1. Průměrný roční průtok činí 2.43m3/s-1. Sucho zde bylo zmírněno. Na většině území nebylo ovšem sucho zmírněno vůbec. Jen došlo ke snížení míry rizika vzniku požárů, tedy k zažehnání povrchového sucha.

Nejvíce foukalo na hřebenech Krkonoš, kde se vyskytly ojediněle nárazy kolem 40m/s.

Další srážky na konci týdne

Suché období, zdá se, definitivně skončilo. Srážky se budou na našem území vyskytovat nyní pravidelněji a budou občas i vydatnější. Další srážkovou činnost můžeme čekat, nepočítaje nevýznamné a místní srážky například v přeháňkách, o víkendu. Během noci na neděli ovlivní počasí u nás oblast nízkého tlaku vzduchu. Místy se objeví trvalejší a vydatnější déšť. Další srážková vlna přijde pravděpodobně na počátku nového týdne. Nejvíce srážek by mělo dle současných modelových výpočtů spadnou opět na SV/V území a obecně v horských oblastech. Konkrétní srážkové úhrny bude nutné upřesňovat.

Zdroje informací

hydro.chmi.cz a pla.cz

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Název
Po dlouhé době vydatný déšť na návětří hor.
Popis
Po dlouhé době vydatný déšť na návětří hor. Informace o spadlých srážkách na území ČR v minulém dni. Nejvyšší úhrny, průběh a příčiny.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.