Předpověď srážekPrognózy počasí

Po dlouhé době zaprší, hlavně na východě

Hodnocení článku

Po týdnech, které se obešly téměř bez srážek nebo i zcela bez srážek (například týden minulý) nastává konečně vlhčí období. Konec dubna přinese změnu v charakteru počasí a nad střední Evropu se dostane více vlhkosti. Přesněji řečeno vlhký vzduch, který přinese srážkově významnou oblačnost. Po dlouhé době zaprší, ale hlavně na východě. Srážky spadnou na většině území, jen lokálně budou významnější. Jak to bývá zvykem u těchto situací, není jisté kolik kde spadne srážek. Srážkové úhrny budou významnější spíše lokálně. Globální modely slibují nižší úhrny, ale nevidí v rámci dílčích oblastí zmíněné lokální rozdíly v podobě zesílených srážek.

Po dlouhé době zaprší: Hlavní srážky spadnou ve středu, ale vlhko bude i po zbytek týdne

Zvlněná studená fronta, to je příčina výskytu významnějších srážek po delší době sucha u nás. Ta začíná ovlivňovat počasí v ČR od západu dnes. První lokální přeháňky a bouřky lze čekat později večer a v noci na zítřek. Srážky budou pokračovat hlavně i zítra, ojediněle půjde zpočátku o bouřky. Jinak se bude jednat o přeháňky či déšť. Lokálně tak spadne více srážek a to 15 až 25mm, jinak většinou do 15mm za den. Zejména na Z/SZ a v centru Čech se mohou objevit místa, kde budou srážky zanedbatelné nebo případně kde nebude pršet vůbec.

Po dlouhé době zaprší, hlavně na východě. Očekávané srážky na den o 30.4.2020. podle modelu GFS.

Obr. 1 Po dlouhé době zaprší. Akumulace srážek do 30.4.2020 14 SELČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Modely se ale obecně shodují, že více srážek spadne na severovýchodě a východě území. Dále také v oblasti Šumavy. Též se shodují v tom, že na západě budou srážky méně významné. Tam se zvlněná studená fronta ještě tak významně neprojeví, přejde přes tuto část území rychleji. Též se tam může uplatňovat srážkový stín Krušných hor.

Akumulace srážek za den do 30.4.2020 8h.

Obr. 2a Po dlouhé době zaprší. Akumulace srážek na 24 hodin do 29.4.2020 8 SELČ dle modelu Aladin pro ČR, zdroj: chmi.cz

Aktualizace 30.4.2020

Spadlé srážky za den do 30.4.2020 8h.

Obr. 2b Akumulace srážek za období 29.4. až 30.4.2020 8 SELČ (24h) – reálný stav, zdroj: hydro.chmi.cz

Po proběhnutí situace ohledně spadu srážek, která byla předpovídána na obrázku 2a modelem Aladin z 28.4.2020 00 UTC, můžeme srovnat tento s realitou. Ta je v podobě akumulace srážek za 24 hodin do 30.4.2020 8 SELČ na obrázku 2b. Po srovnání vidíme, že Aladin v tomto relativně přesném výstupu vůbec neodhadl srážky v Beskydech a obecně ve Slezsku. Předpokládat tam vydatné srážky, v realitě tam byly srážky zcela zanedbatelné. Odhadl srážky na severovýchodě Čech a místy i v centru Čech. Nadhodnotil srážky na Vysočině a na Šumavě.

Konec aktualizace

Další frontální systém ovlivní počasí u nás během čtvrtka, po dlouhé době zaprší

A bude zdrojem dalších srážek. Fronta bude zpomalovat svůj postup během přechodu přes naše území. Srážkami tak opět téměř vynechá západ a severozápad země. Naopak na východě se srážky “protáhnou”, budou tam trvalejší a vydatnější. Doznívat tam budou ještě zpočátku pátečního dne. To je typický příklad, kdy se přecházející fronta začíná při postupu přes naše území vlnit či se vlní až nad východní částí republiky.

Regionální model pro ČR Aladin slibuje na čtvrtek a noc na pátek pro východní část republiky v nejnovějším výstupu do vydání tohoto článku úhrny opět i kolem 20mm a to více plošněji než ve středu. Model GFS dává srážky více na jih. Oba se shodují, že na západě území budou srážky spíše lokální a též zanedbatelné, oproti očekávaným úhrnům na východě. Když je sečteme, může někde na SV/V území spadnout za dva až tři dny i přes 40mm srážek. To je vzhledem k současnému suchu výborná zpráva, tedy pro dotčené oblasti. Sníží se totiž riziko vzniku požárů do čarodějnic na 2. stupeň a doplní se vláha, sníží se deficit srážek. Sucho se ovšem nijak moc nezmírní. K tomu je potřeba průběžné, tedy pravidelné a pokud možno takto plošnější a vydatnější srážky. Též ale absenci vyšší teploty a pokud možné tedy obecné střídání počasí.

Kolik předpovídají hlavní numerické modely srážek sledujte kdykoli na stránce Předpověď srážek.