K čemu slouží portál FireRisk?

()

Vznikl web, který vyvíjeli několik let ve spolupráci vědci z několika institucí. A to z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, ČHMÚ a Ústavu pro výzkum lesních ekosystémů či z dalších institucí. Je to opět skvělý počin odborníků, vedoucí k přesnější prezentaci důležitých informací na jednom místě. S webem může pracovat i široká veřejnost. V nedávné době byl ve spolupráci s ČHMÚ vyvinut podobný web, který se zaměřuje na sledování fenologických fází vybraných plodin či dřevin – web Fenofáze. Zpět k novému webu. K čemu slouží portál firerisk? A k čemu bude sloužit či co na něm najdeme?

Komplexní informace o požárním počasí a požární klimatologii

Obr. 1 Úvodní stránka webu firerisk z 25.4.2020, zdroj: firerisk.cz

Web nabízí přehledné a aktuální informace o požárním riziku v ČR i predikce rizika výskytu požárů. Obecně jde o riziko výskytu přírodních požárů. Vedle obecných map rizika vzniku požárů (index) na webu ČHMÚ lze v této aplikaci vyhledat konkrétní katastrální území a získat aktuální informace. Ty spočívají v aktuální míře rizika přírodních požárů v požadované oblasti, včetně historie míry rizika o den zpět. K dispozici je i týdenní přehled rizika přírodních požárů pro danou oblast. Na webu jsou shrnuty podmínky požárního počasí v podobě aktuální i očekávané. Základní mapa ukazuje souhrnné riziko vzniku přírodních požárů, k dispozici je ale více druhů map. Například maximální, tedy nejvyšší hodnotu kategorie rizika a to z nejkritičtějšího bodu v daném katastru.

Součástí je také intenzita sucha, která je přebrána z projektu Intersucho. Jde o odchylku vlhkosti v povrchové vrstvě půdy od běžného stavu. Tím prezentuje úroveň suchosti paliva a potenciál tohoto k hoření. Dále jsou k dispozici údaje o teplotě vzduchu a větru, které vznik a výskyt požárů značně ovlivňují. Tím tedy ovlivňují i míru rizika jejich výskytu. Předpověď používá data z předpovědních modelů (např. ECMWF, GFS, GEM a ARPEGE).

Obr. 2 Mapa rizika vzniku požárů po výběru konkrétního katastru (katastr Pardubice, po přiblížení mapy) s grafy jednotlivých prvků a ukazatelů, zdroj: firerisk.cz

Práce odborníků, to je portál firerisk

Tato aplikace fungující na uvedené webové prezentaci www.firerisk.cz je významným posunem v aktuálním přehledu rizika vzniku přírodních požárů v ČR. Též je posunem v předpovídání rizika vzniku požárů a příhodných podmínek k jejich vzniku – požární počasí. Na samotné uvedené stránce projektu se dozvíte další potřebné informace pro správné použití webu a interpretaci prezentovaných dat a map. Serióznost a odbornost prezentovaných informací je zajištěna tím, že za provozem projektu a webu stojí odborné instituce a jejich odborní pracovníci. Jde o Czech Globe, ČHMÚ a IFER (Ústav pro výzkum lesních ekosystémů). Mezi odborníky jmenujme namátkou profesora M. Trnku, doktora M. Možného, profesora R. Brázdila, doktora J. Rožnovského, profesora Z. Žaluda, doktorku J. Beranovou a samozřejmě další důležité osoby.

Přejeme jim a celému projektu ať se daří, dále široké uplatnění a co nejvíce úspěšně předpovězeného požárního počasí.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.