Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 31. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 31. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. První týden srpna lze čekat chladnější a také vlhčí. Často převáží velká oblačnost a očekávat lze i pokračování četnějších srážek z konce týdne předcházejícího. Teplota vzduchu dosáhne či přesáhne letních 25°C jen ojediněle a to pravděpodobně v polovině týdne, kdy se přechodně oteplí. Naopak dny s převažující větší oblačností či též srážkami lze čekat samozřejmě chladnější. Tento ráz počasí bude kompenzací za horké a suché předchozí období. Z pohledu hydrologického a biologického půjde o příznivý vývoj počasí. Z pohledu potřeby sklizně zejména obilovin nebo sušení sena půjde naopak o nepříznivé počasí. Totéž platí o koupání a obdobných letních aktivitách.

Počasí na 31. týden 2023. Přeháňková konvekční oblačnost v létě.

Týden: 31.7. až 6.8.2023

Předpověď

V první polovině týdne dojde k ochlazení a na frontální systému můžeme čekat po delší době také srážky plošnějšího rázu podoby deště. Více srážek spadne pravděpodobně v severní a západní části republiky. Více srážek musíme očekávat i v závěru týdne, kdy dojde po mírném oteplení opět k ochlazení. Vzhledem k velké oblačnosti se neočekávají větší rozdíly mezi nočním minimem a denním maximem teploty vzduchu. To znamená zejména fakt, že noční minima neklesnou tak nízko jako při zmenšené oblačnosti.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 11°C, při zmenšené oblačnosti a na konci týdne 13 až 8°C.
  • Nejvyšší teplota: 17 až 22°C, při slunečním svitu občas 25°C.
  • Průměrná teplota: 14 až 17°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 2050mm, místy 75mm, odchylka období: nadprůměrné.

Synoptická situace

Přes naše území postoupí jednotlivé systémy front spojené s nízkým tlakem vzduchu v chladném a vlhkém západním proudění. Odtud se k nám dostane chladnější vzduch. Tyto systémy oddělí velmi přechodné vlivy výběžků tlakové výše od jihu až jihozápadu.

Závěr: Počasí na 31. týden 2024

TIP: Sledujte Předpověď srážek na nejbližší hodiny a dny dle základních numerických předpovědních modelů. Pro sledování aktuálního výskytu bouřkové činnosti v podobě radarových dat zpracovaných pro účely sledování a vyhodnocování konvekční činnosti doporučíme stránku radar.bourky.cz.

První srpnové dny přispějí ke zmírnění půdního a místy i hydrologického sucha. Významněji zlepší kondici vegetace a zažehnají hrozící vznik požárů ve volné krajině. Byť počasí na další týden nevypadá vhodně pro typické letní aktivity na dovolené, které si představujeme.