Předpověď srážekPrognózy počasí

Po vedru zaprší

Hodnocení článku

Jak asi očekáváte, tak po vedru zaprší. Na to možná někteří čekají, minimálně zemědělci a zahrádkáři určitě. Ti, kteří si užívají u vody volné chvíle pravděpodobně nikoli. Ale pamatujme na to, že vodu potřebujeme. A pokud nebude padat z oblaků, budeme se potýkat opět se suchem. A letos je zatím situace velmi dobrá, proto nějaký ten horký a slunný den příliš nevadí. Nicméně, aby se situace nezhoršila, musí se deficit srážek za poslední dny srovnat. Hlavní horká vlna skončí v neděli, po víkendu bude teplota již mírnější a objeví se právě četnější bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Kde po vedru zaprší nejvíce?

Hlavní srážky spadnou na západě

V brázdě nízkého tlaku vzduchu, která se dostane nad naše území o víkendu, očekávejme velmi lokální bouřky. A to na v západní části území ČR. Tam lze čekat celkově za celou srážkovou situaci nejvíce srážek. I když opět vlivem konvekce s lokálními rozdíly. Najdeme tedy místa, kde spadne srážek opravdu hodně. V bouřkách lokální zaprší i jinde. Další srážky můžeme očekávat během dalších dnů příštího týdne. I nadále by se mělo ochlazovat. Takže oproti nedělní teplotě, která dosáhne opět až 35°C, očekávejme příští týden dosti chladno. Maxima teploty vystoupí jen mírně nad 20°C.

První srážky spadnou na západě a severozápadě již v sobotu během dne a to velmi lokálně. Více bouřek se očekává během neděle a noci na pondělí na jihu až severozápadě Čech. Další srážky se vyskytnou v pondělí až ve středu i jinde v republice. Spadne jich lokálně i hodně a to 15 až 40mm. Do středy, resp. do čtvrtečního rána to bude aktuálních výstupů numerického modelu GFS 35 až 90mm, na severu i přes 100mm srážek. Půjde o kompenzaci delšího suššího a krátce horkého období. Je předpověď jistá? Konečné úhrny srážek to opravdu nejsou, každý výstup modelu vidí jejich rozložení jinak. Obecně se tyto shodují na tom, že nejvíce srážek spadne na Z/SZ/S Čech a nejméně bohužel na dosti suché jižní a jihovýchodní Moravě (obr. 1).

TIP: Sledujte Předpověď srážek.

Po vedru zaprší. Akumulace srážek na 144h do 24.6.2021.

Obr. 1 Akumulace srážek na 144h o 24.6.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Postup zvlněného frontálního rozhraní po vlně veder co do odhadu spadu srážek zamotá “computery” i přesnějším modelům. Alespoň na více dní dopředu, což z aktuálního pohledu stále platí. Větší jistotu čekejme na konci týdne.