Po vedru zaprší

Hodnocení článku

Jak asi očekáváte, tak po vedru zaprší. Na to možná někteří čekají, minimálně zemědělci a zahrádkáři určitě. Ti, kteří si užívají u vody volné chvíle pravděpodobně nikoli. Ale pamatujme na to, že vodu potřebujeme. A pokud nebude padat z oblaků, budeme se potýkat opět se suchem. A letos je zatím situace velmi dobrá, proto nějaký ten horký a slunný den příliš nevadí. Nicméně, aby se situace nezhoršila, musí se deficit srážek za poslední dny srovnat. Hlavní horká vlna skončí v neděli, po víkendu bude teplota již mírnější a objeví se právě četnější bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Kde po vedru zaprší nejvíce?

Hlavní srážky spadnou na západě

V brázdě nízkého tlaku vzduchu, která se dostane nad naše území o víkendu, očekávejme velmi lokální bouřky. A to na v západní části území ČR. Tam lze čekat celkově za celou srážkovou situaci nejvíce srážek. I když opět vlivem konvekce s lokálními rozdíly. Najdeme tedy místa, kde spadne srážek opravdu hodně. V bouřkách lokální zaprší i jinde. Další srážky můžeme očekávat během dalších dnů příštího týdne. I nadále by se mělo ochlazovat. Takže oproti nedělní teplotě, která dosáhne opět až 35°C, očekávejme příští týden dosti chladno. Maxima teploty vystoupí jen mírně nad 20°C.

První srážky spadnou na západě a severozápadě již v sobotu během dne a to velmi lokálně. Více bouřek se očekává během neděle a noci na pondělí na jihu až severozápadě Čech. Další srážky se vyskytnou v pondělí až ve středu i jinde v republice. Spadne jich lokálně i hodně a to 15 až 40mm. Do středy, resp. do čtvrtečního rána to bude aktuálních výstupů numerického modelu GFS 35 až 90mm, na severu i přes 100mm srážek. Půjde o kompenzaci delšího suššího a krátce horkého období. Je předpověď jistá? Konečné úhrny srážek to opravdu nejsou, každý výstup modelu vidí jejich rozložení jinak. Obecně se tyto shodují na tom, že nejvíce srážek spadne na Z/SZ/S Čech a nejméně bohužel na dosti suché jižní a jihovýchodní Moravě (obr. 1).

TIP: Sledujte Předpověď srážek.

Po vedru zaprší. Akumulace srážek na 144h do 24.6.2021.

Obr. 1 Akumulace srážek na 144h o 24.6.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Postup zvlněného frontálního rozhraní po vlně veder co do odhadu spadu srážek zamotá „computery“ i přesnějším modelům. Alespoň na více dní dopředu, což z aktuálního pohledu stále platí. Větší jistotu čekejme na konci týdne.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality