Po vedru zaprší

()

Jak asi očekáváte, tak po vedru zaprší. Na to možná někteří čekají, minimálně zemědělci a zahrádkáři určitě. Ti, kteří si užívají u vody volné chvíle pravděpodobně nikoli. Ale pamatujme na to, že vodu potřebujeme. A pokud nebude padat z oblaků, budeme se potýkat opět se suchem. A letos je zatím situace velmi dobrá, proto nějaký ten horký a slunný den příliš nevadí. Nicméně, aby se situace nezhoršila, musí se deficit srážek za poslední dny srovnat. Hlavní horká vlna skončí v neděli, po víkendu bude teplota již mírnější a objeví se právě četnější bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Kde po vedru zaprší nejvíce?

Hlavní srážky spadnou na západě

V brázdě nízkého tlaku vzduchu, která se dostane nad naše území o víkendu, očekávejme velmi lokální bouřky. A to na v západní části území ČR. Tam lze čekat celkově za celou srážkovou situaci nejvíce srážek. I když opět vlivem konvekce s lokálními rozdíly. Najdeme tedy místa, kde spadne srážek opravdu hodně. V bouřkách lokální zaprší i jinde. Další srážky můžeme očekávat během dalších dnů příštího týdne. I nadále by se mělo ochlazovat. Takže oproti nedělní teplotě, která dosáhne opět až 35°C, očekávejme příští týden dosti chladno. Maxima teploty vystoupí jen mírně nad 20°C.

První srážky spadnou na západě a severozápadě již v sobotu během dne a to velmi lokálně. Více bouřek se očekává během neděle a noci na pondělí na jihu až severozápadě Čech. Další srážky se vyskytnou v pondělí až ve středu i jinde v republice. Spadne jich lokálně i hodně a to 15 až 40mm. Do středy, resp. do čtvrtečního rána to bude aktuálních výstupů numerického modelu GFS 35 až 90mm, na severu i přes 100mm srážek. Půjde o kompenzaci delšího suššího a krátce horkého období. Je předpověď jistá? Konečné úhrny srážek to opravdu nejsou, každý výstup modelu vidí jejich rozložení jinak. Obecně se tyto shodují na tom, že nejvíce srážek spadne na Z/SZ/S Čech a nejméně bohužel na dosti suché jižní a jihovýchodní Moravě (obr. 1).

TIP: Sledujte Předpověď srážek.

Po vedru zaprší. Akumulace srážek na 144h do 24.6.2021.

Obr. 1 Akumulace srážek na 144h o 24.6.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Postup zvlněného frontálního rozhraní po vlně veder co do odhadu spadu srážek zamotá „computery“ i přesnějším modelům. Alespoň na více dní dopředu, což z aktuálního pohledu stále platí. Větší jistotu čekejme na konci týdne.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Po vedru zaprší
Název
Po vedru zaprší
Popis
Po vedru zaprší. Předpověď očekávaného spadu srážkové činnosti v ČR dle aktuálních numerických předpovědí. Předpověď konce vlny vedra.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.