Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 19. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 19. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

V polovině týdne se očekává studené počasí ve spojení s velkou oblačností a četnějšími srážkami v důsledku přechodu cyklony a zvlněného rozhraní s ní spojeného. Vylepšení počasí v podobě ubývání oblačnosti a oteplení zpět na podobné hodnoty jako v posledních dnech se čeká ke konci týdne. Sváteční den tedy bude vlhčí a studený, následný víkend již bude počasí pro venkovní aktivity příznivější.

Počasí na 19. týden 2024. Duha při jarní přeháňce nad polem.

Týden: 6. až 12.5.2024

Předpověď

Během pondělí se počasí změní, přibude oblačnosti a přidají srážky. Ty se čekají místy vydatnější. Zpočátku půjde i o konvekční činnost v podobě prudších srážek, kterými bude lokálně celkový úhrn zvýšen. V úterý a zpočátku středy musíme počítat s převážně zataženou oblohou a deštěm, míst trvalejším. Po polovině týdne se počasí vylepší, oblačnosti ubude a oteplí se na hodnoty v maximech mírně nad 20°C. V noci se čeká teplota častěji pod 10°C, při delším zmenšení oblačnosti i kolem 5°C s rizikem přízemního mrazu. Noční teplota však bude silně záviset na oblačnosti, jejíž předpověď je v současné době značně nejistá.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 12 až 7°C, při vyjasnění postupně až 4°C a místy mrazíky.
  • Nejvyšší teplota: 14 až 19°C, krátce při srážkách 12°C, na konci týdne 16 až 22°C.
  • Průměrná teplota: 10 až 14°C, odchylka období průměrné.
  • Celkové srážky: 215mm na Moravě ve Slezsku, 2050mm a ojediněle 70mm v Čechách a na Vysočině, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.

Synoptická situace

V první polovině týdne ovlivní počasí v centru Evropy a u nás zvlněné frontální rozhraní spojené s tlakovou níží. K nám pronikne v jeho prostoru studený vzduch. Ke konci týdne se očekává vliv vyššího tlaku vzduchu s přílivem opět teplejšího vzduchu od jihovýchodu.

Závěr: Počasí na 19. týden 2024

Počasí bude teplotně odpovídat normálu pro začátek května. Ve druhé polovině týdne bude teplota mírně nad dlouhodobým normálem. Vývoj teploty vzduchu na konci týdne však vykazuje dosi velkou nejistotu. Záleží na tom, jaký typ cirkulace a počasí se nakonec uplatní. Pakliže dojde k přílivu studeného vzduchu po případném vlivu další frontální vlny a k nočnímu vyjasnění, očekává se teplota v minimech i pod 5°C a přízemní mráz. Zde definitivně rozhodne upřesněná prognóza během týdne.

Rozložení srážek je také nejisté a hlavně nehomogenní. Významnější srážky spadnou v Čechách, zejména na J/JZ při konvekční činnosti v první polovině týdne. Tam mohou být úhrny srážek více zvýšeny. Na východě ČR budou srážky naopak o poznání méně časté a méně vydatné, mnohde i zanedbatelné.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď srážek na nejbližší hodiny a dny, včetně druhu srážek.

Napsat komentář