Uplatní se medardovské počasí?
“Medardova kápě, čtyřicet dní kape”. Velmi známá pranostika, která se váže k 8. červnu znamená začátek často se v tomto období vyskytujícího několik týdnů vlhkého počasí. Vlhké počasí má podstatu v převaze západního proudění, které se u nás pravidelně uplatňuje. V tomto období bývá silnější a srážková činnost pravidelnější, mnohdy i výrazná s možností vzniku povodňové situace. V roce 2013 přišlo toto období ovšem dříve, velmi významné a vytrvalé vlny srážek započaly na začátku května a vyvrcholily na začátku června větší povodňovou situací. Přesněji řečeno poslední plošnou významnější povodní u nás. I v dalších týdnech června však panovalo poté dosti vlhké počasí. Déšť vystřídaly bouřky s prudkými srážkami zejména po 20. červnu a lokální povodňová situace na sebe vlivem vyššího nasycení půdy nenechala dlouho čekat. A co letos, uplatní se medardovské počasí?
Srážkově počasí v normálu a průběžnější srážky než doposud
Obr. 1 Půdní sucho dle vláhové bilance na území ČR k 4.6.2023, zdroj: chmi.cz
Letos nám po dlouhém období bez srážek začíná vlhčí počasí právě s příchodem tohoto týdne, ve kterém máme Medarda a to ve čtvrtek. Vlhké počasí přichází po dlouhé pauze od srážek, kdy na četných místech ČR máme větší deficit srážek a nízkou půdní vláhu. Za přelomový týden května a června v ČR spadlo 0% normálu srážek, tedy prakticky žádné srážky. Situace se změnila s příchodem nového týdne, tedy včera díky odsunu tlakové výše k severovýchodu a vlivu brázdy nízkého tlaku vzduchu. A co Medard, tedy 8. červen? Očekávají se srážky? A jak to poté ohledně srážek ovlivní další červnové týdny? “Kapat” má v případě deště dne 8. června poté 40 dní, což je zhruba měsíc a necelé dva týdny, tj. do poloviny července. V tomto období bývá často vlhké počasí, nemusí tomu tak být ale po celé období. Jak to vidí současná právě vydaná statistická předpověď počasí na další měsíc?
Takto dlouhé suché a slunné období se v nejbližší době neočekává. Srážky by se měly vyskytovat v dalších týdnech průběžněji. Předpověď klimatologického modelu na červen ukazuje, že se naše území ocitne na rozhraní mezi suchým severem a vlhkým jihem Evropy.
Obr. 2 Statistická předpověď charakteristik srážek na měsíční období 5.6. – 2.7.2023, zdroj: chmi.cz
V současnosti se počasí skutečně mění ze suchého na vlhčí. Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by se neměla vyskytovat delší období bez srážek. V každém z dalších týdnů by mělo spadnout na červen převážně průměrné množství srážek. O něco více jich spadne v tomto týdnu a mírně více by jich mělo být na konci měsíce. Počasí tak bude co do srážek odpovídat normálu našeho klimatu. Samozřejmě nás čekají o něco vlhčí období a naopak ta o něco sušší. Tento nepoměr mohou vyvolat i častější lokální bouřkové srážky co se týče územního hlediska. Výkyvy srážek se ale špatně odhadují na delší dobu dopředu. Proto musíme brát takovýto výhled na delší období orientačně.
O předchozím delším sušším období, kdy vydrží počasí celý týden na celém území bez srážek jsme před nějakým časem nevěděli. Ani výskyt extrémních srážek se z dlouhodobé předpovědi opravdu nedozvíme. Tato nám ukáže jen pravděpodobně trendu nejen tohoto klimatického prvku.
Slova “mělo” či “nemělo” jsou zde tedy velni důležitá. Počasí by v dalších týdnech mělo srážkově většinou odpovídat normálu pro dané období. Jinými slovy nemělo by se vyskytnout delší suché období zcela bez výskytu srážek. Ale zda nedojde k výskytu příhodné synoptické situace pro vznik delší absence srážek říci nelze.