Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí ve znamení teplotní inverze

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Počasí ve znamení teplotní inverze nás čeká po většinu dalšího prosincového týdne. Znamená to, že teplý vzduch bude pronikat zejména do vyšších poloh. Tak se bude dít zejména v první polovině týdne, kdy bude inverze docela významná. Na horách tak bude přes den i více než 10°C. Sněhové podmínky se tam budou tedy spíše zhoršovat. Počasí bude nadále suché, srážky se objeví jen v podobě mrholení z nízké oblačnosti. Tato totiž zejména mimo vyšší polohy převládne a často bude mít podobu mlh.

Týden 14. až 20.12.2020

Předpověď

Počasí ve znamení teplotní inverze.

Oblačnosti bude více v nižších polohách. Často se budeme setkávat v těchto oblastech s mlhami. Ty mohou být i mrznoucí. Do nižších poloh bude stékat studenější vzduch a zejména v noci a ráno zde bude teplota i záporná. Namrzat zde může i případné mrholení. To se bude vyskytovat převážně neboť ve výšce se bude nacházet teplý vzduch. Proto se sněžením se téměř setkávat nebudeme. Inverze bude mírně slábnout ke konci týdne, ale zatím to podle současných numerických předpovědí na její konec nevypadá. Nenastane z pohledu synoptické situace dostatečná změna pro rozrušení inverze. Pokud k nějaké dojde ke konci týdne či na přelomu týdnů, tj. těsně před Vánocemi, pak bude tato změna patrně též nevýznamná a krátkodobá.

Zda inverze skončí během dalšího týdne nechme otevřené. Zatím to tak vypadá, že ve druhé polovině týdne skutečně skončí a počasí se významně změní. Bude to navíc po týdenní inverzi docela pravděpodobné. Více v případných dalších informačních článcích.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: +3 až -3°C, při vyjasnění -6°C. Nejvyšší teplota: 1 až 7°C, na horách a ojediněle i jinde 6 až 11°C. Průměrná teplota: 0 až 4°C. Shrnutí období: Nadprůměrné.

Celkové srážky: 05mm, ojediněle 8mm. Shrnutí období: Mírně podprůměrné.

Voda v hloubce do 2 metrů: 40 až 55cm, od středních poloh 65cm. Změna: +2 až -2cm.

Synoptická situace závěr: Počasí ve znamení teplotní inverze

Nevýrazný vysoký tlak vzduchu bude určovat počasí u nás a ve východní části Evropy střední. Do vyšších hladin atmosféry bude u nás pronikat teplý vzduch. V polovině týdne ovlivní počasí u nás slábnoucí okluzní fronta. Poté se obnoví opět vliv vysokého tlaku vzduchu. Další slabá studená fronta postoupí přes naše území patrně v závěru týdne.

Suché počasí bude pokračovat, čekat lze typickou zimní teplotní inverzi. V tomto týdnu bude třeba si dát pozor ohledně nebezpečných jevů zejména na mrznoucí mlhy a mrholení. Počasí bude spíše málo větrné, zejména za výskytu trvalé nízké oblačnosti bude klidno. Jak se bude teplota vzduchu vyvíjet v různých výškách v nejbližší době můžete sledovat na stránce Předpověď teploty. Modelové mapy najdete s předpovědí mnoha parametrů na stránce modellzentrale.de.