Předpověď teplotyPrognózy počasí

Přesná svatá Anna chladna z rána

Hodnocení článku

Letos nastane přesná svatá Anna chladna z rána. Tato pranostika je velmi známá a poměrně často se uplatňuje. I když toto období je jedním z nejteplejších z celého roku, skutečně nastává období s často chladnými nocemi. Dny se již nějaký čas zkracují a noci prodlužují. Pakliže nejsou zcela nevyhovující podmínky, už probíhá v noci přeci jen intenzivnější radiační ochlazování Pakliže tomu nebrání oblačnost toto se uplatňuje a zejména za studenou frontou nastávají ty ideální podmínky. Ve studeném vzduchu za vyjasnění dochází k intenzivnímu ochlazování a zvýšení vlhkosti vzduchu. Letos hovoří předpověď počasí jasně, po krátce až tropickém počasí s teplejšími nocemi přijde poměrně zásadní ochlazení. Přes naše území přejdou dvě studené fronty spojené s nízkým tlakem vzduchu nad severem Evropy. Přichází přesná svatá Anna.

Teplota vzduchu častěji klesne i pod 10°C, přichází přesná svatá Anna

V posledních týdnech jsme si asi zvykli na teplé či dokonce velmi teplé noci. Minima teploty klesala spíše jen velmi slabě pod 20°C a to krátce v období ranního minima teploty. Následně se začalo rychle oteplovat a odpolední maxima stoupala i nad 30°C. V extrémech se vyskytly i tropické noci, teplota vzduchu se kolem půlnoci pohybovala i na 28°C a v ranním minimu vysoko nad 20°C. To byly ovšem výjimky při vrcholení přílivů velmi teplého vzduchu na území ČR. Šlo o období ke konci června a přesně v polovině července. To se vyskytl zatím nejteplejší den letošního léta a v dohledné době to opravdu nevypadá, že by se situace opakovala. Až na výjimky tropické počasí nečekejme. Výjimkou bude zejména přelom těchto týdnů. Zítra a v pondělí teplota mírně přesáhne 30°C, avšak ne tak četně, ale spíše místy.

Během příštího týdne čekejme častěji chladnější noci a mírně teplé. Toto krátce horké období vykompenzuje naopak teplotně podprůměrné počasí kolem poloviny týdne. To zároveň na frontách spadnou hlavní srážky, které mohou být v bouřkách opět i prudké s lokálně vyššími úhrny. V dalších dnech se očekává dle ensemblů modelů teplotně zcela průměrné počasí a pravděpodobně i s průběžnějším výskytem srážek oproti minulým týdnům. Stále při vyšší teplotě půjde o lokální srážky. Uplatní se pravidelněji vlhčí a chladnější západní proudění s postupem frontálních vln.

Předpověď milovníky horkého počasí ve dne v noci pravděpodobně příliš nepotěší. Nyní začíná období chladnějšího počasí, avšak vyloučit do konce léta další horkou vlnu rozhodně nelze. Avšak toto období je pro ochlazení typické, singularita svatá Anna, chladna z rána se uplatňuje často.

Přesná svatá Anna chladna z rána. Minima teploty na 26.7.2023.

Obr. 1 Přesná svatá Anna. Minima teplota na středu 26.7.2023, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty v dalších dnech:

Ne 23.7.: 15 až 11°C

Po 24.7.: 17 až 13°C

Út 25.7.: 16 až 12°C

St 26.7.: 13 až 9°C

Čt 27.7.: 11 až 7°C

Pá 28.7.: 14 až 10°C