Extrémní počasíPočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Přijde příští týden vlna veder, jak významná?

Hodnocení článku

Předpovědi počasí slibují příští týden opět horké počasí. To bude spojené také s malou nebo minimální oblačností a spíše výjimečnými přeháňkami či bouřkami v průběhu dne. Teploty by měly být letos zatím nejvyšší, překročí i 35°C? Doposud se této hodnotě jen významně přiblížily v první polovině června, kdy bylo ve středních Čechách naměřeno 34.8°C. Jak vypadá prognóza teplot na příští týden, tedy na poslední červnové dny? Překonají teploty v tomto měsíci ještě tuto hodnotu? Přijde příští týden vlna veder?

Přes naše území bude postupovat rozsáhlejší tlaková výše a na naše území pronikne, jak tomu v tomto období často bývá, velmi teplý vzduch. Pokud nepřichází žádná změna v podobě významnější studené fronty, může takové počasí bez významnějších srážek a s vysokými teplotami trvat i dosti dlouho. Je u nás sice typičtější během července a v srpnu, ale objevit se může i dříve. Původní předpoklady, které slibovaly poslední týden června chladnější se podle všeho nevyplní.

Přijde příští týden vlna vede? Bude horko, ale ne takové jak slibovaly původní prognózy

To, že nás čeká tropické počasí během příštího týdne (pravděpodobně hlavně od středy), je jisté, jen ještě modely upřesňují, kolik vlastně u nás bude stupňů. Původní předpoklady, které ukazovaly intenzivní příliv velmi teplého vzduchu do Čech a maximální teploty i nad 35°C se nepotvrdily. Teploty nebudou tak vysoké. Přesto nás čeká příští týden často tropické počasí s vysokými teplotami. Také bude hodně sluníčka a téměř žádné srážky, což umožní značné prohloubení sucha. Jak je vidno, někdy je problematická nejen předpověď na déle než týden a nejen předpověď srážek.

Chladnější léto už nezažijeme? Během týdne krátká horká vlna. Přijde příští týden vlna veder? Jasné horké počasí a obilné pole. Absolutní maximální teplotní rekord padl v srpnu 2012.

Aktuálně očekávané maximální teploty příští týden:

Po 24.6.: 24 až 28°C

Út 25.6.: 26 až 30°C

St 26.6.: 28 až 32°C

Čt 27.6.: 31 až 35°C

Pá 28.6.: 30 až 34°C

Deštivý a chladný závěr června tedy určitě nehrozí. modely a jejich výstupy ovšem hodnoty ještě mění. Některé ukazují mírnější teploty, některé naopak doslova hic. Ještě větší horko bude ale v Německu, Belgii a Francii, kde není vyloučeno přesažení 38°C.

Příčinou horkého a slunného počasí bude pozvolný postup tlakové výše přes střední Evropu. Jak dlouho toto počasí potrvá zatím není jasné. Tlaková výše bude ke konci týdne ale slábnout a teploty se pravděpodobně budou od západu snižovat. Sledujte Předpověď teploty nebo na více dní dopředu Výhled teploty. Modelové mapy najdete dále například na stránce pivotalweather.com.