Extrémní počasíHistorie počasíPočasíSpadlé srážkyZajímavosti

Deset let od přívalových povodní

Hodnocení článku

Na konci června a na začátku července roku 2009, letos je tomu tedy přesně 10 let, se vyskytly nad naším územím abnormálně příznivé podmínky pro opakovaný vznik silných bouřek s přívalovými lijáky. Tyto měly za následek významné bleskové povodně na menších tocích na více místech v ČR. Pojďme si situaci připomenout a můžeme konstatovat, že letos bude počasí zcela opačné. Konec letošního června bude ve znamení slunečného počasí spíše s jen ojedinělými bouřkami a ve znamení vysokých teplot. Otázkou je co si pro nás počasí připraví poté, srážky totiž patrně opět spadnout naráz a možná i v podobě přívalových dešťů. Připomínáme si deset let od přívalových povodní.

Podrobné informace o této povodňové události od příčin výskytu tohoto počasí až po důsledky povodní najdete na stránce: Povodeň 2009.

Deset let od přívalových povodní. Před 20 lety povodeň. Povodňová situace 4.2.2021. Hrozí velká letní povodeň? Rozvodněná řeka.

Deset let od přívalových povodní: Přívalové srážky v roce 2009 zasáhly více povodí, nejvýznamněji povodí Jičínky, Luhy, Kamenice, Volyňky a Blanice

Přesně 22. června započaly v ČR významné bouřky s prudkými lijáky. Tyto lze v červnu rozdělit do tří epizod. První se odehrála na počátku období na jihu a jihozápadě Čech a na severu Moravy, spadlo 40 až 70mm srážek. Druhá s odehrála zejména na Moravě a spadlo do 60mm, ojediněle 75mm srážek. Třetí zasáhla Jeseníky, Beskydy a Krkonoše s úhrny 50 až 80mm, ojediněle 120mm. Poslední červnové a první červencové dny přinášely další velmi lokální prudké bouřky s lijáky i do jiných oblastí naší země, například na severozápad Čech. Příkladem nechť je například srážkový úhrn 24. června 2009 v povodí Luhy a Jičínky.

Deset let od přívalových povodní. Úhrn srážek za 24.6.2009 na severovýchodě ČR.

Obr. 1 Deset let od přívalových povodní. Srážkové úhrny za 24.6.2009 v povodí Luhy a Jičínky, zdroj: voda.chmi.cz

Přívalové povodně měly typický rychlý nástup, dramatický průběh a též rychle odezněly. Jednalo se o zásah lokálně omezené oblasti nebývaly prudkými srážkami, kdy spadlo za krátký čas velké množství vody. Nejvyšší průtok 340m3/s-1 byl změřen na Jičínce v profilu Nový Jičín a tento průtok významně převýšil hodnotu stoleté vody. Tuto také mnohokrát převýšil průtok na Bystré v Benešově nad Ploučnicí, Luze v Bělotíně, Polouvsí, Jeseníku nad Odrou, Zrzávce v Bludovicích, Sedlnici v Ženklavě a na dalších potocích.

Synoptickou příčinou byl výskyt východní cyklonální situace (Ec), na konci června ovlivňovala počasí u nás okluzní fronta propojená s tlakovou níží nad východní Evropou. Na naše území pronikal teplejší a též vlhký vzduch.

Letos uběhlo deset let od přívalových povodní v tomto roce. Jak je uvedeno výše, podrobný rozbor situace je k dispozici na stránce o povodni 2009 v menu Největší povodně v ČR.