Zásadní ochlazení na víkend

Hodnocení článku

Zásadní ochlazení na víkend, které dnes přichází během dne v důsledku přechodu významnější studené fronty od západu, započne delší chladné období. Jak již informujeme v článku Přízemní mráz zahrozí i po zmrzlých, tak již na přelomu týdnů musíme počítat za malé oblačnosti s přízemním mrazem včetně nejníže položených oblastí. Nutno tedy zabezpečit zejména plodiny na mráz náchylné. Odpolední teplota zůstane o víkendu pod 20°C, většinou kolem 15-16°C. Podobnou teplotu lze čekat až na výjimky i příští týden. Ten by měl být převážně chladnější. Noci by měly být už teplejší díky převážně zvětšené oblačnosti. I když při jejím zmenšení nelze pokles teploty blíže k bodu mrazu vyloučit.

O víkendu kolem 15°C a ráno teplota blízko nule

Obr. 1 Předpověď minima teploty vzduchu na 29.5.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Již zítra pocítíme studené severozápadní proudění. Oblačnosti za studenou frontou sice rychle ubude, ale pronikat k nám začne studený vzduch. Tento udrží odpolední maximální teplotu pod 20°C. A společně s vyjasněním zapůsobí na radiační ochlazování v noci na neděli i v noci na pondělí. Teplota vzduchu klesne na 6 až 1°C a při zemi očekáváme četný mráz. Studená rána slibují modely do poloviny týdne. Více oblaků poté způsobí, že další rána budou již teplejší.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 28.5.: 12 až 17°C

Ne 29.5.: 13 až 17°C

Po 30.5.: 16 až 20°C

V noci očekáváme teplotu 6 až na 1°C a četný mráz při zemi. Týkat se to bude neděle a pondělí, v úterý očekáváme noc a ráno již mírně teplejší. Též se oteplí znatelně i přes den a teplota dosáhne pravděpodobně i letní hodnoty. Avšak opět nikoli stabilně, před dalším víkendem by se mělo opět ochladit.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty.

Léto stabilně rozhodně nečekejme ani se začátkem června

Teplota vzduchu spíše pod 20°C, jen krátce kolem 20°C. Takové počasí nás výhledově čeká v příštím týdnu, kdy ve středu začíná měsíc červen a s ním klimatologické léto. Počasí se ovšem co do teploty vzduchu letně určitě chovat nebude. Když teplota dosáhne nebo slabě přesáhne krátce 20°C, půjde spíše o „úspěch“. Letní hodnoty každopádně zatím nedosáhne. Letní až tropické počasí se odehrálo v první polovině května a to zejména kolem poloviny měsíce. Nyní nastává spíše chladnější období, které můžeme čekat také mírně vlhčí s častou velkou oblačností.

Přírodě a vzhledem k hydrologické situaci bude tento průběh počasí bezesporu pozitivním. Co se trávení našeho volného času či případně dovolené týče, lze pochopit, když toto počasí označíme za nepěkné.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality