Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zásadní ochlazení na víkend

Hodnocení článku

Zásadní ochlazení na víkend, které dnes přichází během dne v důsledku přechodu významnější studené fronty od západu, započne delší chladné období. Jak již informujeme v článku Přízemní mráz zahrozí i po zmrzlých, tak již na přelomu týdnů musíme počítat za malé oblačnosti s přízemním mrazem včetně nejníže položených oblastí. Nutno tedy zabezpečit zejména plodiny na mráz náchylné. Odpolední teplota zůstane o víkendu pod 20°C, většinou kolem 15-16°C. Podobnou teplotu lze čekat až na výjimky i příští týden. Ten by měl být převážně chladnější. Noci by měly být už teplejší díky převážně zvětšené oblačnosti. I když při jejím zmenšení nelze pokles teploty blíže k bodu mrazu vyloučit.

Zásadní ochlazení na víkend: O víkendu kolem 15°C a ráno teplota blízko nule

Zásadní ochlazení na víkend. Minima teploty vzduchu na 29.5.2022.

Obr. 1 Předpověď minima teploty vzduchu na 29.5.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Již zítra pocítíme studené severozápadní proudění. Oblačnosti za studenou frontou sice rychle ubude, ale pronikat k nám začne studený vzduch. Tento udrží odpolední maximální teplotu pod 20°C. A společně s vyjasněním zapůsobí na radiační ochlazování v noci na neděli i v noci na pondělí. Teplota vzduchu klesne na 6 až 1°C a při zemi očekáváme četný mráz. Studená rána slibují modely do poloviny týdne. Více oblaků poté způsobí, že další rána budou již teplejší.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 28.5.: 12 až 17°C

Ne 29.5.: 13 až 17°C

Po 30.5.: 16 až 20°C

V noci očekáváme teplotu 6 až na 1°C a četný mráz při zemi. Týkat se to bude neděle a pondělí, v úterý očekáváme noc a ráno již mírně teplejší. Též se oteplí znatelně i přes den a teplota dosáhne pravděpodobně i letní hodnoty. Avšak opět nikoli stabilně, před dalším víkendem by se mělo opět ochladit.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty.

Léto stabilně rozhodně nečekejme ani se začátkem června

Teplota vzduchu spíše pod 20°C, jen krátce kolem 20°C. Takové počasí nás výhledově čeká v příštím týdnu, kdy ve středu začíná měsíc červen a s ním klimatologické léto. Počasí se ovšem co do teploty vzduchu letně určitě chovat nebude. Když teplota dosáhne nebo slabě přesáhne krátce 20°C, půjde spíše o “úspěch”. Letní hodnoty každopádně zatím nedosáhne. Letní až tropické počasí se odehrálo v první polovině května a to zejména kolem poloviny měsíce. Nyní nastává spíše chladnější období, které můžeme čekat také mírně vlhčí s častou velkou oblačností.

Přírodě a vzhledem k hydrologické situaci bude tento průběh počasí bezesporu pozitivním. Co se trávení našeho volného času či případně dovolené týče, lze pochopit, když toto počasí označíme za nepěkné.