Přízemní mrazíky, budou před létem poslední?

Hodnocení článku

Dnes přechází naše území od severozápadu studená fronta. Za ní dojde k rozšíření výběžku vysokého tlaku vzduchu nad střední Evropu od severozápadu. Za frontou k nám začne pronikat studený vzduch od severozápadu až severu a ve výběžku vysokého tlaku bude ubývat oblačnosti. Následující noci budou tedy velmi studené, což je při této synoptické situaci v tomto období vhodné pro přízemní mráz. Současně se může objevit i mráz ve standardní výšce dva metry nad zemským povrchem. A není to nic výjimečného. V horských údolích bude zajisté mrznout podstatně významněji. Nejstudenější ráno bude ve středu, kdy bude současně často zcela jasné počasí po většinu noci. Přízemní mrazíky se v ČR po teplejších zimách vyskytují v posledních letech během jara často. Budou tyto v podobě předčasných zmrzlých letos do léta již poslední?

Studená rána skončí ve čtvrtek, ale ne definitivně

Zejména ve středu lze opravdu doporučit zabezpečit plodiny před mrazem. Horší to opět bude s kvetoucími stromy. Přízemní mráz hrozí už zítra ráno a zároveň ještě ve čtvrtek. Během čtvrtka k nám začne pronikat teplejší vzduch z východních směrů. S příchodem tzv. prodlouženého víkendu se tedy citelně oteplí a to včetně nočních hodin.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech v ČR:

Út 5.5.: Čechy 4 až 0°C a mrazíky

St 6.5.: +3 až -2°C, četné mrazíky

Čt 7.5.: 4 až 0°C, mrazíky

Obr. 1 Předpověď minimální teploty vzduchu na St 6.5.2020 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Od pátku budou minima teploty v teplém proudění plus za větší oblačnosti o poznání vyšší. Pohybovat se budou od 13 do 7°C nejčastěji. S přechodem další studené fronty lze čekat ale opětovné ochlazení. Ještě v neděli to ovšem vypadá podle současných prognóz, že bude na naše území vrcholit příliv teplého vzduchu. Místy se opět vyskytne letní den, kdy teplota dosáhne nebo i slabě přesáhne letních 25°C. Víkend bude tedy lze říci až letní. Razantní ochlazení slibují zvláště některé numerické modely pro noc na příští pondělí.

Ještě větší mráz přesně na ledové muže?

Po nedělním letním dnu to vypadá, že na západě bude pondělní ráno opět mrazivé. V Čechách to budou minima +4 až -1°C, na JV Moravy budou ještě před frontou kolem 11°C. Zatím zcela ne jednoznačná je prognóza teploty vzduchu pro pondělní den, modely slibují i trvalejší srážky. Avšak to zatím potvrdit nelze a je nutné brát tuto informaci o ochlazení za týden zatím jako předběžnou. Významný mráz pak podle současných prognóz nastane o následující noci, což by podle současných předpokladů mělo poměrně značné důsledky. Minima by měla klesnout podle některých modelů na +1 až -4°C a tím by se zmrzlí “trefili” skutečně přesně.

Předpověď se během tohoto týdne ještě zpřesní a tedy vyvine, proto o vývoji očekávaného značného ochlazení na počátku dalšího týdne budeme informovat ve druhé polovině tohoto týdne v dalších informačních článcích. Určitě doporučíme sledovat modelové mapy v rámci střednědobého horizontu a to nejen v případě teploty na stránce Střednědobé předpovědi. Pravděpodobnostní předpověď se všemi možnými variantami vývoje, ze kterých činí modely průměr, lze sledovat na stránce Meteogramy.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality