Historie počasíPočasíSpadlé srážky

Pršelo a sněžilo na celém území

Hodnocení článku

Co počasí v lednu či již v prosinci zanedbalo, v únoru hojně dohání. Řeč je o srážkách. Jak bylo očekáváno, první únorový týden a obecně první dny února jsou ve znamení bohatých srážek. Tolik srážek, kolik spadlo za uplynulé dva nebo tři dny či při jedné epizodě od včerejšího večera do dnešního rána nespadne mnohdy ani při letní situaci přechodu fronty. A rozhodně nebývají v teplé části roku srážky takto plošné jako byly nyní. Významné srážkové pásmo přecházelo naše území od včerejšího večera, příčinou byl přechod frontální vlny. Pršelo či postupně sněžilo tak na celém území. Večer začalo pršet na jihozápadě a západě, sněžení se týkalo jen horských poloh. Během noci vydatně pršelo od západu na celém území s tím, že srážky postupně přecházely ve sněžení a to postupně nad ránem i v nižších nadmořských výškách, kde byly srážky minimálně smíšené. Kde kolik spadlo srážek?

Spadlo většinou 8 až 25mm, na horách kolem 35mm

Do dnešního rána či dopoledne spadlo v ČR nejvíce na horách. Ale o úhrnů v horských oblastech se mnohdy příliš nelišily úhrny srážek v nížinách. Hodně srážek spadlo na západě Čech, ale také v Polabí a kolem Prahy nebo na pomezí východních Čech a Vysočiny, v oblasti Železných hor. Méně srážek spadlo v nižších výškách jižních Čech a to spíše do 8-10mm, ale i na jihu Moravy, kde to bylo místy jen do 5mm. Méně srážek spadlo i na severu Moravy, vyjma hor (obr. 1).

Pršelo na celém území. Akumulace srážek za den do 4.2.2020 10h.

Obr. 1 Akumulace srážek v ČR a okolí za 24 hodin do 4.2.2020 10 SEČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny do 4.2.2020 7 SEČ:

36.9mm Dvoračky

36.2mm Prášily

35.6mm Praha-Střešovice

32.3mm Bílý potok – Smědava

30.9mm Labská Bouda

30.7mm Bedřichov – Nová Louka

Vlivem srážek a od vyšších poloh tání zbývajícího sněhu došlo k opětovným vzestupům hladiny toků. Veškeré toky jsou v ČR po nočních srážkách na vzestupu. Jen ojediněle došlo k výskytu SPA, dnes zejména v Podkrkonoší a na jihovýchodě Moravy. Nyní ještě mohou některé toky krátce nízkého SPA dosáhnout. Vlivem ochlazení a postupně i ustávání srážek budou vodní stavy a průtoky toků v dalších dnech rychle klesat.

Spadlé srážky včetně srovnání s dlouhodobým normálem od nového roku najdete na naší stránce Aktuální srážky.

Zdroj dat: hydro.chmi.cz