Předpověď bouřekPředpověď srážekPrognózy počasí

Bouřky místy s nebezpečnými projevy

Hodnocení článku

Bouřky místy s nebezpečnými projevy se objeví na studené frontě a ukončí krátce velmi teplé počasí. Jak uvádíme v předpovědním článku teploty vzduchu, tak v pátek maxima teploty zejména na jihu území dosáhnou hodnot kolem 28°C. Poté začne přecházet naše území studená fronta. Vlivem dostatečně vysoké teploty a slunečního svitu před tím a zároveň podpory fronty budou vznikat bouřky. Některé mohou být typicky letní a významné s nebezpečnými projevy, resp. doprovodnými jevy. Objeví se zejména přívalové srážky, v menší míře nárazy větru a kroupy.

TIP: O tom, že bouřka je vždy nebezpečný jev si můžete přečíst v našem obsáhlém článku Nástrahy počasí: Bouřky.

Častější a významnější bouřky i s nebezpečnými projevy očekávejme na západě a severu území

Bouřky místy s nebezpečnými projevy. Předpověď energie CAPE na 20.5.2022.

Obr. 1 Bouřky, místy s nebezpečnými projevy. Předpověď hodnot energie CAPE na 20.5.2022 odpoledne/podvečer, zdroj: wetterzentrale.de

Typicky letní bouřky můžeme čekat během pátku na studené frontě ještě ve vrcholícím přílivu teplého vzduchu. Právě díky těmto faktorům nabydou hodnoty energie CAPE vyšších hodnot. Přesáhnou i 1400J/kg a místy dosáhnou 1600J/kg, ojediněle 2000J/kg (obr. 1). To nejsou na jarní období nijak nízké hodnoty. Lifted index očekávají modely v rozmezí hodnot -4 až -6.

Hodnoty energie CAPE 1000 až 3000J/kg jsou zpravidla indikátorem pro vznik mírné až silné konvekce. Velmi nestabilní atmosféru ukazují hodnoty lifted indexu od -2 do -6. Nestabilita atmosféry (záporné hodnoty LI) jsou základním předpokladem pro vznik konvekční činnosti a rozvoj bouřek.

TIP: Více si můžete přečíst v našem článku Podmínky pro vznik a rozvoj bouřkové činnosti.

Nebezpečné jevy v bouřkách jsou ke konci května normální

V bouřkách se mohou objevit zejména přívalové srážky s úhrny kolem 30mm za kratší čas, které mohou vést k typickým důsledkům. Těmi jsou rozvodnění menších toků a zatopení jinde suchých míst či zatopení níže položených míst. V bouřkách se mohou objevit silné nárazy větru až kolem 25m/s. Vítr může lámat větve stromů, ale také mohou jeho náhlé nárazy působit na jedoucí automobily. Současně s přívalovými srážkami velmi výrazně ovlivní jízdu po komunikaci, proto důrazně doporučujeme při silné bouřce raději zastavit. V menší míře se mohou objevit kroupy, které působí nejčastěji škody na vegetaci a to zejména na plodinách nebo na rostoucích či zrajících plodech stromů, současně zejména třešní.

Silné bouřky jsou ke konci jara už ale poměrně běžné a nutno s nimi vzhledem k dané meteorologické situaci počítat. Na území ČR vrcholí dnes příliv velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Tento příliv ukončuje studená fronta, která přejde naše území zvolna k východu. Již včera večer přinášela silné bouřky na východ Německa a bouřková činnost se pozdě večer a v noci objevila i na západě Čech. Za frontou dojde k mírnému ochlazení a díky přibližování se nové tlakové výše také k rychlému vylepšování počasí. Půjde tak o typickou letní studenou frontu a to co do projevů počasí i délky vlivu na počasí u nás.