Předpověď srážekPrognózy počasí

Původem hurikán v Evropě a počasí u nás

Hodnocení článku

V dalších dnech se vyskytne původem hurikán v Evropě, ovlivní počasí i u nás? Dnes večer a také zítra ovlivní počasí ve střední Evropě tlaková níže a s ní spojená zvlněná studená fronta. Půjde o tlakovou níži zvanou “Peggy”, která se přesouvá z britských ostrovů k východu. Znamená to, že se v relativně teplém vzduchu před studenou frontou v oblasti nízkého tlaku vzduchu a na frontě objeví místy přeháňky a bouřky. Některé bouřky mohou být intenzivní s nebezpečnými doprovodnými jevy. První velmi lokálně intenzivní bouřky se objevily již včera. Srážkově bohatší počasí ve zmiňované cykloně můžeme očekávat i nadále. Nízký tlak vzduchu bude ovlivňovat středoevropské počasí i o víkendu, kdy čekejme tedy spíše hodně oblaků a stále časté srážky.

Post tropická bouře nad Atlantikem v podobě evropské cyklony

Původem hurikán v Evropě. Synoptická situace na 7.9.2022.

Obr. 1 Synoptická situace v Evropě na 7.9.2022 14 SELČ, zdroj: wetterpate.de, dwd.de

Původem hurikán a při postupu nad evropský kontinent tlaková níže zvaná “Danielle” se přesune z Ameriky nad západní Atlantik. Zde se tedy stane běžnou evropskou cyklonou, která bude poměrně hluboká. Ale oproti jiným, tzv. zimním cyklonám nad Atlantikem nepůjde o tak výrazný tlakový útvar. Jen velmi zvolna se bude tento přesouvat nad Atlantikem, počasí u nás tedy neovlivní. Zde očekáváme vliv zmíněné cyklony “Peggy” a s ní spojeného frontálního rozhraní. Podle prognózy vývoje tlaku vzduchu setrvá nad oceánem a současně se bude v dalších dnech zvolna vyplňovat, tzn. slábnout. Na konci týdne se spojí s další hlubší cyklonou postupující Atlantikem a následně v prvních dnech nového týdne začne zanikat. Do střední Evropy tato cyklona tedy nepostoupí. Nad jižním Atlantikem převládne další zmíněná cyklona, která se zde začne také vyplňovat.

Počasí v ČR očekáváme též pod vlivem nižšího tlaku vzduchu  to ale pod vlivem mělčích cyklon přímo v oblasti střední Evropy. Počasí zůstane spíše hodně oblačné a občas se srážkami. Víkendové počasí a také dny předcházející víkendu budou ve znamení i významnějších srážek. Ty spadnou hlavně v silných bouřkách, které očekáváme zítra a také v pátek zejména na východě země. V přívalových srážkách může spadnout kolem 30mm. Vlivem faktu převahy nízkého tlaku vzduchu v oblasti západní až střední Evropa lze v tomto prostoru čekat celkově více srážek. To pozitivně ovlivní stav hydrologické situace a po dosti suchém a také horkém létě.

Původem hurikán v Evropě. Akumulace srážek za 144 hodin v Evropě do 12.9.2022.

Obr. 2 Akumulace srážek za 144 hodin v Evropě do 12.9.2022, zdroj: wetterzentrale.de