Původem hurikán v Evropě a počasí u nás

Hodnocení článku

V dalších dnech se vyskytne původem hurikán v Evropě, ovlivní počasí i u nás? Dnes večer a také zítra ovlivní počasí ve střední Evropě tlaková níže a s ní spojená zvlněná studená fronta. Půjde o tlakovou níži zvanou „Peggy“, která se přesouvá z britských ostrovů k východu. Znamená to, že se v relativně teplém vzduchu před studenou frontou v oblasti nízkého tlaku vzduchu a na frontě objeví místy přeháňky a bouřky. Některé bouřky mohou být intenzivní s nebezpečnými doprovodnými jevy. První velmi lokálně intenzivní bouřky se objevily již včera. Srážkově bohatší počasí ve zmiňované cykloně můžeme očekávat i nadále. Nízký tlak vzduchu bude ovlivňovat středoevropské počasí i o víkendu, kdy čekejme tedy spíše hodně oblaků a stále časté srážky.

Post tropická bouře nad Atlantikem v podobě evropské cyklony

Původem hurikán v Evropě. Synoptická situace na 7.9.2022.

Obr. 1 Synoptická situace v Evropě na 7.9.2022 14 SELČ, zdroj: wetterpate.de, dwd.de

Původem hurikán a při postupu nad evropský kontinent tlaková níže zvaná „Danielle“ se přesune z Ameriky nad západní Atlantik. Zde se tedy stane běžnou evropskou cyklonou, která bude poměrně hluboká. Ale oproti jiným, tzv. zimním cyklonám nad Atlantikem nepůjde o tak výrazný tlakový útvar. Jen velmi zvolna se bude tento přesouvat nad Atlantikem, počasí u nás tedy neovlivní. Zde očekáváme vliv zmíněné cyklony „Peggy“ a s ní spojeného frontálního rozhraní. Podle prognózy vývoje tlaku vzduchu setrvá nad oceánem a současně se bude v dalších dnech zvolna vyplňovat, tzn. slábnout. Na konci týdne se spojí s další hlubší cyklonou postupující Atlantikem a následně v prvních dnech nového týdne začne zanikat. Do střední Evropy tato cyklona tedy nepostoupí. Nad jižním Atlantikem převládne další zmíněná cyklona, která se zde začne také vyplňovat.

Počasí v ČR očekáváme též pod vlivem nižšího tlaku vzduchu  to ale pod vlivem mělčích cyklon přímo v oblasti střední Evropy. Počasí zůstane spíše hodně oblačné a občas se srážkami. Víkendové počasí a také dny předcházející víkendu budou ve znamení i významnějších srážek. Ty spadnou hlavně v silných bouřkách, které očekáváme zítra a také v pátek zejména na východě země. V přívalových srážkách může spadnout kolem 30mm. Vlivem faktu převahy nízkého tlaku vzduchu v oblasti západní až střední Evropa lze v tomto prostoru čekat celkově více srážek. To pozitivně ovlivní stav hydrologické situace a po dosti suchém a také horkém létě.

Původem hurikán v Evropě. Akumulace srážek za 144 hodin v Evropě do 12.9.2022.

Obr. 2 Akumulace srážek za 144 hodin v Evropě do 12.9.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality