Prognózy počasíTýdenní výhledy

Teplo skončí ve středu

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Teplo skončí ve středu. Významněji nadprůměrnou teplotu s oblevou můžeme očekávat ještě na počátku nového týdne. S tím numerické modely počítají již od počátku týdne. Zpočátku lze čekat také hodně srážek, které mohou být od vyšších poloh i vydatnější a urychlí tání sněhu. Od středy se citelněji ochladí, minimálně od středních poloh začne převážně mrznout a srážky přejdou ve sněhové. Současně očekávejme srážek méně než na počátku týdne a zároveň měsíce. V noci čekáme postupně i v nížinách slabý mráz.

Týden 3. až 9.1.2022

Předpověď

Hodně oblačnosti a převážně kapalných srážek, takový můžeme čekat úvod týdne. Na horských a podhorských tocích se významně zvýší vodní stavy až na SPA a to krátce i stavy pohotovosti. Zejména počátek týdne očekáváme v západním proudění ještě více větrný, vítr s nárazy hlavně v pondělí a poté během úterý na studené frontě. Vyloženě ubývání oblaků během týdne ale nečekejme. Ve středu dojde za studenou frontou k ochlazení, srážek můžeme čekat ve studeném vzduchu ale méně. V nižších nadmořských výškách se čeká opět teplota kolem bodu mrazu. V noci slabě pod ním a přes den naopak nad ním. Na hory a do vyšších poloh se vrátí zimní počasí, v případě srážek půjde o sněžení s akumulací sněhu. Podle dlouhodobého výhledu by se směrem k polovině měsíc mělo ochlazování zvolna pokračovat. Určité výchylky teploty lze čekat, ale neměly by být tak značné jako nyní na přelomu roku.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 4°C, postupně 3 až -5°C
  • Nejvyšší teplota: 7 až 12°C jen místy do 7-8°C, po polovině týdne 1 až 6°C, v závěru -1 až 4°C
  • Průměrná teplota: 3 až 6°C, odchylka období: mírně nadprůměrné
  • Celkové srážky: 5 až 20mm, hory a návětří hor 20 až 40mm/cm, odchylka období: průměrné

Synoptická situace a závěr

Naše území se ocitne na počátku týdne v čerstvém a vlhkém západním proudění za slabou studenou frontou. Významnější studená fronta překlene naší republiku během úterý. Za ní k nám pronikne od severozápadu studený vzduch. Příliv studeného vzduchu během dalších dnů týdne postupně zesílí. Přes střední Evropu postoupí v okraji vysokého tlaku vzduchu zasahujícího k nám ze západní Evropy slábnoucí frontální vlny.

Srážky lze čekat opět spíše rozdílné mezi horami a nížinami a to jak zpočátku v kapalné formě, tak později ve formě sněžení při studeném proudění. Vydatnější srážky od vyšších poloh povedou zpočátku v teplém vzduchu e zrychlení tání a přidání vody do povodí. To přinese větší vzestupy horských toků. Teplota se během týdne dostane do hodnot kolem dlouhodobého normálu a krátce zůstane i pod hodnotou normálu.

Informace o vývoji teploty najdete na naší stránce Předpověď teploty a pokud vás spíše zajímá její vývoj v delším čase, pak navštivte stránku Výhled teploty. Další užitečné modelové mapy a informace o počasí najdete například na stránce wetteronline.de.