Prognózy počasíTýdenní výhledy

Teplo skončí ve středu

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Teplo skončí ve středu. Významněji nadprůměrnou teplotu s oblevou můžeme očekávat ještě na počátku nového týdne. S tím numerické modely počítají již od počátku týdne. Zpočátku lze čekat také hodně srážek, které mohou být od vyšších poloh i vydatnější a urychlí tání sněhu. Od středy se citelněji ochladí, minimálně od středních poloh začne převážně mrznout a srážky přejdou ve sněhové. Současně očekávejme srážek méně než na počátku týdne a zároveň měsíce. V noci čekáme postupně i v nížinách slabý mráz.

Týden 3. až 9.1.2022

Předpověď

Počasí na 52. týden 2023. Teplo skončí ve středu. Tmavá střední oblačnost.

Teplo skončí ve středu po přechodu významnější studené fronty.

Hodně oblačnosti a převážně kapalných srážek, takový můžeme čekat úvod týdne. Na horských a podhorských tocích se významně zvýší vodní stavy až na SPA a to krátce i stavy pohotovosti. Zejména počátek týdne očekáváme v západním proudění ještě více větrný, vítr s nárazy hlavně v pondělí a poté během úterý na studené frontě. Vyloženě ubývání oblaků během týdne ale nečekejme. Ve středu dojde za studenou frontou k ochlazení, srážek můžeme čekat ve studeném vzduchu ale méně. V nižších nadmořských výškách se čeká opět teplota kolem bodu mrazu. V noci slabě pod ním a přes den naopak nad ním. Na hory a do vyšších poloh se vrátí zimní počasí, v případě srážek půjde o sněžení s akumulací sněhu. Podle dlouhodobého výhledu by se směrem k polovině měsíc mělo ochlazování zvolna pokračovat. Určité výchylky teploty lze čekat, ale neměly by být tak značné jako nyní na přelomu roku.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 4°C, postupně 3 až -5°C
  • Nejvyšší teplota: 7 až 12°C jen místy do 7-8°C, po polovině týdne 1 až 6°C, v závěru -1 až 4°C
  • Průměrná teplota: 3 až 6°C, odchylka období: mírně nadprůměrné
  • Celkové srážky: 520mm, hory a návětří hor 2040mm/cm, odchylka období: průměrné

Synoptická situace a závěr: Teplo skončí ve středu

Naše území se ocitne na počátku týdne v čerstvém a vlhkém západním proudění za slabou studenou frontou. Významnější studená fronta překlene naší republiku během úterý, teplo tak skončí ve středu. Za ní k nám pronikne od severozápadu studený vzduch. Příliv studeného vzduchu během dalších dnů týdne postupně zesílí. Přes střední Evropu postoupí v okraji vysokého tlaku vzduchu zasahujícího k nám ze západní Evropy slábnoucí frontální vlny.

Srážky lze čekat opět spíše rozdílné mezi horami a nížinami a to jak zpočátku v kapalné formě, tak později ve formě sněžení při studeném proudění. Vydatnější srážky od vyšších poloh povedou zpočátku v teplém vzduchu e zrychlení tání a přidání vody do povodí. To přinese větší vzestupy horských toků. Teplota se během týdne dostane do hodnot kolem dlouhodobého normálu a krátce zůstane i pod hodnotou normálu.

Informace o vývoji teploty najdete na naší stránce Předpověď teploty a pokud vás spíše zajímá její vývoj v delším čase, pak navštivte stránku Výhled teploty. Další užitečné modelové mapy a informace o počasí najdete například na stránce wetteronline.de.