PočasíPředpověď větruPrognózy počasí

Silný vítr každý den, o víkendu krátce jaro

Hodnocení článku

Významné změny počasí, jak bylo předpokládáno, budou pokračovat i během druhé poloviny tohoto týdne. Významně se nebude měnit jen tlak vzduchu a počasí na obloze, ale hlavně teplota. Každý den bude hodně foukat, občas půjde až o silný vítr. Po chladnější polovině týdne nastane velmi teplý víkend. Současně bude v západním proudění stále hodně srážek, především ale na horách. I tam budou krátce dešťové, což bude mít negativní dopad na sněhovou pokrývku. Na horách napadl v první polovině týdne i nový přírodní sníh, zejména na Šumavě. Teplé počasí bude už zítra, maximální teplota dosáhne odpoledne ojediněle i jarních 15°C. Kdy se ochladí a jak výrazně? Nebo máme čekat shodné počasí po celý únor jako v jeho první den?

Zítra bude podobně silný vítr jako v úterý, větrné počasí skončí až v polovině příštího týdne

V úterý se v ČR objevil silný vítr, který působil zejména v některých krajích i nějaké škody. Jednalo se zejména o popadané větve nebo zlámané stromy. Zítra opět v ČR zesílí západní vítr, neboť počasí u nás bude ovlivňovat další frontální systém. Jeho teplá fronta bude přecházet během čtvrtečního večera a noci na pátek. Vítr bude foukat již před přechodem teplé fronty. Lze ho čekat právě v noci na zítřek a zpočátku zítřejšího dne. Nejvyšších nárazů dosáhne v ČR v noci na zítra, zítra ráno a dopoledne. Nárazy lze čekat mezi 15-25m/s, nejen na horách mohou nárazy dosáhnout ojediněle i 30m/s. Nejsilnější vítr bude foukat na jihu a jihozápadě Čech a na Vysočině nebo v Čechách středních (obr. 1). Odpoledne začne vítr postupně slábnout. Větrné počasí bude ovšem pokračovat i o víkendu a poté na začátku nového týdne.

Silný vítr bude spojen i s přechody dalších frontálních systémů v západním proudění, které bude silné. Nad centrální Evropou se bude nacházet tryskové proudění (jet stream), které je významné. Vítr v něm dosahuje a bude dosahovat významných rychlostí (obr. 2). Dále vítr zesílí v sobotu večer, kdy bude přes naše území přecházet studená fronta a uzavírat tak teplý sektor cyklony (obr. 3).

Silný vítr bude v nejbližší době každý den

První únorový den bude tedy jednak velmi teplý, dále větrný a na studené frontě se srážkami. Při přechodu významné studené fronty se mohou v silném proudění na našem území opět objevit i bouřky, stejně jako tomu bylo na jihozápadě a západě Čech v úterý. V neděli k večeru by měl po krátké pauze vítr opět zesilovat. Silné poryvy větru se pak odehrají zejména při dalších teplotních změnách v novém týdnu. Další frontální systém ovlivní počasí v ČR opět v pondělí. Významně zafouká následně před citelnějším ochlazením, které by mělo podle současných modelů přijít v polovině týdne. Nyní modely slibují i významnější poryvy větru než tento týden na příští úterý, tam to ale nechme ještě otevřené.

Jetstream Forecast

Obr. 1 Významné tryskové proudění zasahující z jižního Atlantiku až nad Čechy, očekávaná situace v neděli 2.2.2020 ráno, zdroj: netweather.tv

Silný vítr. Synoptická situace na 1.2.2020.

Obr. 2 Synoptická situace očekávaná dne 1.2.2020 ve 13 SEČ nad Evropou, zdroj: chmi.cz

Významně rychlé tryskové proudění by mělo nad centrální Evropou setrvat právě do příští středy až noci na čtvrtek (viz odkaz na předpověď v popisu obrázku 2), poté se bude počasí celkově uklidňovat. Přechodně by mělo tryskové proudění (velmi silný vítr ve výškách kolem 9-12km nad povrchem) dosahovat nad naším územím rychlostí přechodně i kolem 260-270km/h.

Je už na obzoru pravá zima?

Přijde po velkém střídání teplot a větrném počasí konečně stabilní zima? Po velmi teplém víkendu a pondělku lze potvrdit, že přijde v polovině týdne citelné ochlazení. Teploty se budou postupně pohybovat příští týden v maximech i kolem bodu mrazu. Žádná pravá zima v podobě větších mrazů a obecně teplot, kdy by i v nižších polohách napadl a udržel se sníh patrně ale nedorazí. Ochlazení bude podle všeho opět přechodné a za několik dní se prosadí zpět západní proudění. Bylo by to i v souladu s klimatickým výhledem na měsíc únor, který slibuje významně kladné odchylky teploty vzduchu. Zřejmě bude pokračovat větší či menší střídání počasí, jako tomu bylo doposud, až do konce zimní sezóny.

Konkrétní podobu modelových předpovědí na další dny dopředu lze sledovat na naší stránce Střednědobé předpovědi.