PočasíPředpověď srážekPrognózy počasí

Kde napadne sníh?

Hodnocení článku

V některých médiích si můžete již přečíst, že tento týden “zasype Česko sníh”. Oblíbená fráze ovšem rozhodně nesděluje přesné informace o tom, kde všude bude sněžit a jak moc. Rozhodně totiž nenapadne sníh v nížinách. Nejvíce sněhu napadne od vyšších poloh a hlavně v polohách horských. Tam by mělo cenu hovořit o nějakém zasypání, jinde ovšem ne. Ochlazení bude navíc přechodné, takže žádná zima rozhodně nezačíná. Kde napadne sníh a kdy lze zimní projevy počasí čekat?

Sněžit bude krátce i v nejnižších polohách

Sněžení a výskyt sněhu jsou rozdílné pojmy. Ano, sněžit bude krátce v ČR i v nížinách. Nejchladnějším dnem tohoto týdne bude totiž právě středa. To pronikne na naše území studený vzduch a ve výšce se bude nacházet mrazivý vzduch. Proto budou srážky převážně sněhové. Ochlazení přináší právě přecházející studená fronta systému přes naše území, která přináší hlavně přeháňky a ojediněle i bouřky. Tyto jsou ale převážně kapalné, až na konci srážkové oblasti budou i v nižších výškách přecházet ve sněžení. Takže pokud něco napadne, tak spíše poprašek sněhu během noci. Zítra se objeví sněhové přeháňky, ale srážky budou celkově častější od vyšších poloh. Tam půjde často o trvalejší sněžení, proto lze čekat v horských polohách do čtvrtečního rána i celkem pěkný příděl nového sněhu. V nižších polohách budou srážky zanedbatelné. Půjde při silném proudění o typicky krátkodobé srážky (obr. 1).

Kde napadne sníh? Akumulace srážek do 30.1.2020.

Obr. 1 Celkové srážky do 30.1.2020 7 SEČ, zdroj: wetter3.de

Nový sníh do 30.1.2020.

Obr. 2 Celkové srážky ve formě sněhu do 30.1.2020 7 SEČ, aneb kde napadne sníh, zdroj: wetter3.de

Na horách budou srážky významnější

Na horách budou srážky trvalé a budou pokračovat i ve čtvrtek a v noci na pátek, na dalším frontálním systému. Jeho teplá fronta přinese trvalejší srážky. Bude ale příčinou toho, že zimní ráz počasí opravdu dlouho nevydrží. Další systém přinese významné oteplení na závěr týdne. Takže i na horách nepůjde již o trvalé sněžení, ale o déšť. Ten přinese nejen zhoršení kvality sněhové pokrývky, ale i u urychlení jejího odtávání. O víkendu budou hodnoty teploty vzduchu vysoce nadprůměrné a jak už bylo avizováno v minulých prognózách, počasí bude připomínat jaro. Numerické modely v posledních výstupech očekávané hodnoty teplot ještě mírně zvýšily.

Vedle častých změn tlaku a teplot či srážkově bohatšího počasí od vyšších poloh lze čekat také větrné počasí. Vítr bude mít místy nárazy. Významnější poryvy větru přijdou poté s frontálním systémem o víkendu, kdy lze čekat další větší změnu teploty. Zimní projevy počasí budou tedy přechodným jevem, v nižších polohách se téměř neprojeví. Ve středu a ve čtvrtek ráno se může tvořit na neošetřených površích i náledí.

Další informace o vývoji počasí přináší pravidelně náš Výhled na týden.