Extrémní počasíPředpověď větruPrognózy počasí

Velmi silný vítr v oblasti níže Sabine

Hodnocení článku

“Sabine” bude další jméno tlakové níže, které bude v ČR a okolí spojováno s výskytem extrémního počasí a to hlavně v souvislosti s významnými poryvy větru. Hovořit se bude o vlivu této níže zejména co se týče západní a severozápadní Evropy. Tyto části Evropy ovlivní cyklona Sabine významně. Problémy spojené se silným větrem je ovšem možné očekávat i u nás. Vítr bude silnější než v případě předchozích událostí z tohoto nebo minulého týdne. Připomeňme minulé situace, o významné situace týkající se silného větru v prosinci loňského roku se více dozvíte v článku Silný vítr o víkendu přinese Toni. S větrným počasím bylo spojeno také přechodně nezvykle teplé počasí na přelomu ledna a února tohoto roku. Situaci si můžete připomenout v článku Prvního února bylo 17°C.

Níže Sabine: I v nižších polohách mohou nárazy přesáhnout 30m/s

Vítr by měl být při této situaci opravdu silný, proto je dobré situaci nepodceňovat a dbát doporučení v oficiálním upozornění ČHMÚ. Platí výstraha na Velmi silný vítr a vydána byla již včera. Je totiž jisté, že se silný vítr skutečně odehraje. Na situaci ovšem není možné se nikdy zcela dobře připravit. Nemůžeme totiž učinit žádná efektivní opatření pro to, aby nedošlo k pádům stromů na tratě, silnice nebo na elektrická vedení. Je ovšem nutné s těmito důsledky počítat a to přesněji tedy  tím, že cestování může být v pondělí komplikované. Stejně tak, že v některých oblastech může dojít k delšímu přerušení dodávek elektrické energie. Je dobré, je-li to možné, své případné cesty nebo jiné aktivity plánované v době výskytu tohoto jevu a po jeho výskytu přeložit na jindy.

Kdy vítr zesílí a bude nebezpečný a jak moc bude foukat?

Vítr začne zesilovat zítra k večeru a to nejprve na severozápadě a severu, zejména v horských polohách. Tam bude dosahovat už dosti významných nárazů. Během večera bude silný vítr dále pokračovat k jihovýchodu tak, jak se bude blížit studená fronta systému zmíněné tlakové níže. V první polovině noci na pondělí už lze čekat značné nárazy na většině území Čech a na horách i na severovýchodě a východě území. Na většině území bude silně foukat od pondělního rána do podvečera. Poté začne vítr slábnout, ale pouze částečně v podobě těch nejvyšších nárazů.

Nárazy se budou v ČR pohybovat od 20 do 30m/s nejčastěji, na horách mohou přesáhnout i 35m/s a v nížinách ojediněle pokoří 30m/s. silný bude vítr i nadále. Opět zesílí zejména v noci na úterý, kdy se objeví také značné nárazy. Neměl by ovšem být až tak silný jako bude v pondělí. Větrné počasí přetrvá v ČR ještě v úterý, zejména v první polovině dne. Následně začne vítr slábnout. Na naše území bude již pronikat studený vzduch. Ve středu a ve čtvrtek nelze čekat nijak klidné počasí, ale vítr už nebude silný, bude pouze čerstvý s nižšími nárazy pouze místy.

Objeví se při situaci opět významné srážky jako v tomto týdnu?

Srážky na studené frontě mohou být i významnější, včetně výskytu slabých zimních bouřek v silném proudění. Ale zdaleka nebudou tak trvalé a vydatné jako na počátku tohoto týdne. Vyšší úhrny srážek lze čekat do poloviny týdne od vyšších poloh, zejména na západě a jihozápadě či na severu země. Tam se bude jednat převážně o sněžení.

Vrátí se v dohledné době (hlavně tento týden) podobně silný vítr?

Na konci týdne lze čekat opět vliv hlubší tlakové níže a s ní spojeného dalšího frontálního systému. S tímto návratem západního proudění nelze čekat jen významné oteplení a opět srážkovou činnost. Proudění bude také silné, takže se vítr s významnějšími náraz skutečně ještě do konce týdne vrátí. Vítr se významně rozfouká opět o víkendu, zejména v neděli je možno očekávat nárazy opět 20-25m/s, ojediněle kolem 30m/s. Větrné počasí se přenese i do následujícího týdne. Současné výstupy numerických modelů slibují na konec týdne o něco nižší nárazy než lze čekat nyní v pondělí 10. února. Pravděpodobně podle současných odhadů ale opět půjde krátce i o silný vítr. Předpověď se bude příští týden ohledně konkrétních hodnot rychlosti větru, včetně jeho nárazů, zpřesňovat.

Tlaková níže zvaná “Sabine” jako příčina silného větru 10. února 2020

Cyklona Sabine, synoptická předpovědní situace na 9.2.2020.

Obr. 2 Očekávaná synoptická situace na 9.2.2020 13 SEČ a poloha cyklony Sabine a s ní spojeného systému front, zdroj: met.fu-berlin.de

Podobně jako 10. března 2019 významná tlaková níže Eberhard, o průběhu počasí u nás při vlivu této níže najdete na stejnojmenné stránce (viz přiložený odkaz v názvu níže), přinese i cyklona Sabine dne 10.2.2020 významně silný vítr. Příčinou bude tedy vliv hluboké tlakové níže zvané dle německého Institutu pro meteorologii “Sabine”. Severně od britských ostrovů by se měla cyklona nacházet zítra odpoledne (obr. 2) a tlak vzduchu ve středu této níže bude činit 950hPa. Tlaková výše zvaná “Frank”, která ovlivňovala středoevropské počasí od čtvrtka se odsune do jihovýchodní Evropy. Tato výše přináší zmenšenou oblačnost na naše území zejména nyní o víkendu. Jakmile se přiblíží cyklona Sabine do střední Evropy bude vyvolán nad touto oblastí značný tlakový rozdíl, vůči anticykloně na jihovýchodě Evropy. Jeho vyrovnávání způsobí typické silné poryvy větru.

Ve spojení s cyklonálním počasím budou tlakové rozdíly vznikat v příštím týdnu často. Silné proudění přetrvá v přílivu studeného vzduchu i v úterý. Další cyklona zamíří do střední Evropě zřejmě opět na konci týdne.

Seriózní informace k tématu níže Sabine

Wetteronline – jak se připravuje Německo na příchod větru (pozor: článek byl smazán)