Slunečno a chladno, během týdne oteplení

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po chladném začátku týdne se vrátí jarní počasí. V prvních dnech týdne bude ale nejméně oblačnosti, bude tedy slunečno a zejména ráno chladno.

Týden 20. až 26.4.2020

Předpověď

Po přechodu zvlněného rozhraní, které přineslo po dlouhé době alespoň do některých částí republiky srážky, bude počasí krátce chladnější. V nastupující anticykloně bude v první polovině týdne slunečno a chladno. Opět dojde na výskyt slabých ranních mrazů, ale v takové míře jako v týdnech minulých. Teplota také nebude klesat na tak nízké hodnoty. Během týdne se bude oteplovat a vrátí se teplota v maximech kolem 20°C. V závěru týdne se ale po přechodu další fronty, s čímž bude spojeno krátkodobé přibývání oblačnosti a výskyt srážek, opět mírně ochladí.

Určitá střídavost počasí bude tedy pokračovat. Současně bude pokračovat sucho. Srážky budou i nadále chybět, spadne jich významněji méně než by ke konci dubna mělo. Proto se bude prohlubovat sucho, zejména v oblastech, kde nespadly srážky na konci týdne předchozího v oblasti frontálního rozhraní. První srážky se objeví až na konci týdne na studené frontě a budou spíše slabé.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teplota +3 až -3°C, postupně 7 až 2°C a ke konci týdne při velké oblačnosti i kolem 8°C. Nejvyšší teplota 13 až 18°C, po polovině týdne krátce 16 až 22°C. Průměrná teplota 7 až 11°C. Shrnutí období: Průměrné.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 0 až 5mm. Shrnutí období: Mírně podprůměrné.

Synoptická situace

V první polovině týdne bude přes centrální Evropu přecházet oblast vysokého tlaku vzduchu. Od východu k nám bude pronikat o něco chladnější vzduch v čerstvějším proudění. Tento příliv bude postupně slábnout. Ve druhé polovině týdne k nám pronikne opět teplý vzduch. Tento bude ukončen pravděpodobně přechodem další studené fronty během víkendu.

Podrobněji ve výhledu na týden.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.