Spadlo i přes 100mm srážek za den
Ještě ani ne před měsícem to vypadalo, že sucho bude v ČR již během jara významné a termíny povodeň, povodňová situace a podobně se letos používat nebudou. Počasí ukázalo, že se dokáže změnit a jeho průběh nebude shodný s tím loňským a spadlo za den i přes 100mm srážek. Před rokem v poslední květnové dekádě pokračovalo totiž extrémně suché počasí pouze s lokálními bouřkami a teplotami v maximech nad 25°C, postupně i nad 30°C. I když sucho zažehnáno v nížinách všude není, alespoň ne co se týče hlubších vrstev půdy a určitě ne co se týče podzemních vod, tak je celkově nyní dosti zmírněno. Zpět k aktuálnímu a přesněji řečeno proběhlému počasí a jeho důsledcích v hydrologii. Většina vydatných srážek v ČR spadla do dnešního rána, proto se podívejme na tyto údaje. Spadlo i přes 100mm srážek za den.
Proč dochází k takto trvalým srážkám?
Většinu povodňových situací přináší přechod tlakové níže přes naše území. Stejně tak tomu bylo i při této situaci. Co se týče synoptických příčin, jednalo se o přechod tlakové níže přes střední Evropu od jihu až jihozápadu směrem k severu až severovýchodu, přes Polsko. A důležité je také, že tento postup byl velmi pozvolný. Pokud se nachází nad danou oblastí tlaková níže, znamená to mnoho vlhkosti a tedy bohatou oblačnost mocné vrstvy (Nimbostratus) vertikálně a zejména pak horizontálně velmi rozsáhlou. Z této vypadávají intenzivní srážky. Tlaková níže postupuje ale pozvolna. Kolem jejího středu oblačnost rotuje, neustále se otáčí.
A to je příčinou významného prodloužení vlivu srážek na dané území a jejich zesílení v určitých oblastech, zejména na návětří hor, ale nejen tam, jak ukazuje i současná situace. Při těchto situacích se mohou objevit extrémní srážky i v nížinách a tedy obecně v oblastech, kterým se často vyhýbají. Rotace oblačnosti tedy způsobuje její neustálé obíhání a ve vztahu k danému místu se oblačnost přetočí několikrát, stále z ní vypadávají srážky. Místy mohou srážky krátce ustávat a odehrát se v několika vlnách. Oblačnost se tak vlivem otáčení přesune přes dané místo několikrát a vždy z ní vypadnou srážky, někde i intenzivní.
Spadlo i přes 100mm srážek: Srážkové úhrny a hydrologická situace
Nejvíce srážek spadlo od noci na středu do noci na čtvrtek (22. a 23.5.) na hřebenech Krkonoš a Jizerských hor, dále v Jeseníkách, Beskydech a na jihovýchodě Moravy. Tomu odpovídá i vývoj hydrologické situace v podobě odezvy na vodních tocích. Na jihovýchodě Moravy byly včera odpoledne a večer přesaženy na několika místech 3.SPA (povodí Olše, Bečvy a drobných přítoků těchto vodních toků a dolní Moravy – zejména Velička). Jeden stav ohrožení přetrval do dnešního dopoledne. Jinde se jednalo o výskyt 1. a 2.SPA (zejména na severu povodí Řasnice a Smědé). O něco méně vydatnější srážky spadly na Vysočině a v jihovýchodní části Čech (povodí Doubravy, Chrudimky a Novohradky či horní Sázavy) a dále v Orlických horách, kde se odezva nakonec obešla bez SPA. Dnes se během dne povodňová situace dále uklidňuje. Spadlo i přes 100mm srážek, nejvyšší úhrny srážek ukazuje přehled níže.
Nejvyšší srážkové úhrny do 23.5.2019 8:00:
- 100.4mm Nýdek – Filipka
- 95.3mm Jabunkov
- 87.4mm Bílý potok – Pavlova cesta
- 84.2mm Karolinka
- 83.4mm Šance
- 81.1mm Hejnice – Smědavská hora
- 80.6mm Bílý potok – Smědava
- 78.5mm Lysá hora
- 77.1mm Hejnice – Knajpa
- 76.7mm Černá hora – Josefův Důl
- 71.8mm Morávka
- 70.4mm Bedřichov – Olivetská hora
- 69.7mm Bedřichov – Tomšovka
- 68.0mm Jablunkov – Návsí
- 67.9mm Horní Bečva
- 67.6mm Frenštát pod Radhoštěm
- 67.0mm Valašská Senice
- 66.2mm Mikulovice
- 65.2mm Suchý vrch
Vyšší SPA k 23.5.2019 8:00:
3.SPA
- Olše – Český Těšín
2.SPA
- Smědá – Předlánce
- Novohradka – Úhřetice
- Bečva – Dluhonice a Teplice
- Bystřička – Bystřička nad nádrží a Bystřička pod nádrží
- Velká Stanovnice – Karolinka pod nádrží
- Ropičanka – Řeka
- Olše – Dětmarovice
1.SPA v Povodí Doubravy, Chrudimky, Lubiny, Lučiny, na dolní Moravě od soutoku s Bečvou a podobně (hlavně na JV Moravy).
S odkazem na článek Reakce vodních toků na srážky.
Předpokládaný vývoj
Povodňové průtoky se budou i nadále snižovat. Srážková činnost ustává i na samotném východě území a zítra lze čekat počasí v ČR již bez srážek. Teploty budou od zítra v maximech mírně překračovat 20°C. Co se týče výhledu na další dny, srážky budou spíše místní záležitostí v podobě přeháněk či bouřek a do konce týdne nijak vysoké úhrny nepřinesou. Příští týden lze čekat četnější konvekční srážky, které mohou způsobit rychlejší odtoky vody, zejména v oblastech nasycených těmito uplynulými vydatnými až extrémními srážkami.
Data: hydro.chmi.cz, pla.cz, pmo.cz a pod.cz