Spadlo i přes 100mm srážek za den

Hodnocení článku

Ač to ještě ani ne před měsícem vypadalo, že sucho bude v ČR již během jara významné a termíny povodeň, povodňová situace a podobně se letos používat nebudou, počasí ukázalo, že se dokáže změnit a jeho průběh nebude shodný s tím loňským. Před rokem v poslední květnové dekádě pokračovalo totiž extrémně suché počasí poue s lokálními bouřkami a teplotami v maximech nad 25°C, postupně i nad 30°C. I když sucho zažehnáno v nížinách všude není, alespoň ne co se týče hlubších vrstev půdy a určitě ne co se týče podzemních vod, tak je celkově nyní dosti zmírněno. Zpět k aktuálnímu a přesněji řečeno proběhlému počasí a jeho důsledcích v hydrologii. Většina vydatných srážek v ČR spadla do dnešního rána, proto se podívejme na tyto údaje. Spadlo i přes 100mm srážek za den.

Proč dochází k takto trvalým srážkám?

Většinu povodňových situací přináší přechod tlakové níže přes naše území. Stejně tak tomu bylo i při této situaci. Co se týče synoptických příčin, jednalo se o přechod tlakové níže přes střední Evropu od jihu až jihozápadu směrem k severu až severovýchodu, přes Polsko. A důležité je také, že tento postup byl velmi pozvolný. Pokud se nachází nad danou oblastí tlaková níže, znamená to mnoho vlhkosti a tedy bohatou oblačnost mocné vrstvy (Nimbostratus) vertikálně a zejména pak horizontálně velmi rozsáhlou. Z této vypadávají intenzivní srážky. Tlaková níže postupuje ale pozvolna. Kolem jejího středu oblačnost rotuje, neustále se otáčí.

A to je příčinou významného prodloužení vlivu srážek na dané území a jejich zesílení v určitých oblastech, zejména na návětří hor, ale nejen tam, jak ukazuje i současná situace. Při těchto situacích se mohou objevit extrémní srážky i v nížinách a tedy obecně v oblastech, kterým se často vyhýbají. Rotace oblačnosti tedy způsobuje její neustálé obíhání a ve vztahu k danému místu se oblačnost přetočí několikrát, stále z ní vypadávají srážky. Místy mohou srážky krátce ustávat a odehrát se v několika vlnách. Oblačnost se tak vlivem otáčení přesune přes dané místo několikrát a vždy z ní vypadnou srážky, někde i intenzivní. Ukazuje to náčrt na obrázku 1.

Obr. 1 Jednoduchý náčrt rotace oblaků kolem středu cyklony

Srážkové úhrny a hydrologická situace

Nejvíce srážek spadlo od noci na středu do noci na čtvrtek (22. a 23.5.) na hřebenech Krkonoš a Jizerských hor, dále v Jeseníkách, Beskydech a na jihovýchodě Moravy. Tomu odpovídá i vývoj hydrologické situace v podobě odezvy na vodních tocích. Na jihovýchodě Moravy byly včera odpoledne a večer přesaženy na několika místech 3.SPA (povodí Olše, Bečvy a drobných přítoků těchto vodních toků a dolní Moravy – zejména Velička). Jeden stav ohrožení přetrval do dnešního dopoledne. Jinde se jednalo o výskyt 1. a 2.SPA (zejména na severu povodí Řasnice a Smědé). O něco méně vydatnější srážky spadly na Vysočině a v jihovýchodní části Čech (povodí Doubravy, Chrudimky a Novohradky či horní Sázavy) a dále v Orlických horách, kde se odezva nakonec obešla bez SPA. Dnes se během dne povodňová situace dále uklidňuje.

Nejvyšší srážkové úhrny do 23.5.2019 8:00:

100.4mm Nýdek – Filipka

95.3mm Jabunkov

87.4mm Bílý potok – Pavlova cesta

84.2mm Karolinka

83.4mm Šance

81.1mm Hejnice – Smědavská hora

80.6mm Bílý potok – Smědava

78.5mm Lysá hora

77.1mm Hejnice – Knajpa

76.7mm Černá hora – Josefův Důl

71.8mm Morávka

70.4mm Bedřichov – Olivetská hora

69.7mm Bedřichov – Tomšovka

68.0mm Jablunkov – Návsí

67.9mm Horní Bečva

67.6mm Frenštát pod Radhoštěm

67.0mm Valašská Senice

66.2mm Mikulovice

65.2mm Suchý vrch

Vyšší SPA k 23.5.2019 8:00:

3.SPA

Olše – Český Těšín

2.SPA

Smědá – Předlánce

Novohradka – Úhřetice

Bečva – Dluhonice a Teplice

Bystřička – Bystřička nad nádrží a Bystřička pod nádrží

Velká Stanovnice – Karolinka pod nádrží

Ropičanka – Řeka

Olše – Dětmarovice

1.SPA v Povodí Doubravy, Chrudimky, Lubiny, Lučiny, na dolní Moravě od soutoku s Bečvou a podobně (hlavně na JV Moravy).

S odkazem na článek Reakce vodních toků na srážky.

Předpokládaný vývoj

Povodňové průtoky se budou i nadále snižovat. Srážková činnost ustává i na samotném východě území a zítra lze čekat počasí v ČR již bez srážek. Teploty budou od zítra v maximech mírně překračovat 20°C. Co se týče výhledu na další dny, srážky budou spíše místní záležitostí v podobě přeháněk či bouřek a do konce týdne nijak vysoké úhrny nepřinesou. Příští týden lze čekat četnější konvekční srážky, které mohou způsobit rychlejší odtoky vody, zejména v oblastech nasycených těmito uplynulými vydatnými až extrémními srážkami.

Data: hydro.chmi.cz, pla.cz, pmo.cz a pod.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality