Spadlo i přes 100mm srážek za den

()

Ač to ještě ani ne před měsícem vypadalo, že sucho bude v ČR již během jara významné a termíny povodeň, povodňová situace a podobně se letos používat nebudou, počasí ukázalo, že se dokáže změnit a jeho průběh nebude shodný s tím loňským. Před rokem v poslední květnové dekádě pokračovalo totiž extrémně suché počasí poue s lokálními bouřkami a teplotami v maximech nad 25°C, postupně i nad 30°C. I když sucho zažehnáno v nížinách všude není, alespoň ne co se týče hlubších vrstev půdy a určitě ne co se týče podzemních vod, tak je celkově nyní dosti zmírněno. Zpět k aktuálnímu a přesněji řečeno proběhlému počasí a jeho důsledcích v hydrologii. Většina vydatných srážek v ČR spadla do dnešního rána, proto se podívejme na tyto údaje. Spadlo i přes 100mm srážek za den.

Proč dochází k takto trvalým srážkám?

Většinu povodňových situací přináší přechod tlakové níže přes naše území. Stejně tak tomu bylo i při této situaci. Co se týče synoptických příčin, jednalo se o přechod tlakové níže přes střední Evropu od jihu až jihozápadu směrem k severu až severovýchodu, přes Polsko. A důležité je také, že tento postup byl velmi pozvolný. Pokud se nachází nad danou oblastí tlaková níže, znamená to mnoho vlhkosti a tedy bohatou oblačnost mocné vrstvy (Nimbostratus) vertikálně a zejména pak horizontálně velmi rozsáhlou. Z této vypadávají intenzivní srážky. Tlaková níže postupuje ale pozvolna. Kolem jejího středu oblačnost rotuje, neustále se otáčí.

A to je příčinou významného prodloužení vlivu srážek na dané území a jejich zesílení v určitých oblastech, zejména na návětří hor, ale nejen tam, jak ukazuje i současná situace. Při těchto situacích se mohou objevit extrémní srážky i v nížinách a tedy obecně v oblastech, kterým se často vyhýbají. Rotace oblačnosti tedy způsobuje její neustálé obíhání a ve vztahu k danému místu se oblačnost přetočí několikrát, stále z ní vypadávají srážky. Místy mohou srážky krátce ustávat a odehrát se v několika vlnách. Oblačnost se tak vlivem otáčení přesune přes dané místo několikrát a vždy z ní vypadnou srážky, někde i intenzivní. Ukazuje to náčrt na obrázku 1.

Obr. 1 Jednoduchý náčrt rotace oblaků kolem středu cyklony

Srážkové úhrny a hydrologická situace

Nejvíce srážek spadlo od noci na středu do noci na čtvrtek (22. a 23.5.) na hřebenech Krkonoš a Jizerských hor, dále v Jeseníkách, Beskydech a na jihovýchodě Moravy. Tomu odpovídá i vývoj hydrologické situace v podobě odezvy na vodních tocích. Na jihovýchodě Moravy byly včera odpoledne a večer přesaženy na několika místech 3.SPA (povodí Olše, Bečvy a drobných přítoků těchto vodních toků a dolní Moravy – zejména Velička). Jeden stav ohrožení přetrval do dnešního dopoledne. Jinde se jednalo o výskyt 1. a 2.SPA (zejména na severu povodí Řasnice a Smědé). O něco méně vydatnější srážky spadly na Vysočině a v jihovýchodní části Čech (povodí Doubravy, Chrudimky a Novohradky či horní Sázavy) a dále v Orlických horách, kde se odezva nakonec obešla bez SPA. Dnes se během dne povodňová situace dále uklidňuje.

Nejvyšší srážkové úhrny do 23.5.2019 8:00:

100.4mm Nýdek – Filipka

95.3mm Jabunkov

87.4mm Bílý potok – Pavlova cesta

84.2mm Karolinka

83.4mm Šance

81.1mm Hejnice – Smědavská hora

80.6mm Bílý potok – Smědava

78.5mm Lysá hora

77.1mm Hejnice – Knajpa

76.7mm Černá hora – Josefův Důl

71.8mm Morávka

70.4mm Bedřichov – Olivetská hora

69.7mm Bedřichov – Tomšovka

68.0mm Jablunkov – Návsí

67.9mm Horní Bečva

67.6mm Frenštát pod Radhoštěm

67.0mm Valašská Senice

66.2mm Mikulovice

65.2mm Suchý vrch

Vyšší SPA k 23.5.2019 8:00:

3.SPA

Olše – Český Těšín

2.SPA

Smědá – Předlánce

Novohradka – Úhřetice

Bečva – Dluhonice a Teplice

Bystřička – Bystřička nad nádrží a Bystřička pod nádrží

Velká Stanovnice – Karolinka pod nádrží

Ropičanka – Řeka

Olše – Dětmarovice

1.SPA v Povodí Doubravy, Chrudimky, Lubiny, Lučiny, na dolní Moravě od soutoku s Bečvou a podobně (hlavně na JV Moravy).

S odkazem na článek Reakce vodních toků na srážky.

Předpokládaný vývoj

Povodňové průtoky se budou i nadále snižovat. Srážková činnost ustává i na samotném východě území a zítra lze čekat počasí v ČR již bez srážek. Teploty budou od zítra v maximech mírně překračovat 20°C. Co se týče výhledu na další dny, srážky budou spíše místní záležitostí v podobě přeháněk či bouřek a do konce týdne nijak vysoké úhrny nepřinesou. Příští týden lze čekat četnější konvekční srážky, které mohou způsobit rychlejší odtoky vody, zejména v oblastech nasycených těmito uplynulými vydatnými až extrémními srážkami.

Data: hydro.chmi.cz, pla.cz, pmo.cz a pod.cz

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Název
Spadlo i přes 100mm srážek za den
Popis
Spadlo i přes 100mm srážek za den. Informace o úhrnech srážek v ČR v posledních hodinách. Synoptické příčiny průběhu počasí.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.