Reakce vodních toků na srážky

Hodnocení článku

Zejména horské vodní toky na severu a severovýchodě Čech a na severu Moravy reagují na noční vydatný déšť. Trvalé srážky na horách pokračují a ještě pokračovat budou. Od vyšších poloh je vyšší nasycení, a proto dochází k rychlejšímu odtoku. V Krkonoších a Jizerských horách dosahují horní části některých toků nižších SPA. Srážky budou na horách a v podhůřích na severu a severovýchodě území ČR až extrémní. Jaká byla reakce vodních toků na srážky?

Obr. 1 Akumulace srážek a rozložení vydatných srážek v ČR za 24 hodin do 22.5.2019 18 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Aktuálně spadlé nejvyšší srážkové úhrny za 24 hodin do 22.5.2019 18:00:

100.9mm Bílý potok – Smědava

91.8mm Hejnice – Smědavská hora

88.3mm Hejnice – Knajpa

81.2mm Bílý potok – U Jeřábu

80.4mm Bílý potok – Pavlova cesta

71.7mm Kořenov – Jizerská cesta

68.6mm Králíky

68.5mm Valašská Senice

64.4mm Huslenky – Kychová

62.6mm Bedřichov – Kamenice

Aktuální situace na vodních tocích

Horské toky na severu a severovýchodě začaly dnes ráno mírně až silně stoupat. Významný vzestup byl zaznamenán na Smědé a horní Jizeře, dále pak na horním Labi, kde platí 1.SPA v profilu Špindlerův Mlýn. V tomto případě transformuje vysoký průtok vodní nádrž Labská, avšak zvýšení průtoku lze postupně čekat i pod touto nádrží, neboť je její hladina mírně nad úrovní zásobního prostoru s rychlým vzestupem. Vzestupy lze čekat i na dalších tocích na severovýchodě Čech a to i na SPA.

Půjde zejména o Metuji a Úpu. V případě Úpy bude vysoký průtok převeden do vodní nádrže Rozkoš, která má v zásobním prostoru ještě kapacitu. Vzestupy lze čekat i na tocích odvodňujících Orlické hory. V případě Divoké Orlice dojde k transformaci vysokého průtoku vodní nádrží Pastviny. Významněji stoupá horní Morava a Svitava, další vodní toky jsou na mírném vzestupu. V oblasti povodí Moravy jsou průtoky zatím bez SPA. Stoupají toky v povodí Olše, v profilu Jablunkov na řece Olši platí již od dopoledne SPA.

Obr. 2 Aktuální hydrologická situace a platnost SPA v ČR k 22.5.2019 18 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Aktuální platnost SPA k 22.5.2019 18:00:

3.SPA

Senice – Ústí

Vsetínská Bečva – Jarcová

Hutiský potok – Solanec

Velička – Velká nad Veličkou

2.SPA

Bystřička – Bystřička nad nádrží

Jičínka – Nový Jičín

Juhyně – Rajnochovice

Vsetínká Bečva – Velké Karlovice

Luhačovický potok – Luhačovice pod nádrží

Ondřejnice – Rychaltice

Lutoninka – Vizovice

Dřevnice – Zlín

1.SPA

Černý Potok – Velká Kraš

Lubina – Petřvald

Ostravice – Šance pod nádrží

Vsetínská Bečva – Vsetín

Rožnovská Bečva – Valašské Meziříčí

Zděchovka – Zděchov

Dřevnice – Kašava nad nádrží

Olšava – Uherský Brod

Kolelač – Bojkovice pod Nádrží

Bečva – Teplice

Juhyně – Kelč

Čeladenka – Čeladná

Smědá – Bílý potok

Chrudimka – Hamry

Předpokládaný vývoj na vodních tocích

Vzestupná tendence vodních toků pokračuje. Srážky ustanou na severu a severovýchodě Čech, kde dojde či již dochází postupně ke kulminacím stavů a průtoků vodních toků a k jejich následnému poklesu. Na Moravě a ve Slezsku bude docházet k dalším vzestupům vodních toků na SPA. Vzhledem k pokračujícím srážkám na severovýchodě a východě budou vzestupy pokračovat i v noci a zpočátku zítřejšího dne Vodní toky v oblasti SV/V/JV Moravy a ve Slezsku budou kulminovat a zejména v horních částech klesat během zítřejšího dne. Lze předpokládat, že na středních a dolních tocích bude vzestupná tendence pokračovat hlavně u větších toků i zpočátku pátku. Zde by měly být nižší SPA dosaženy ale méně často než v menších povodích.

TIP: Aktuální a též spadlé srážky v ČR a okolí můžete sledovat na naší stránce Aktuální srážky.

TIP 2: Odezvy či reakce na srážky nebo-li vývoj stavů a průtoků vodních toků můžete sledovat (nejen při srážkách) na hlavních tocích v ČR ve vybraných profilech na naší stránce Hydrologická situace.

Zdroj dat: hydro.chmi.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality