Prognózy počasíTýdenní výhledy

Častá teplotní inverze

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalším listopadovém týdnu očekáváme, že bude vlivem výskytu vysokého tlaku vzduchu častá teplotní inverze. V tomto období jde o typický průběh počasí. Od vyšších poloh může být počasí i dosti teplé a slunečné až polojasné. Jinde spíše nízká oblačnost a mlhavo, s tím spojená nižší teplota vzduchu s minimální změnou v rámci dne. Inverzi přeruší přechod slabších front, zejména té po polovině týdne, která ukončí krátce místní teplejší počasí.

Týden 7. až 13.11.2022

Předpověď

Častá teplotní inverze. Před deseti lety trvala inverze i přes měsíc. Mlha, inverzní počasí převládne.

Častá teplotní inverze, jinými slovy více nízké oblačnosti nebo mlh je pro toto období typické a právě takové nás čeká počasí v dalším týdnu. Srážky se objeví zejména po polovině týdne na studené frontě, jinak čekáme maximálně místní mrholení z nízké oblačnosti/mlhy. Teplota vzduchu bude záviset na nízké oblačnosti. Při její převaze očekáváme menší změny teploty a oproti počasí s malou oblačností v noci mírně tepleji, přes den naopak chladněji. To bude vývoj počasí pro nižší polohy. Pro vyšší a horské polohy se předpokládá opačný ráz počasí, tedy slunečno až polojasno a ráno nízká teplota, odpoledne vyšší. Inverzi přeruší frontální oblačnost kolem poloviny týdne, zejména během středy a ve čtvrtek. V závěru týdne k nám pronikne chladnější vzduch a teplota se vrátí na současné hodnoty z konce týdne předchozího. Zároveň se obnoví inverzní ráz počasí, teplotní inverze bude nyní častá.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až 0°C a přízemní mrazy, při oblačnosti/mlze 9 až 5°C.
  • Nejvyšší teplota: 5 až 11°C, při počasí bez oblačnosti (hlavně hory) až 15°C.
  • Průměrná teplota: 5 až 8°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 010mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Častá teplotní inverze

Nad střední Evropou očekáváme často vliv vysokého tlaku vzduchu s přílivem teplejšího vzduchu zejména do vyšších hladin atmosféry. Po polovině týdne přejde přes ČR od západu studená fronta, ze kterou k nám pronikne studenější vzduch. V závěru týdne se zřejmě opět obnoví teplotní inverze s vlivem vysokého tlaku vzduchu.

Stagnovat bude v příštím týdnu pravděpodobně půdní vláha a stagnovat až mírně klesat budou průtoky vodních toků. Srážek spadne v ČR spíše méně, avšak vzhledem k období a spíše nízké teplotě to nebude znamenat téměř žádný výpar.

Sledujte náš Výhled na týden s grafickým přehledem vývoje počasí včetně textového doprovodu. Modelové mapy najdete mimo jiné na webu wxcharts.com.