Stále chladnější počasí, mírné léto až na konci týdne

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Stále chladnější počasí nás čeká i kolem poloviny července. Srážek bude stále spíše méně, objeví se hlavně ve druhé polovině týdne. Ke konci týdne bude současně nejtepleji, teplota ovšem nebude zatím rozhodně překračovat ani letních 25°C.

Týden 13. až 19.7.2020

Předpověď

Méně oblačnosti i srážek můžeme čekat v první polovině týdne. Poté se objeví více oblačnosti a hlavní srážky na atmosférických frontách. Počasí bude stále chladnější, přechodně lze čekat dokonce mírně podprůměrné hodnoty teploty. Noci budou tedy zejména při vyjasnění chladnější s minimy pod 10°C a přes den můžeme čekat maxima kolem 20°C. Jen krátce a to zejména v závěru týdne to vypadá na teplotu do 25°C či místy slabě vyšší teplotu. Tropické počasí nás zatím rozhodně nečeká, alespoň ne v tomto týdnu. Pokud se nyní objeví maximální denní teplota do 30-31°C, tak to modely připouštějí na počátek dalšího týdne a to opět pouze krátce. Vzhledem k vývoji počasí v nejbližších dnech je třeba čekat snížení teploty vody, zejména vlivem studených nocí.

Sucho se ovšem nebude rozvíjet tak významně jako tomu bylo při vysoké až velmi vysoké teploty před rokem nebo i v létě před loňském. Vzhledem k nižší teplotě vzduchu nebudou tak četné a intenzivní ani bouřky. Ty lze čekat místy právě v závěru týdne a vzhledem k předpokládanému vývoji počasí dále pak na případné studené fronty během první poloviny týdne dalšího. To je ovšem nad rámec této vyhlídky. Srážky budou s vyšší teplotou spíše konvekční a lokálně rozdílnější, více by jich mělo spadnout na SV/V země jako v minulých týdnech. Očekávaný ráz počasí není neobvyklý, jen teplota bude mírně nižší než by kolem poloviny července měla být. nutno zmínit, že neobvyklý ráz počasí ve vztahu k našemu klimatu byl zaznamenán naopak loni i předloni.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 13 až 7°C, na konci týdne 15 až 10°C. Nejvyšší teplota: 18 až 24°C, na konci týdne až 27°C. Průměrná teplota: 14 až 17°C. Shrnutí období: Podprůměrné.

Celkové srážky: 8 až 20mm, na SV/V až 35mm. Shrnutí období: Podprůměrné, na SV/V průměrné.

Synoptická situace

V první polovině týdne bude v chladném proudění přes střední Evropu a naše území přecházet tlaková výše směrem k východu. V polovině týdne ovlivní počasí v ČR studená fronta. Ke konci týdne začne na naše území pronikat od východu teplejší vzduch.

Modelové výstupy přehledu vývoje teploty vzduchu a atmosférických srážek na další dva týdny pro konkrétní lokalitu najdete v diagramech na stránce Wetterzentrale (model GFS a GEM). Přehled počasí budeme upřesňovat, v neděli večer a následně v týdnu v úterý a ve čtvrtek v grafickém výhledu.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Stále chladnější počasí, mírné léto až na konci týdne
Název
Stále chladnější počasí, mírné léto až na konci týdne
Popis
Stále chladnější počasí, mírně léto až na konci týdne. Stručná vyhlídka průběhu počasí, hodnot teploty a srážek na týden 13.-19.7.2020.
Autor