PočasíPředpověď srážekPrognózy počasí

Vydatně zaprší opět na východě země

Hodnocení článku

Zvlněná studená fronta, pokud se v předpovědi počasí objeví tento termín, je pravděpodobný význačný průběh počasí. Většinou jde o trvalé a intenzivní srážky v podobě deště nebo výskyt silných bouřek či o kombinaci těchto druhů srážek. Ne jinak tomu bude při přechodu zvlněné fronty během dnešního večera a zítřejšího dne. Tato bude oddělovat od sebe významněji odlišné vzduchové hmoty a přinese citelné ochlazení. Hodně srážek spadne na jihozápadě a severovýchodě či východě země. Zpočátku při silných bouřkách s přívalovými srážkami a zítra ve formě vydatného deště. Vydatně zaprší tedy opět na východě území. Pro teorii o atmosférických frontách též doporučujeme článek Intenzita atmosférických front.

V bouřkách může spadnout náhle i 35mm srážek, hrozí lokální povodeň

Dnes se začnou při přechodu zvlněné studené fronty tvořit bouřky. Protože se tato začne vlnit při přechodu přes naše území směrem k východu, na západě a severozápadě či částečně ve střední části Čech budou srážky spíše nevýznamné. Některá místa zůstanou prakticky bez srážek. Naopak v pásu jihozápad až severovýchod či východ ČR budou srážky vydatnější, místy i extrémní. Místa, která budou zasažena přívalovými srážkami a následně trvalým deštěm mohou mít dvoudenní úhrn (do sobotního večera) i kolem 60mm srážek. V místech s vyšším nasycením po červnových srážkách bude docházet k hydrologické odezvě a k významnějším vzestupům hladin toků i na SPA. To se bude týkat hlavně severní Moravy, Slezska či případně jihovýchodu Čech. Povodňových stavů dosáhnou zejména menší toky, po přechodu bouřkové činnosti spíše jen velmi krátce.

Obr. 1 Předpověď akumulace srážek za 24 hodin do 11.7.2020 8 SELČ dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Po kratší sušší epizodě se tak zlepší hydrologická situace. Bohužel v místech s nižším nasycením, což jsou většinou střední a hlavně severozápadní Čechy vyjma hor, budou srážky opět slabé. Srážková činnost bude ustávat v sobotu během večera. V Čechách bude již odpoledne proměnlivá oblačnost, přeháňky se objeví spíše jen ojediněle. V neděli lze čekat už při vlivu vysokého tlaku vzduchu pěkné počasí, avšak za výraznou frontou v severozápadním proudění studené počasí. O víkendu to tedy na koupání opravdu nebude.

Po bouřkách bude následovat na východě vydatný déšť

Obr. 2 Předpověď akumulace srážek za 24 hodin do 11.7.2020 8 SELČ dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Výrazné srážky čekají především Slezsko a Moravu ještě v sobotu při výskytu trvalého a vydatnějšího deště (obr. 2). Studená fronta se bude nad východem našeho území vlnit a jen zvolna se přesouvat dále k východu. Postupně ztratí vliv na počasí u nás. V Čechách bude oblačnost ale již protrhána, na západě v sobotu po poledni. Srážky se objeví již jen výjimečně. V neděli bude počasí již pěkné a to polojasné, odpoledne oblačné. Srážky se objeví ojediněle. Bude ale chladno, v ranních minimech až 6°C, ojediněle méně. Maxima teplota nepřesáhnou 20°C, mnohde této hodnoty ani nedosáhnou. Velmi chladno bude v sobotu při trvalém dešti, jen kolem 15°C. Oproti pátečnímu maximum teploty 31°C se tak ochladí i o více než 15°C.