PočasíPředpověď srážekPrognózy počasí

Vydatně zaprší opět na východě země

Hodnocení článku

Zvlněná studená fronta, pokud se v předpovědi počasí objeví tento termín, je pravděpodobný význačný průběh počasí. Většinou jde o trvalé a intenzivní srážky v podobě deště nebo výskyt silných bouřek či o kombinaci těchto druhů srážek. Ne jinak tomu bude při přechodu zvlněné fronty během dnešního večera a zítřejšího dne. Tato bude oddělovat od sebe významněji odlišné vzduchové hmoty a přinese citelné ochlazení. Hodně srážek spadne na jihozápadě a severovýchodě či východě země. Zpočátku při silných bouřkách s přívalovými srážkami a zítra ve formě vydatného deště. Vydatně zaprší tedy opět na východě území. Pro teorii o atmosférických frontách též doporučujeme článek Intenzita atmosférických front.

Vydatně zaprší na východě: V bouřkách může spadnout náhle i 35mm srážek, hrozí lokální povodeň

Dnes se začnou při přechodu zvlněné studené fronty tvořit bouřky. Protože se tato začne vlnit při přechodu přes naše území směrem k východu, na západě a severozápadě či částečně ve střední části Čech budou srážky spíše nevýznamné. Některá místa zůstanou prakticky bez srážek. Naopak v pásu jihozápad až severovýchod či východ ČR budou srážky vydatnější, místy i extrémní. Místa, která budou zasažena přívalovými srážkami a následně trvalým deštěm mohou mít dvoudenní úhrn (do sobotního večera) i kolem 60mm srážek. V místech s vyšším nasycením po červnových srážkách bude docházet k hydrologické odezvě a k významnějším vzestupům hladin toků i na SPA. To se bude týkat hlavně severní Moravy, Slezska či případně jihovýchodu Čech. Povodňových stavů dosáhnou zejména menší toky, po přechodu bouřkové činnosti spíše jen velmi krátce.

Vydatně zaprší pět na východě země. Akumulace srážek za den do 11.7.2020.

Obr. 1 Předpověď akumulace srážek za 24 hodin do 11.7.2020 8 SELČ dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Po kratší sušší epizodě se tak zlepší hydrologická situace. Bohužel v místech s nižším nasycením, což jsou většinou střední a hlavně severozápadní Čechy vyjma hor, budou srážky opět slabé. Srážková činnost bude ustávat v sobotu během večera. V Čechách bude již odpoledne proměnlivá oblačnost, přeháňky se objeví spíše jen ojediněle. V neděli lze čekat už při vlivu vysokého tlaku vzduchu pěkné počasí, avšak za výraznou frontou v severozápadním proudění studené počasí. O víkendu to tedy na koupání opravdu nebude.

Po bouřkách bude následovat na východě vydatný déšť

Akumulace srážek za den do 12.7.2020.

Obr. 2 Vydatně zaprší na východě. Předpověď akumulace srážek za 24 hodin do 11.7.2020 8 SELČ dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Výrazné srážky čekají především Slezsko a Moravu ještě v sobotu při výskytu trvalého a vydatnějšího deště (obr. 2). Studená fronta se bude nad východem našeho území vlnit a jen zvolna se přesouvat dále k východu. Postupně ztratí vliv na počasí u nás. V Čechách bude oblačnost ale již protrhána, na západě v sobotu po poledni. Srážky se objeví již jen výjimečně. V neděli bude počasí již pěkné a to polojasné, odpoledne oblačné. Srážky se objeví ojediněle. Bude ale chladno, v ranních minimech až 6°C, ojediněle méně. Maxima teplota nepřesáhnou 20°C, mnohde této hodnoty ani nedosáhnou. Velmi chladno bude v sobotu při trvalém dešti, jen kolem 15°C. Oproti pátečnímu maximum teploty 31°C se tak ochladí i o více než 15°C.