Předpověď teplotyPrognózy počasí

Studené počasí vydrží dlouho

Hodnocení článku

Studené počasí vydrží dlouho, stabilita jedné synoptické situace střídá druhou. V únoru se ve střední Evropě projevoval trvale západní přenos Atlantik – Evropa a působil často extrémní počasí. Na území ČR, ale nejen zde, ale ve většině zemí západní a severozápadní Evropy platila občasně výstraha na silný vítr. Krátce se přidávala i výstraha na povodňovou situaci. Počasí u nás mělo jednoznačně cyklonální charakter. Významné pásy jet streamu se protahovaly z Atlantiku až do střední Evropy. To znamenalo velké rozdíly vzduchových hmot, tlaku vzduchu a bouřlivé počasí. Tomu nastal konec ke konci měsíce února, kdy došlo k uklidnění počasí a do centra Evropy se dostala rozsáhlejší anticyklona. Ta určuje počasí u nás stále a vypadá to, že až na malé změny se své vlády nevzdá a očekává se její obnovování. S tím souvisí studené severní proudění.

Každodenní noční mráz

Nejen do konce týdne či do začátku toho nového, ale i po celý příští týden musíme čekat noční mráz i v nížinách. Zásadně ovlivní teplotu totiž vyjasnění a utišení větru, samozřejmě základem pro výskyt takto nízkých hodnot teploty bude studené severní proudění. To udrží teplotu nízko právě i přes den. Synoptická situace se podle předpovědí nehodlá jen tak změnit. Současné numerické modely očekávají při celonočním vyjasnění příští týden ještě sílení mrazu.

Teplota může místy klesat opět na hodnoty kolem -10°C a to i v nižších nadmořských výškách. Tento týden se dostala v horských údolích často i pod -20°C, na šumavských slatích téměř k -25°C a to ve středu. I v nížinách tento týden významněji mrzlo a klimatologické jaro začínající 1. března tak započalo dosti studeným počasím. Teplota vzduchu je v ČR podprůměrná. Ale není to z hlediska posledních let rozhodně poprvé, lze říci, že studený březen není ani výjimkou po předcházejícím teplejším počasí v zimě jako takové.

Jevilo se ovšem velmi pravděpodobné, že stabilní západní přenos v podobě vlhkého počasí a také relativně teplého počasí vystřídá jednou opačné počasí. V anticykloně k nám proniká od severu až severovýchodu studený vzduch. A očekáváme, že tento stav vydrží (obr. 1). Příliv studeného vzduchu bude mít různou intenzitu, ale u nás se teplota udrží na dosti ustálených hodnotách. V nočních minimech bude záviset na podmínkách v konkrétní oblasti a také na typu oblasti. Mrznout bude slabě až mírně, na horách a místy i jinde významněji. V údolích samozřejmě ještě významněji a můžeme se dočkat shodné teploty v ranních minimech jako tento týden nebo případně podle podmínek i o něco nižší teploty.

Studené počasí vydrží dlouho. Předpověď teploty v 850hPa na 5.3.2022.

Obr. 1 Studené počasí vydrží dlouho. Předpověď teploty vzduchu v 850hPa na 5.3.2022 podle modelu GFS, zdroj: meteociel.fr

Očekávaná minima teploty vzduchu

Aktuální předpověď minim teploty vzduchu v ČR pro další dny:

  • So 5.3.: -2 až -7°C
  • Ne 6.3.: -3 až -7°C, místy -9°C
  • Po 7.3.: -3 až -7°C, místy -10°C
  • Út 8.3.: -2 až -6°C, místy -9°C
  • St 9.3.: -2 až -7°C
  • Čt 10.3.: -3 až -8°C, místy -11°C

Podobné hodnoty teploty by měly vydržet do konce týdne a slabší ranní mráz modely předpokládají zatím i na počátek týdne dalšího, což znamená v polovině měsíce. Odpolední maxima nevystoupí výše než na 1 až 7°C, často se očekávají vyjma nejteplejších oblastí jen do 4-5°C. Studené proudění bude tedy přes den i nadále znát.

Zima opožděně, studené počasí vydrží dlouho

Když zimní počasí není v době, kdy by být mělo, poté se projevuje později. Počátek období letošní zimy byl studenější, konec listopadu a prosince přinesli chladnější období častěji a v nížinách napadl i sníh, byť spíše o nízké výšce. Během ledna se uplatnilo teplejší počasí a v únoru převládlo, krátce šlo o hodnoty teploty odpovídající ještě pozdějšímu období než máme nyní, tzv. před jarní hodnoty teploty, resp. počasí. Proto nyní dochází ke střídání opět na studenější variantu, byť se začátkem března se většinou těšíme na rozvoj jara a alespoň trochu vyšší teplotu. Po studeném počasí pravděpodobně nastane rychlé oteplení. Zatím není ale jisté kdy přesně, výhledově a předběžně by to mělo být již po té polovině měsíce, tj. v dalším týdnu. Stále ovšem hrozí, že oteplení pak může kompenzovat citelné ochlazení například během dubna. Pokud začne vegetace rozkvétat, bývá to poté velký problém.