Suché počasí skončí po víkendu
Suché počasí, které panuje za obnovujícího se vlivu tlakové výše, skončí po víkendu. Poslední dny letošního roku tedy ještě přinesou nějaké srážky. Tyto budou převážně sněhové, počasí nás čeká také studenější a to již nikoli v teplotní inverzi. Takže i na horách by měla pokračovat skutečná zima s akumulací sněhu. Sněžení bude typicky vydatnější od vyšších poloh, kde by mohlo napadnout zejména na přelomu roků několik desítek centimetrů nového sněhu. Mnohde půjde o jediný sníh, protože ten napadaný v listopadu již po několika teplých až krátce velmi teplých dnech roztál. V dalších dnech se srážek a sněhu zatím nedočkáme. Zejména na jihu a jihozápadě však nějaký na slábnoucí frontální vlně napadl. Další srážky přijdou ale už příští týden, ještě v posledních dnech tohoto roku. Převážně půjde vzhledem k teplotě o sněžení. Ve výšce se bude udržovat mrazivý vzduch a srážky budou sněhové i v nížinách.
Suché počasí skončí po víkendu, na Nový Rok možná napadne sníh i v nížinách
Srážek bude o poznání více od vyšších poloh, což je v těchto situacích typické. Tryskové proudění vyšších rychlostí s v pásu přesune nad severní až severovýchodní Evropu. Ke konci roku by se mělo stočit směrem do vnitrozemí Evropy a ovlivnit cirkulaci v centrální Evropě. Tam pronikne ze severu mrazivý vzduch. Současně se sem bude dostávat vlhkost v podobě vlivu cyklony a frontálních vln. Takže by se měly častěji objevovat srážky a ty budou převážně sněhové. Ve výšce bude dosti mrazivý vzduch. I když v některých den bude teplota v nížinách až slabě nad nulou, bude sněžit. Sněhová pokrývka se bude v nížinách ale také tvořit, zesilování mrazu by mělo nastat podle stávajících předpokladů za současného výskytu vlhkosti a tedy srážkové činnosti.
TIP: Sledujte u nás Výhled srážek dle základních modelů s akumulací až na týden, včetně sněhových srážek a pokrývky. Aneb, zda je na obzoru vlhčí období a nějaká ta zimní situace.

Obr. 1 Akumulace srážek v centru Evropy na období 28. až 31.12.2025, zdroj: snow-forecast.com
Už do konce roku, tedy do příští středy, by se měla utvořit sněhová pokrývka. Modely počítají s tím, že to nebude úplně všude a nebude to zejména v nejnižších polohách. Samozřejmě ne všude se vyskytnou dostačující srážky. Ale v dalších dnech by měla být teplota trvale pod bodem mrazu a očekává se výskyt srážek. To ponechme ještě otevřené a podíváme se na očekávaný vývoj opět v dalším předpovědním článku.
Submit your review | |
