Teplé počasí a více srážek na horách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden.

Týden 27.1. až 2.2.2020

Předpověď

Inverzní počasí skončí a opět se ke slovu dostane západní proudění. To znamená, že žádnou zimu mimo hory čekat nemůžeme. Na konci ledna a počátku února bude naopak dosti teplo, zejména v teplých sektorech cyklon. V souvislosti s touto situací bude počasí také vlhčí, ale významněji zesíleny budou srážky na horách.

Od nového týdne nás čeká změna počasí. Toto bude cyklonální. V nižších polohách to tedy na první pohled nepoznáme, bude často velká frontální oblačnost. Rozdílem ovšem bude, že této oblačnosti budou častěji padat srážky. Ty budou vyjma hor často kapalné. Přeci jen se bude oblačnost oproti situaci při inverzi občas protrhávat. V nížinách se oteplí, maximální teploty budou dosahovat i hodnot připomínajících před jarní období. V noci nebude mrznout nebo při menší oblačnosti jen slabě. Na horách se přes den mírně ochladí. Také nás v souvislosti se změnou rázu počasí čeká větrné počasí. Na horách bude mít vítr i vyšší nárazy.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teplota +4 až -1°C, při menší oblačnosti -3°C. Nejvyšší teplota 2 až 7°C, krátce až 11°C. Průměrná teplota 0 až 4°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 3 až 15mm, hory místy až 30mm/cm.

Charakteristiky

Vyjma hor bude počasí stále srážkově spíše chudší, bude zde rozdíl v úhrnech srážek a to mezi návětřím hor a nížinami. Teplotně bude počasí významněji vybočovat s menšími rozdíly hodnot mezi horami a nížinami. Období bude teplotně nadprůměrné a srážkově průměrnépodprůměrné (rozdíly).

Synoptická situace

Přes střední Evropu bude postupovat v západním až severozápadním proudění jednotlivé systémy front. Tyto budou spojeny s tlakovými nížemi, které bude směřovat do centra Evropy z Atlantiku. Vyhlídka počasí je každý den upřesňována v aktualizované Předpovědi na den. Modelové mapy na delší dobu dopředu (základní prvky) najdete na stránce Střednědobé předpovědi. Nejen mapy s akumulací srážek a sněhových srážek jsou k dispozici na stránce Pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality