Předpověď větruPrognózy počasí

Silný vítr na východě zejména na horách

Hodnocení článku

Po týdenní pauze od vichřice, kdy panovalo klidné a postupně inverzní počasí, lze čekat další silný vítr. Tato situace ovlivní počasí na východě a severu republiky. Vítr bude foukat tentokrát ale ve východním až jihovýchodním proudění. Týkat se bude tedy východu a severu Čech a hlavně vyšších a vrcholových partií hor. Tam lze čekat nárazy větru kolem 30m/s, ojediněle vyšší. Půjde o Krkonoše, Jeseníky a hlavně ke konci období i Beskyd. Silný vítr je možné čekat v dalších oblastech ve dvou obdobích, které na sebe téměř naváží. Poprvé vítr zesílí v pátek v noci a zejména poté během dne. Zeslábne krátce v sobotu ráno či dopoledne, aby opět později odpoledne zesílil a foukal opět silný do nedělního rána.

Při větru slunečno bez mlh

Silný vítr na východě zejména na horách. Předpověď větru a oblačnosti na 29.10.2021 8h.

Obr. 1 Předpověď větru (vlevo) a oblačnosti (vpravo) podle modelu Aladin na pátek 29.10.2021 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Mlhám se v čerstvém proudění dařit nebude. Pouze na západě a jihozápadě, kde je možné očekávat utišení větru, vzniknou v pátek i v sobotu ráno místy mlhy (obr. 1). Na východě můžeme čekat od rána slunečné počasí a příliv teplého vzduchu do všech poloh. Jak je vidět na předpovědních mapách, model v místech s rychlejším větrem mlhy nepředpokládá. Pocitovou teplotu ale značně sníží čerstvý až silný vítr. Očekávat tak lze teplotní rozdíl mezi západem a východem země. Při déletrvající mlze teplota opět nepřesáhne ani 10°C.

Proč zesílí vítr?

Silný vítr bude mít nárazy až 25m/s, od vyšších poloh ale i kolem 30m/s a ojediněle vyšší. Nejsilnější vítr se očekává v Krkonoších, Jeseníkách a Orlických horách či částečně v Beskydech. Žádná významná cyklona středoevropské počasí neovlivní, proč tedy zesílí vítr? Nutno si uvědomit, že vítr fouká rychlejší při větším rozdílu tlaku vzduchu na menším území, Nezáleží ani tolik na hodnotě tlaku vzduchu v daném místě. Při relativně nízkém tlaku vzduchu nemusí foukat až tak silný vítr. Naopak při vyšším může jít o extrémní vítr. A i v této situaci nebude nad střední Evropou tak nízký tlak. Ale vznikne zde tlakový rozdíl vlivem mohutné tlakové výše na východě Evropy, která se odsouvá zvolna z Evropy střední a ovlivňuje počasí u nás. A vlivem přibližující se tlakové níže, která ovlivní v dalších dnech počasí v Británii a na severozápadě Evropy.

Vlivem tohoto rozdílu, který vznikne nad centrem Evropy, zde zesílí vítr. Po zadní straně anticyklony k nám pronikne v jihovýchodním proudění teplý vzduch. Jeho příliv lze čekat v důsledku odbourání teplotní inverze zejména na východě země. Projeví se ale hlavně v sobotu i na českých horách, nikoli ovšem v nižších hladinách.