Prognózy počasíTýdenní výhledy

Teplé počasí vždy jen krátce

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Počasí se bude nyní více střídat. Léta se dočkáme, ale čeká nás teplé počasí vždy jen krátce. Půjde o krátkodobá, často jednodenní, oteplení střídané opětovným ochlazením. Srážek bude málo, omezí se na studené fronty a ani v jejich oblastech nebudou významné. Ráno bude vznikat při vyjasnění lokální mlhy, hlavně ve studeném vzduchu.

Týden 7. až 13.9.2020

Předpověď

Teplé počasí vždy jen krátce. Oblačné počasí

V dalším zářijovém týdnu nás čeká proměnlivější počasí. Několik málo dnů bude teplé počasí a jinak chladnější. Vyložené studené počasí nás ale nečeká. Nejtepleji bude v polovině týdne a poté v sobotu, kdy teplota v maximech mírně opět překročí letních 25°C. Jinak bude kolem 20°C nebo slabě nad touto hodnotou. Noční minima budou spíše nižší, zejména při vyjasnění za studenými frontami je nutné počítat s významněji studenými nocemi či rány. Právě v těchto obdobích budou o něco četněji vznikat také mlhy. Ty budou ale slabé a budou pouze ranní záležitostí, jak je v tomto období typické. Srážek bude málo, tyto se budu vyskytovat na studených frontách a nebudou plošné ani výrazné. První fronta přejde naše území patrně během středy. Druhá podobně jako v minulém týdnu během soboty. Mimo tyto dny se srážky neobjeví nebo je lze čekat pouze velmi ojediněle v podobě přeháněk. V obdobích s teplým počasím se na následné studené frontě mohou objevit i bouřky.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 14 až 7°C, ke konci týdne 16 až 11°C. Nejvyšší teplota: 18 až 26°C, krátce hlavně v sobotu 28°C. Průměrná teplota: 14 až 17°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 320mm, na JV až 30mm. Shrnutí období: Podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Teplé počasí vždy jen krátce

na naše území bude zpočátku týdne pronikat za víkendovou studenou frontou chladnější vzduch od západu až severozápadu. Toto proudění bude během týdne slábnout a stáčet se na jihovýchodní. Odtud k nám pronikne krátce teplý vzduch, jehož příliv ukončí během středy přechod studené fronty. Poté se bude situace opakovat, další příliv teplého vzduchu nastane podobně jako minulý týden na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Tento ukončí studená fronta přecházející naše území od západu pravděpodobně během soboty a situace se bude znovu opakovat.

Jisté tedy je, že teplé počasí bude jen krátce. Počasí bude tedy celkově proměnlivější. Upřesnění tohoto stručného výhledu najdete třikrát týdne na stránce Výhled na týden. Mapy výstupů numerických modelů najdete například na stránce weatheronline.cz. Tam je k dispozici četné množství předpovědních modelů.