Vrátí se ještě letní počasí?

Informační hodnota
Úprava
Zvláštní přínos
Celkové hodnocení článku

Dnes v ČR dosahuje teplota vzduchu hodnot nad letních 25°C, ve středních Čechách to bylo 28°C. Přes Čechy postupuje studená fronta, která tento krátký příliv teplého vzduchu na našem území ukončí. Tento příliv trval v ČR od včerejška, kdy přešla naše území okrajem slábnoucí teplá fronta. Její přechod bylo možné poznat zejména podle krátce zvětšené oblačnosti. Za studenou frontou se ochladí a maxima teploty se vrátí na hodnoty kolem 20°C v maximech. Vrátí se ještě letní počasí? Odpověď zní jednoznačně ano a to v polovině příštího týdne.

Teplo ještě bude, ale pouze přes den a vždy krátce

V příštím týdnu nás podle předpovědi čeká typické střídání spíše kratších přílivů teplejšího vzduchu a za studenými frontami chladnějšího proudění. Toto počasí je pro sklonek léta u nás typické, včetně jeho střídání. Teplejší dny bude střídat několikadenní ochlazení. Nejtepleji bude v polovině příštího týdne, kdy maxima teploty mírně přesáhnou letních 25°C. Poté se ochladí na hodnoty pod 20°C, studená budou zejména rána. To je další typický znak aktuálního období včetně, do třetice, ranních mlh. To vše lze čekat při vyjasnění v přílivech chladného vzduchu právě příští týden. Ochlazení po polovině příštího týdne se jeví o něco citelněji než současné víkendové. Minima teploty budou klesat v ČR na celém území pod 10°C, ojediněle i pod 5°C s ojedinělými přízemními mrazíky. V horských údolích bude zcela jistě mírně mrznout.

Obr. 1 Předpověď maximální teploty vzduchu na středu 9.9.2020 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Ale ani studené období nepotrvá věčně a již podruhé můžeme na otázku zda se vrátí ještě letní počasí odpovědět ano. Vrátí se totiž znovu ještě v příštím týdnu. Opět ke konci týdne k nám pronikne teplý vzduch od jihovýchodu a maxima dosáhnou či slabě přesáhnou letních 25°C. Slibují to aktuální výstupy numerických modelů. Pravděpodobnost toho, že teplé počasí potrvá opět krátce či dokonce velmi krátce je vysoká. A brzký konec teplého počasí značí i současné prognózy.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Ne 6.9.: 18 až 22°C

Po 7.9.: 17 až 21°C

Út 8.9.: 20 až 24°C

St 9.9.: 22 až 26°C

Čt 10.9.: 15 až 19°C

Pá 11.9.: 17 až 21°C

Trend vývoje teploty je podle výše uvedeného přehledu jasný. Z teplotního hlediska se bude počasí střídat, podobně jako je to typické pro začátek jara. Jen půjde spíše o méně významné změny teploty v čase než je typické pro začátek jarního období. Pro aktuální modelové výstupy s prognózou teploty vzduchu sledujte naší stránku Předpověď teploty.

Shrnutí článku
Vrátí se ještě letní počasí?
Název
Vrátí se ještě letní počasí?
Popis
Vrátí se ještě letní počasí? Stručná předpověď teploty vzduchu, zejména maximální denní, na území ČR v nejbližších zářijových dnech.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 825 příspěvků Zobrazit všechny články od Meteo Aktuality