Předpověď teplotyPrognózy počasí

Vrátí se ještě letní počasí?

Hodnocení článku

Dnes v ČR dosahuje teplota vzduchu hodnot nad letních 25°C, ve středních Čechách to bylo 28°C. Přes Čechy postupuje studená fronta, která tento krátký příliv teplého vzduchu na našem území ukončí. Tento příliv trval v ČR od včerejška, kdy přešla naše území okrajem slábnoucí teplá fronta. Její přechod bylo možné poznat zejména podle krátce zvětšené oblačnosti. Za studenou frontou se ochladí a maxima teploty se vrátí na hodnoty kolem 20°C v maximech. Vrátí se ještě letní počasí? Odpověď zní jednoznačně ano a to v polovině příštího týdne.

Teplo ještě bude, ale pouze přes den a vždy krátce

V příštím týdnu nás podle předpovědi čeká typické střídání spíše kratších přílivů teplejšího vzduchu a za studenými frontami chladnějšího proudění. Toto počasí je pro sklonek léta u nás typické, včetně jeho střídání. Teplejší dny bude střídat několikadenní ochlazení. Nejtepleji bude v polovině příštího týdne, kdy maxima teploty mírně přesáhnou letních 25°C. Poté se ochladí na hodnoty pod 20°C, studená budou zejména rána. To je další typický znak aktuálního období včetně, do třetice, ranních mlh. To vše lze čekat při vyjasnění v přílivech chladného vzduchu právě příští týden. Ochlazení po polovině příštího týdne se jeví o něco citelněji než současné víkendové. Minima teploty budou klesat v ČR na celém území pod 10°C, ojediněle i pod 5°C s ojedinělými přízemními mrazíky. V horských údolích bude zcela jistě mírně mrznout.

Vrátí se ještě letní počasí? maxima na 9.9.2020.

Obr. 1 Předpověď maximální teploty vzduchu na středu 9.9.2020 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Ale ani studené období nepotrvá věčně a již podruhé můžeme na otázku zda se vrátí ještě letní počasí odpovědět ano. Vrátí se totiž znovu ještě v příštím týdnu. Opět ke konci týdne k nám pronikne teplý vzduch od jihovýchodu a maxima dosáhnou či slabě přesáhnou letních 25°C. Slibují to aktuální výstupy numerických modelů. Pravděpodobnost toho, že teplé počasí potrvá opět krátce či dokonce velmi krátce je vysoká. A brzký konec teplého počasí značí i současné prognózy.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Ne 6.9.: 18 až 22°C

Po 7.9.: 17 až 21°C

Út 8.9.: 20 až 24°C

St 9.9.: 22 až 26°C

Čt 10.9.: 15 až 19°C

Pá 11.9.: 17 až 21°C

Trend vývoje teploty je podle výše uvedeného přehledu jasný. Z teplotního hlediska se bude počasí střídat, podobně jako je to typické pro začátek jara. Jen půjde spíše o méně významné změny teploty v čase než je typické pro začátek jarního období. Pro aktuální modelové výstupy s prognózou teploty vzduchu sledujte naší stránku Předpověď teploty.