Teplejší počasí bude jen zpočátku týdne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Teplejší počasí bude jen zpočátku týdne. Ochlazení se ovšem dostaví v polovině týdne. Vrátí se hodnoty teploty běžnější pro začátek listopadu. Pravděpodobně se bude ale stále střídat teplejší počasí s chladnějším a v závěru týdne lze čekat opět mírné oteplení. Srážky budou stále relativně rovnoměrně rozloženy, zejména v čase, tedy během týdne.

Týden 2. až 8.11.2020

Předpověď

V týdnu bude převládat spíše více oblačnosti, ale počasí se bude stále více střídat. To bude dáno převahou západního proudění. Srážková činnost bude poměrně průběžná. Hlavní srážky však spadnou na studené frontě v úterý a ve středu a další pak v závěru týdne. Kde budou z hlediska našeho území vydatnější není možné ve stručném týdenním přehledu specifikovat. Oblačnosti bude v týdnu ale převážně hodně, jen krátce dojde k jejímu významnějšímu protrhání. Velmi teplo bude v prvních dnech týdne, to teplota místy mírně překročí 15°C. Poté se ale vrátí běžnější teplotní průběh počasí pro toto období.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 13 až 7°C, ve druhé polovině týdne 10 až 3°C a při vyjasnění mrazíky. Nejvyšší teplota: 12 až 18°C, ve druhé polovině týdne 8 až 14°C, krátce kolem 8°C. Průměrná teplota: 7 až 11°C. Shrnutí období: Mírně nadprůměrné.

Celkové srážky: 1030mm, místy hlavně na horách až 50mm. Shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr

Na počátku týdne k nám pronikne teplejší vzduch. Tento příliv ukončí přechod studené fronty během úterý a v noci na středu. Ve druhé poloviny týdne se ocitne naše území v chladnějším a vlhčím západním až severozápadním proudění. Ke konci týdne lze čekat přechod dalších frontálních systémů.

Průběh počasí bude v týdnu tedy opět rozdělen na významněji teplejší začátek, poměrně studenou polovinu  a období po polovině týdne. A do třetice na mírně teplejší závěr týdne, tedy víkendové dny. Alespoň takto to vidí současné výstupy numerických modelů. Více srážek spadne spíše lokálně, zatím to vypadá že na východě a jihozápadě země. Ale prognóza srážek na týden dopředu se potýká hlavně u srážek s nepřesnostmi, zejména při určitých předpovědích. Přesvědčit se o tom bylo možné právě v týdnu uplynulém.

Přehled vývoje počasí v dalších dnech poskytujeme na stránce Výhled na týden. Mapy numerických modelů jsou k dispozici například na stránce wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality