Předpověď teplotyPrognózy počasí

Teplota překročí třicet stupňů

Hodnocení článku

Teplota překročí třicet stupňů zhruba po měsíci. Kolem 10. května došlo naposledy na naše území k příliv velmi teplého vzduchu s výskytem teploty i mírně nad 30°C v maximech. Jednalo se ovšem o pouhé dva tropické dny, poté následovalo naopak dosti studené počasí. V posledním týdnu zažíváme letní počasí, zatím bez vysokých hodnot teploty. To by se mělo během tohoto týdne změnit. Zpočátku dosáhne teplota tropických 30°C jen místy, na konci týdne pak četněji a překročí třicet stupňů. Teplota ojediněle přesáhne i 32°C a počasí lze čekat slunečné, přechodně přes den polojasné až oblačné. Takovéto počasí vydrží minimálně v pracovní části týdne. O víkendu bude vznikat četnější kupovitá oblačnost a přidají se i první, zatím velmi lokální, bouřky. O těch další informace v samotném článku později, až bude k dispozici novější předpověď.

Přes den přes třicet stupňů, v noci jen slabě pod dvaceti

Taková je vyhlídka počasí na druhou polovinu týdne. Postupně teplota přes den přesáhne 30°C a v noci neklesne příliš pod 20°C. V závěru týdne při zvětšené oblačnosti lze ojediněle čekat i její setrvání na 20°C. Zejména ve velkých nížinných městech půjde tedy o tropickou noc. Ochlazení modely slibují aktuálně spíše na počátek dalšího týdne. Vázány na něj budou postupně četnější bouřky nebo přeháňky a t mohou být silné. Tuto situaci předpovíme poté samostatně, až se přiblíží. V nejbližších dnech pokud možno vyrazte k vodě, podmínky pro koupání budou ideální.

TIP: Teplota vody, teplota vzduchu v maximech a další důležité informace pro aktivity u vody předpovídáme dvakrát týdne na stránce Počasí k vodě.

Teplota bude až velmi vysoká

Očekávaná maxima teploty vzduchu v ČR v dalších dnech:

St 16.6.: 27 až 31°C

Čt 17.6.: 30 až 34°C

Pá 18.6.: 29 až 33°C

So 19.6.: 30 až 34°C

Ne 20.6.: 31 až 35°C

Tento týden lze čekat oproti přelomu května a června, kdy bylo počasí nejprve podprůměrné a poté průměrné, teplotně vysoce nadprůměrný. Od čtvrtka je nutné každý den čekat vysokou teplotu, v závěru týdne ojediněle i velmi vysokou teplotu. Teplota překročí třicet stupňů. Změna počasí by měla přijít až později, oproti původním předpovědím. Velmi horké počasí přetrvá i v pondělí, stále půjde až o velmi vysokou teplotu. Poté se odehraje změna počasí. Období můžeme nazývat první letošní vlnou vedra.

Noční minima klesnou postupně jen nepatrně pod 20°C a ke konci období se objeví i tropické noci. V takovém případě teplota neklesne za celou noc pod 20°C. Velmi horko v noci připadne zejména na víkend a příští pondělí  minimy teploty většinou 21 až 16°C.

Na pomezí Německa a Polska se očekává extrémní horko. Teplota nejenže překročí třicet stupňů, ale by měla překračovat 36°C. A ojediněle se na přelomu týdnů přiblížit extrémní hranici 40°C. Vyplývá to z aktuální odhadů numerických modelů. Tato situace potvrzuje, že fakt očekávaného chladnějšího průběhu léta neznamená absenci extrémně vysokých hodnot teploty. Naopak se krátce tato období objeví a budou významná. Extrémní počasí se odehraje poté samozřejmě i při ukončení vlny veder. Jak přesně proběhne změna říci na týden dopředu opravdu nelze. Určitě předběžně počítejte, při této situaci typicky,  s velmi silnými bouřkami.

Teplota překročí třicet stupňů: Proč bude horko a sucho?

Tlaková výše a přísun suchého a horkého vzduchu z východní až jihovýchodní Evropy. To je zásadní příčina výskytu vln veder na území ČR a v okolí. Od východu až jihovýchodu se k nám začíná dostávat velmi teplý vzduch. Jeho příliv sílí a ke konci týdne bude vrcholit. Tlaková výše se přesouvá směrem k východu a tam bude v dalších dnech setrvávat. Příliv teplého vzduchu se tedy odehraje po její zadní straně. Ukončí ho až přechod studené fronty, jinými slovy rozhraní. To ukončí déletrvající sušší a v posledních dnech horké počasí, podle všeho ale až na počátku nového týdne. Slabá studená fronta, která postupuje ze severozápadní Evropy ovlivňuje počasí v ČR jen nepatrným přibýváním oblačnosti. Jinak se neprojeví.

Teplota překročí třicet stupňů. Synoptická situace na 17.6.2021.

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace na čtvrteční odpoledne 17.6.2021, zdroj: dwd.de

O víkendu lze předpokládat postup brázdy nízkého tlaku vzduchu nad střední Evropu. Ta způsobí vznik velmi lokálních, prvních, bouřek z tepla. Frontální rozhraní vidíme vlnit se stále nad jihozápadní a západní Evropou. Toto postoupí k východu až na počátku nového týdne.