Teplota překročí třicet stupňů

Hodnocení článku

Teplota překročí třicet stupňů zhruba po měsíci. Kolem 10. května došlo naposledy na naše území k příliv velmi teplého vzduchu s výskytem teploty i mírně nad 30°C v maximech. Jednalo se ovšem o pouhé dva tropické dny, poté následovalo naopak dosti studené počasí. V posledním týdnu zažíváme letní počasí, zatím bez vysokých hodnot teploty. To by se mělo během tohoto týdne změnit. Zpočátku dosáhne teplota tropických 30°C jen místy, na konci týdne pak četněji. Teplota ojediněle přesáhne i 32°C a počasí lze čekat slunečné, přechodně přes den polojasné až oblačné. Takovéto počasí vydrží minimálně v pracovní části týdne. O víkendu bude vznikat četnější kupovitá oblačnost a přidají se i první, zatím velmi lokální, bouřky. O těch další informace v samotném článku později, až bude k dispozici novější předpověď.

Přes den přes třicet, v noci jen slabě pod dvaceti

Taková je vyhlídka počasí na druhou polovinu týdne. Postupně teplota přes den přesáhne 30°C a v noci neklesne příliš pod 20°C. V závěru týdne při zvětšené oblačnosti lze ojediněle čekat i její setrvání na 20°C. Zejména ve velkých nížinných městech půjde tedy o tropickou noc. Ochlazení modely slibují aktuálně spíše na počátek dalšího týdne. Vázány na něj budou postupně četnější bouřky nebo přeháňky a t mohou být silné. Tuto situaci předpovíme poté samostatně, až se přiblíží. V nejbližších dnech pokud možno vyrazte k vodě, podmínky pro koupání budou ideální.

TIP: Teplota vody, teplota vzduchu v maximech a další důležité informace pro aktivity u vody předpovídáme dvakrát týdne na stránce Počasí k vodě.

Teplota bude až velmi vysoká

Očekávaná maxima teploty vzduchu v ČR v dalších dnech:

St 16.6.: 27 až 31°C

Čt 17.6.: 30 až 34°C

Pá 18.6.: 29 až 33°C

So 19.6.: 30 až 34°C

Ne 20.6.: 31 až 35°C

Tento týden lze čekat oproti přelomu května a června, kdy bylo počasí nejprve podprůměrné a poté průměrné, teplotně vysoce nadprůměrný. Od čtvrtka je nutné každý den čekat vysokou teplotu, v závěru týdne ojediněle i velmi vysokou teplotu. Změna počasí by měla přijít až později, oproti původním předpovědím. Velmi horké počasí přetrvá i v pondělí, stále půjde až o velmi vysokou teplotu. Poté se odehraje změna počasí. Období můžeme nazývat první letošní vlnou vedra.

Noční minima klesnou postupně jen nepatrně pod 20°C a ke konci období se objeví i tropické noci. V takovém případě teplota neklesne za celou noc pod 20°C. Velmi horko v noci připadne zejména na víkend a příští pondělí  minimy teploty většinou 21 až 16°C.

Na pomezí Německa a Polska se očekává extrémní horko. Teplota by měla překračovat 36°C a ojediněle se na přelomu týdnů přiblížit extrémní hranici 40°C. Vyplývá to z aktuální odhadů numerických modelů. Tato situace potvrzuje, že fakt očekávaného chladnějšího průběhu léta neznamená absenci extrémně vysokých hodnot teploty. Naopak se krátce tato období objeví a budou významná. Extrémní počasí se odehraje poté samozřejmě i při ukončení vlny veder. Jak přesně proběhne změna říci na týden dopředu opravdu nelze. Určitě předběžně počítejte, při této situaci typicky,  s velmi silnými bouřkami.

Proč bude horko a sucho?

Tlaková výše a přísun suchého a horkého vzduchu z východní až jihovýchodní Evropy. To je zásadní příčina výskytu vln veder na území ČR a v okolí. Od východu až jihovýchodu se k nám začíná dostávat velmi teplý vzduch. Jeho příliv sílí a ke konci týdne bude vrcholit. Tlaková výše se přesouvá směrem k východu a tam bude v dalších dnech setrvávat. Příliv teplého vzduchu se tedy odehraje po její zadní straně. Ukončí ho až přechod studené fronty, jinými slovy rozhraní. To ukončí déletrvající sušší a v posledních dnech horké počasí, podle všeho ale až na počátku nového týdne. Slabá studená fronta, která postupuje ze severozápadní Evropy ovlivňuje počasí v ČR jen nepatrným přibýváním oblačnosti. Jinak se neprojeví.

Teplota překročí třicet stupňů. Synoptická situace na 17.6.2021.

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace na čtvrteční odpoledne 17.6.2021, zdroj: dwd.de

O víkendu lze předpokládat postup brázdy nízkého tlaku vzduchu nad střední Evropu. Ta způsobí vznik velmi lokálních, prvních, bouřek z tepla. Frontální rozhraní vidíme vlnit se stále nad jihozápadní a západní Evropou. Toto postoupí k východu až na počátku nového týdne.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality