Listopad 2019 by měl odpovídat teplotně i srážkově normálu

Poslední měsíc klimatologického podzimu začíná, pojďme se podívat jak vypadá dlouhodobý odhad tendencí teplot a srážek pro toto ucelené období. V listopadu je nejslabší sluneční svit, nejkratší dny v roce, s tím jsou spojené už nižší teploty a častý vznik teplotních inverzí. Dále v tomto měsíci spadne relativně málo srážek. Hodnoty teplot a srážek počítají modely pro letošní listopad více méně celkově v normě.

Po sušším období bude více srážek, na listopad to bude dostačující

Konec října byl suchý s častými mlhami, poté s citelným ochlazením, které nyní končí. A končí také sušší období, které následovat po relativně vlhčím začátku října. V listopadu by mělo v ČR spadnout průměrné množství srážek, o něco vlhčí bude období prvních dnů až do konce první dekády měsíce, tedy do 10. dne. V dalších dvou dekádách budu srážky o něco méně časté, ale měly by se vyskytovat průběžně bez dlouhých suchách epizod. Teploty budou oproti minulým dnům mírně vyšší, avšak stále lze čekat střídání chladnějších a teplejších epizod. V listopadu se tak můžeme dočkat citelnějšího ochlazení, zejména ke konci měsíce se sněžením i v nížinách. Naopak se mohou teploty dostat v maximech i nad 10°C či k tzv. jarním 15°C. Případné suché oblasti v ČR se budou během měsíce nedostatku vláhy zbavovat. Podzemní vody a průtoky vodních toků počasí zatím příliš významně neovlivní. Ani na horách zatím nelze čekat sněžení s akumulací sněhu, to možná až od konce měsíce.

Jaká bude zima? O předpovědi na zimu se pokoušejí zahraniční meteorologové, od nichž existuje již několik námi převzatých předpovědí a článků. Je nutné ovšem vyčkat, zatím nemají prognózy příliš smysl. Pro zajímavost se během listopadu můžeme podívat na to, jak to vidí s teplotními a srážkovými odchylkami klimatické modely. Na první část sezóny je to s otazníkem, na druhou zatím zcela bez záruky.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.