Listopad 2019 by měl odpovídat teplotně i srážkově normálu

()

Poslední měsíc klimatologického podzimu začíná, pojďme se podívat jak vypadá dlouhodobý odhad tendencí teplot a srážek pro toto ucelené období. V listopadu je nejslabší sluneční svit, nejkratší dny v roce, s tím jsou spojené už nižší teploty a častý vznik teplotních inverzí. Dále v tomto měsíci spadne relativně málo srážek. Hodnoty teplot a srážek počítají modely pro letošní listopad více méně celkově v normě. Listopad 2019 by měl tedy odpovídat teplotně i srážkově normálu pro toto období.

Po sušším období bude více srážek, měsíc bude odpovídat teplotně i srážkově normálu

Konec října byl suchý s častými mlhami, poté s citelným ochlazením, které nyní končí. A končí také sušší období, které následovat po relativně vlhčím začátku října. V listopadu by mělo v ČR spadnout průměrné množství srážek, o něco vlhčí bude období prvních dnů až do konce první dekády měsíce, tedy do 10. dne. V dalších dvou dekádách budu srážky o něco méně časté, ale měly by se vyskytovat průběžně bez dlouhých suchách epizod. Teploty budou oproti minulým dnům mírně vyšší, avšak stále lze čekat střídání chladnějších a teplejších epizod. V listopadu se tak můžeme dočkat citelnějšího ochlazení, zejména ke konci měsíce se sněžením i v nížinách. Naopak se mohou teploty dostat v maximech i nad 10°C či k tzv. jarním 15°C. Případné suché oblasti v ČR se budou během měsíce nedostatku vláhy zbavovat. Podzemní vody a průtoky vodních toků počasí zatím příliš významně neovlivní. Ani na horách zatím nelze čekat sněžení s akumulací sněhu, to možná až od konce měsíce.

Jaká bude zima? O předpovědi na zimu se pokoušejí zahraniční meteorologové, od nichž existuje již několik námi převzatých předpovědí a článků. Je nutné ovšem vyčkat, zatím nemají prognózy příliš smysl. Pro zajímavost se během listopadu můžeme podívat na to, jak to vidí s teplotními a srážkovými odchylkami klimatické modely. Na první část sezóny je to s otazníkem, na druhou zatím zcela bez záruky.

Měsíční výhled odchylek prvků najdete dle modelu CFS na stránce: cpc.ncep.noaa.gov.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?