Listopad 2019 by měl odpovídat teplotně i srážkově normálu

Hodnocení článku

Poslední měsíc klimatologického podzimu začíná, pojďme se podívat jak vypadá dlouhodobý odhad tendencí teplot a srážek pro toto ucelené období. V listopadu je nejslabší sluneční svit, nejkratší dny v roce, s tím jsou spojené už nižší teploty a častý vznik teplotních inverzí. Dále v tomto měsíci spadne relativně málo srážek. Hodnoty teplot a srážek počítají modely pro letošní listopad více méně celkově v normě. Listopad 2019 by měl tedy odpovídat teplotně i srážkově normálu pro toto období.

Po sušším období bude více srážek, měsíc bude odpovídat teplotně i srážkově normálu

Konec října byl suchý s častými mlhami, poté s citelným ochlazením, které nyní končí. A končí také sušší období, které následovat po relativně vlhčím začátku října. V listopadu by mělo v ČR spadnout průměrné množství srážek, o něco vlhčí bude období prvních dnů až do konce první dekády měsíce, tedy do 10. dne. V dalších dvou dekádách budu srážky o něco méně časté, ale měly by se vyskytovat průběžně bez dlouhých suchách epizod. Teploty budou oproti minulým dnům mírně vyšší, avšak stále lze čekat střídání chladnějších a teplejších epizod. V listopadu se tak můžeme dočkat citelnějšího ochlazení, zejména ke konci měsíce se sněžením i v nížinách. Naopak se mohou teploty dostat v maximech i nad 10°C či k tzv. jarním 15°C. Případné suché oblasti v ČR se budou během měsíce nedostatku vláhy zbavovat. Podzemní vody a průtoky vodních toků počasí zatím příliš významně neovlivní. Ani na horách zatím nelze čekat sněžení s akumulací sněhu, to možná až od konce měsíce.

Jaká bude zima? O předpovědi na zimu se pokoušejí zahraniční meteorologové, od nichž existuje již několik námi převzatých předpovědí a článků. Je nutné ovšem vyčkat, zatím nemají prognózy příliš smysl. Pro zajímavost se během listopadu můžeme podívat na to, jak to vidí s teplotními a srážkovými odchylkami klimatické modely. Na první část sezóny je to s otazníkem, na druhou zatím zcela bez záruky.

Měsíční výhled odchylek prvků najdete dle modelu CFS na stránce: cpc.ncep.noaa.gov.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality